Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '20

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
174
 

Karbonhidrat Nedir

Karbonhidrat Nedir?

Aşağıda sizler için araştırdığım  Karbonhidrat nedir ve hangi gıdalarda bulunur bilgilerini bulacaksınız. Sağlıklı mutlu günler dilerim.

NAHİDE ÇELEBİ

Karbonhidrat Nedir? Hangi Gıdalarda Bulunur?

yerine getirilmiş olur. Diyetlerde oldukça önemli olan karbonhidrat yoğunluklu yiyecekler, beyin ve beyin ile ilgili tüm organların işlevlerini tam olarak sağlaması adına vücuda enerji sağlamaktadır. Organik ve kimyasal bir bileşen olan karbonhidratlı gıdalarda; karbon, hidrojen ve oksijen elementleri bulunmaktadır. Vücutta enerjinin açığa çıkabilmesi için bu tür gıdalar vücut içerisinde yıkım reaksiyonlarına girer. Ağzımızda bulunan amilaz enzim sayesinde kolaylıkla parçalanabilen karbonhidratı vücut üretemediği için mecburen dışarıdan almak zorunda kalırız. Bunlara örnek vermek gerekirse; lif barındıran meyve ya da sebzeler, tam tahıllı gıdalar ya da bakliyatlar söylenebilir. Lifli gıdaların genel özellikleri arasında, kan şekerini dengelemesi ve bu sayede kalp ve damarlarda meydana gelen herhangi bir rahatsızlık riskini de minimize eder. Diyet uygulayan kişiler için de oldukça önemli olan karbonhidratlı gıdalar, diyetlerden net bir biçimde çıkarılmamalıdır. Tüm besinlerden vücudun gerekli miktarda yararlanabilmesi için mutlaka diyet listelerinde karbonhidratlara da yer verilmelidir. Kepek ekmeklerdeki kalori ya da karbonhidrat değerlerinin hesaplanmasında daha çok bir dilim ekmek baz alınmaktadır. İnce ya da kalın olmamak şartı ile, ortalama bir dilim kepek ekmekte 15gr karbonhidrat ile 60 kalori bulunduğunu söylemek mümkündür. Bir dilim ekmek ise vücut için gereken lifin günlük %7 sini karşılamaya yeter. Kepek ekmeğinin önemli özellikleri arasında; sindirime yardımcı olduğunu ve bağırsak için olumlu etkileri olduğunu söyleyebiliriz.Patates: Orta boy bir patatesten yaklaşık olarak 28 gr karbonhidrat bulunduğunu söylemek mümkündür. Patatesin kalori değeri ise yaklaşık 150 dir.Mısır: Orta boy bir mısırda yaklaşık 26 gr karbonhidrat olduğunu söyleyebiliriz. Haşlanmış mısırın kalori değeri ise 100 gr mısır için yaklaşık 107 dir. Soğan: Orta boy bir soğanda 12 gr karbonhidrat ile 35 kalori bulunmaktadır. Yaklaşık olarak bünyesinin %18 ini ise lif oluşturur. Soğanın doğal antioksidan özellikte olduğunu söyleyebiliriz.  C vitamini bakımından da oldukça zengin bir sebzedir.Fasulye: 100 gr baz alındığında haşlanmış bir fasulye için 32 gr karbonhidrat ile 127 kalori bulunduğunu söylemek mümkün olacaktır. Fasulyenin kemik için faydalı olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra kalp ve damar hastalıkları ile bağırsak hastalıklarında da koruyucu rol üstlenir.Elma: Orta boyutlarda bir elmada 25 gr karbonhidrat ve yaklaşık 95 kalorinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Elmanın diğer meyve ya da sebzelerden farklı özelliği ise içerisinde bulunan kalorinin tamamen karbonhidrattan meydana gelmesidir. Elma tüketerek kandaki insülin seviyesini koruyabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı okudum bilgilendim, sağlık mutluluk dileklerimle...

Kerim Korkut 
 05.12.2020 10:38
Cevap :
Kerim kardeş değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selamlar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  05.12.2020 13:36
 

Sevgili ablacığım, oldukça yararlı bilgiler içeren bu düzenlemen için içten teşekkürler, selam ve sevgiler iletiyorum. Beslenmede bilimin öngördüğü önerilere dikkat etmek, sağlıklı yaşamanın temel kuralıdır. Sevgi ve selamlar.

Refik Başdere 
 04.12.2020 17:02
Cevap :
Sevgili kardeşim Refik! Değerli yorumuna çok teşekkür ederim.Selamlar sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  05.12.2020 8:26
 

Verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkürler sevgili öğretmenim... Ben yararlandım şahsen diğer okurların da yararlanacağından eminim... Sağ olunuz sağlıkla kalınız sevgili öğretmenim:)

Halil Güven (Sökeli) 
 04.12.2020 9:28
Cevap :
Sayın Sökeli değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selamlar saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  04.12.2020 17:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1902
Toplam yorum
: 11585
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1037
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster