Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1770
 

Karasevda aptallık mıdır?

Karasevda aptallık mıdır?
 

Sevdayı bulunca yaşamalı demez miyiz? Peşini bırakmamalı, ne olursa olsun vazgeçmemeli... Savaşmalı kazanmak için; kendimizle, evrenle... Hem savaşmalı hem de iş birliği yapmalı kavuşmak için. Vuslat şarabını yudum yudum, kana kana içmeli demez miyiz?

Masallarda mı olur mutluluklar, şarap sadece orada mı mide bulandırmaz? İçince ağlanır mı masallarda, sevda neden bu kadar masumdur oralarda? Karasevdanın tanımı var mı Cinderella' da? Bilir mi o çektiklerimizi? Ya Pamuk Prenses? Uyuyan Güzel? Nefesleri durmuşken gelir prensleri, bir öpücükle biter ölümle ilişkileri... O prensin gelmeme ihtimali olur mu, terkeden maşuk masalda yer bulur mu?

Neden destanların kahramanları erkeklerdir? Karasevda onlara mı mahsus? Çöllerde sürünürken sevdiği, Leyla'nın halini bileniniz var mı; Şirin neler çekti peki?

Peki, bilir misiniz aşkı savunanların hallerini? Hep gülen yüzüyle karşılarlar sizi, aşk güzeldir derler. Gerçekten güzel midir aşk, konuştuklarıyla yaptıkları bir midir sizce? Güvenirsiniz değil mi, umudunuz bittiğinde sığındığınız limandır aşk yazarları... Onların hiç mi tükenmez umutları, karasevda denen o illete hiç mi tutulmazlar sanırsınız?

Gelmeyen sevgili, ihanetler, üzüntüler onlarda yok mudur ki? Anlatırsınız derdinizi de çare ararsınız. Çoğu da doğrudur verdiği reçetelerin. Peki hiç aklınıza gelir mi nicedir onun hali? Kemal Sunal örneğini onlara da uyarlar mısınız? Hiç gülmeyen yüzüyle ne yüzler güldürmüştür, kimbilir... Sahi, kim bilir?

Aşk onlar için bile bile mi zordur, bile bile mi aşka adarlar kendilerini? Kendilerine yapamadıkları iyilikleri başkalarına yaparak mı mutlu olurlar? Zannettiğiniz gibi cesur mu acaba hepsi? Güzel yazılar yazsınlar, duygu seline boğulsunlar diye midir bu çektikleri?

Sahi, boğulmak demişken, onlar boğulurken kim vardır yanlarında? Kim kurtarır sevda çöllerinden, kim verir bir yudum su onlara? Acı acı dinlerler bir şarkıyı defalarca; hüzne boğulurlar, gözyaşlarına boğulurlar, özleme boğulurlar, aşka boğulurlar... Nefesleri kesilir de gelmez prensleri. Kim yazdı o masalları, kim inandırdı bizleri? Aşk, masaldır sadece diyenlere inanası gelmez mi hiç onların? Ben varım, ben buradayım diyeni nerededir o aşıkların?

Kendisine faydası yoktur o yazarların. Size mi olacak! Sizin mi derdinize çare bulacak! Ama, ne ilginçtir ki, bulur, değil mi? Terzidir o ama sökükleriyle yaşar bu hayatı...

Zaman durur onlar karasevdaya bulaşınca... Oysa biraz kendilerine de saklasalar o akılları, biraz uygulasalar söylediklerini... Daha mutlu olmazlar mı? Sevdayı kendileri karartmıyorlar mı böyle?

Sahi, niye kararır sevda? Gelmiş kapına, yaşasana işte, yaşatsana! Düşsene peşine! Hani o keskin zekan; kendine gelince niye duruverir birden? Niye beklersin, harekete geçsene! Gurur yoktur derken niye gurur yaparsın?

Yok, olmaz işte... Çiçeklerin açması güneşe bağlıdır. Hayat ışığı gelmezse açmaz o çiçekler, duvarlarını gökkuşağından ördüğün o bahçe yalan olur, gonca ev solar güllerini veremeden... Fesleğenler acı verir sana, o çok sevdiğin koku gözlerini yaşartır. Karanlık hayatın daha da kararır; yüreğinde çırpınan kelebekler değil, acıyı dost edinen sevdandır artık. Ne kurtulmayı becerebilmişsindir ne de kavuşmayı... İşte bunun için karasevdalı bir aptal, karasevda ise aptallıktır!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aşkın kendisi aktır da adres sormuyor ne yazık ki yüreğe. Sevdayı kara yapanda konduğu dalın kara olmasındandır. Kara dalları ak yapamazsınız ne yazık ki ne kadar çaba harcasanız da. Ama o sizi şair yapar, yazar yapar, daha önce hiç gitmediğiniz ve gitmeyeceğiniz ülkelere, uzaya, aya, güneşe götürür. Yani sizin kendinizi aşmanızı sağlar. O yüzden güzeldir aslında kara sevdalar. Aslında bu sevdaya değmeyen aşığını küçültürken, kendini yüceltir. Yani kazanan aşktır gerçeğinde her zaman. Sevgiler.

Ayrıntıda gezinmek 
 30.04.2007 6:11
Cevap :
:) Sevgilerimle, teşekkür ederim...  30.04.2007 14:39
 

Sahip olduğun sevgiyi elinde tutabildiğin sürece aşıksın, elinden kaçırdığın an aptal aşık olursun. Yani cevap karasevda aptallıktır. Çünkü sonsuza dek sevgi ve aşk, bize ait olduğuna dair garanti vermez. Yinede sevmenin güzelliğini tatmayanlar, acı lezzetini bilmeyenler şansını bi denesin derim. Sevgiler.

Işıl 
 29.04.2007 12:18
Cevap :
;) Teşekkürler, sevgiler...  29.04.2007 12:25
 

Çok güzel tespitler, sıcak ve samimi bir dil. Yüreğime dokunan sözler. Daha ne demeli bilmedim ki...Sevgi ve ışıkla, Ayna

Ayna 
 28.04.2007 9:27
Cevap :
:)Çok teşekkür ederim Ayna' cığım... Işığın eksik olmasın...  28.04.2007 19:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 132
Toplam yorum
: 698
Toplam mesaj
: 177
Ort. okunma sayısı
: 2425
Kayıt tarihi
: 24.09.06
 
 

Dünyayı, yaşamayı ama adam gibi yaşamayı, arkadaşlığı, dostluğu ve en önemlisi çocuğumu, müziğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster