Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '13

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
468
 

Kararsızlık neyin hastalığıdır?

Kararsızlık neyin hastalığıdır?
 

Ürkek benlik yapısının tedirgin adımları, titrek uzantıları olur.

Kararsızlık hastalığıdır.

Müzminleşmiş, mütemadiyen tekrar eden cinsten. İstediğiniz kadar cesaret hapı yutun ya da eski usul "sen yaparsın aslında" otundan kaynatıp için faydası çok kısa süreli olur.

Çok çekmişsinizdir.

Kısa film uzunluğunda geçen hayatınız bu illet nedeni ile renksiz ve sağır kalmıştır. Kurtulmak için bir adım atarsınız.

Hapı yuttunuz anlarda ya da otun suyundan içtiğinizde topladığınız kadar güvenle, kurtulmak için o benlikten psikoloğun kapısını çalarsınız.

Kapı önünde iken daha aslında takatiniz bitmek üzeredir.

Son bir gayretle önce içeri girer sonra şüpheci bir bakış açısından yarım yamalak anlatıma başlarsınız.

İstersiniz ki psikolog sihirli sözcüklerle sizi bu benlik yapısından bir an önce kurtararak rahata erdirsin.

O yarım yamalak anlatımınız esnasında cevabı basit bir kaç soru ile karşılaşmanın dışında sihrini bir kenara bırakın aslında soru yerine beş para etmez sözcüklerle karşılaşınca ürkek benliğinizde ki umutlarınız kelebek ömründe kalır.

Nasıl kurtulur umun cevabı " size sizden başka kimse yardımcı olamaz " cümlesindeki sırdadır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Bilmek"tir onun da yegane sırrı. Dikkat edin, insan yalnızca bilmediği zaman, bilmediği bir şeyden ve bilmediği için zaten korkar daima! Bilse ürkmeyecek, korkmayacak, çekimser ve çekingen kalmayacaktır. Bilse, emin olsa hiçbir tereddüdü ve kararsızlığı olmaz zaten. Onun için mümkün olduğunca "bilmeye" çalışmak gerekir. "Korkularınızın üzerine gidin" derkenki asıl espri de tam da yine budur zaten. Bilmeye-anlamaya-öğrenmeye çalışmak.. yani merak, yani sormak-araştırmak-okumak-tartışmak-denemek-gözlemlemek vs. yollarıyla anlamak, öğrenmek, bilmek. Bilirseniz, eminseniz ürkmez tedirgin olmaz kararsız kalmazsınız da. Bunu "içselleştirir" ve bilinçli bir şekilde bir alışkanlık ve yaşam tarzı haline getirirseniz, "zaman içinde" giderek artık hiç bir tedirginliğin, ürkekliğin ve kararsızlığın kalmadığını hayretle göreceksiniz. Gördükçe de daha da bir kendinden emin ve kendinizden hoşnut olacaksınız. Kapalı kapılar bile sizin için artık bir sorun teşkil etmemiş olacak. Selam ve saygılarımla.

Filiz Alev 
 22.11.2013 4:16
Cevap :
Teşekkürler katkınıza. Çevremizde çok bilgili ama bir o kadar da ürkek insan görürüz. Birisi "hadi" deyip elinden tutmayınca bir türlü kararını uygulayamaz. Siyasette, sanatçılar arasında, insan ilişkilerinde kısaca sosyal yaşamın her alanında bunlara rastlarız. Oysa o konularda bilgililerdir. Bilgisiz bazen konu hakkında donanımsız veya yanlış donanımlı olduğu halde çok cesaretli her şeye atlayan insanlarında hiç kararsızlık ve ürkeklik çekmediklerini de görürüz. Korku ile kararsızlık sanırım farklıdır. Çok ince bir çizgi mikronla bile ölçülemeyecek derecede. Bakış açınız ortaya koydunuz yorumdan faydalandık. Saygılarımla   22.11.2013 13:08
 

Ah, o sırra erebilmek! İşte bütün mesele onda! Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 21.11.2013 15:29
Cevap :
Evet aşılması gerekiyor. Saygılarımla  21.11.2013 22:50
 

Kıymetli üstat, Sayın E Ruhi YALÇIN: Ürkeklik çok kötü bir durum.Gerçekten insanı titrek ve tedirgin eder.Bir başkasının gayretiyle değil, yine insan kendi gayretini aramalı, onu bulmalı ve kendi gayretiyle ürkekliği gidermeli.Başkasının yardımı aydınlık anlarda olsa da karanlık anlarda olmaz.Ben ben olmadıktan sonra elden bana ne misali.Üstada saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 20.11.2013 22:02
Cevap :
Ürkek bir hareket sergilemek öz güvensiz durumu getiriyor. Kendinden kaçmayı ortaya çıkartıp başarısızlığı bütünlüyor. Sosyal yaşam dışına itiyor.Saygılarımla  21.11.2013 14:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 371
Toplam yorum
: 503
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 14.02.09
 
 

Adalet önce kendimizde başlamalı ve haksızlıklar sorgulanmalı  ve hataların, afetlere dönüşmeden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster