Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
4262
 

Kardeş, Şahan Gökbakar haksız mı?

Kardeş, Şahan Gökbakar haksız mı?
 

Sanatçı Mehmet Ali Alabora twetter'daki sayfasından, "Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş sen hâlâ anlamadın mı hadi gel" tweetini atarak insanları çağırmasından...

Ve yine gazeteci Taylan Kılınç'ın "Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'i geri alma vaktı" tweetinden açıkça anlaşılacağı gibi...

Birileri, durumdan vazife çıkararak, tamamen çevreyi koruma hassasiyetiyle başlatılan Gezi Parkı direnişinden bir iktidar değişimini gerçekleştirmek istedikleri görülmektedir.

CHP'nin başlattığı tencere-tava oyunu da bu bu talebi doğrulamaktadır.

Buna karşılık Şahan Gökbakar da bir tweet göndermiş. Aynen şöyle diyor:

-Adam gibi konuşacaklara bir sorum var. Diyelim hükümet istifa etti, yerine kim gelecek lütfen? Alternatif kim? Mantıklı cevap bekliyorum.

Şahan Gökbakar, sorduğu sorusuna verilen cevapların istatistiki sonuçlarını da yine sayfasından yayımlamış. Buna göre:

% 70 alternatif yok diyor, % 10 Sarıgül, % 10 İnce, % 3 sen gel.

Şahan Gökbakar'ın adam gibi konuşacaklar ihtirazi kaydı bence de çok yerinde. Demek ki bazılarının adam gibi konuşmadıklarının o da farkında.

Bu hükümet gitsin de kim gelirse gelsin diyenler adam gibi konuşanlar değil, onlar karınlarından konuşuyorlar ve gönüllerinde yatan aslanın da CHP olduğunu kestirmek için herhalde müneccim olmaya gerek yok. Çünkü anamuhalefet partisi.

Peki, CHP iktidar olmayı hak ediyor mu? Daha da önemlisi güven veriyor mu? Bu sorunun cevabı da kocaman "HAYIR"dır.

Şahan Gökbakar'a gelen cevaplar bu gerçeği açıklıyor. Bugün Milliyet İnternet'te okuduğum direnişçilerle online ortamda yapılan anket sonuçları da Şahan Gökbakar'ı doğrulamaktadır. Bu anket sonuçlarına göre Gezi Parkı direnişçilerinin % 37'si yeni bir parti kurulmasını istiyorlar.

Direnişçilerin ezici çoğunluğunun hükümet karşıtı olduğunu, CHP'nin destek verdiğini, MHP'nin ise kesinlikle destek vermediğini düşünecek olursak ve bu şekilde % 37'yi genellersek, bu oranın Şahan Gökbakar'ın kendince oluşturduğu anketle örtüştüğü görülecektir.

Milliyet yazarı Mehmet Tezkan da dünkü  DÜŞÜNMESİ GEREKEN CHP başlıklı yazısında bu gerçeğe değinmiş ve şunları yazmış:

Olan biten üzerine kafa yorması gereken sadece iktidar değil, CHP de düşünmeli..

Çok ama çok ciddi analizler yapmalı..

Kendiliğinden sokağa dökülen kitlenin büyük bölümünü, özellikle genç kesimini ben hiçbir CHP mitinginde hiçbir CHP etkinliğinde görmedim..

İktidardan hoşnut değiller..

Ama muhalefeti de yanlarında bulamıyorlar.. Veya muhalefetle iletişim kuramıyorlar.. Demek ki muhalefet tatmin etmiyor.. Dilleri uymuyor..

Kısaca yalnızlar.. Sahipsizlik duygusu, bir yere ait olmama ortak noktalarıydı..

Birbirlerini sokakta buldular.. Birbirlerine sarıldılar.. Protestoların ülke çapına yayılmasının bir nedeni de bu.. 

CHP, 30 yaş altı düne kadar apolitik duruş sergileyen bu insanları yanına çekmek istiyorsa gece gündüz düşünmeli.. Acil eylem planı hazırlamalı..

O gençlerle diyalog kurmalı.. O gençleri içlerine çekmenin yolunu bulmalı..

*

Zaten iktidara karşılar, gidecek başka kapıları da yok nasıl olsa bize oy verirler diye düşünürlerse çok beklerler..

***

Mehmet Tezkan fiili gerçeği doğru tespit etmiş ama, çözüm için yine CHP'yi işaret etmesi, hâlâ CHP'ye umut bağlaması bence yanlıştır.

Yazılarımda ifade ettiğim gibi CHP umutsuz bir vakadır. Bunun da ötesinde bir engel, Türk siyasetinin bir kamburudur.

Eğer bugün Tayyip Erdoğan, sözünün nereye gittiğini bilmeden özensizce ve fütursuzca konuşabiliyorsa, hiç kuşkunuz olmasın, karşısında CHP gibi bir anamuhalefet partisi olduğu içindir.

Türkiye eski Türkiye değil. Demagoji yaparak artık insanları kandırmak da mümkün olmuyor. Hele 12 Eylül referandumundan sonra Türkiye bambaşka bir kulvara girdi. Vesayet rejimi de hukuken sonlandı. Onun için eski siyasetin uzantısı olan CHP'nin yeni düzende yeri yok.

Yazmaya başladığım 2007'deki bir yazımda belirttiğim gibi Ak Parti ile sağ kendini yeniledi. Solun da bir an önce yepyeni 0 km partisini kurarak siyasetteki dengeyi kurması gerekiyor.

Yoksa demokrasimiz "Topal Demokrasi" olarak kalacak ve biz bu tür gerilimleri yaşamaya devam edeceğiz.

Ak Parti gitsin diyenler, Ak Parti neden geldi sorusuna, kömür ve makarna dışında, mutlaka gerçekçi cevaplar vermek zorundalar!

Başlığımıza dönecek olursak, Mehmet Ali Alabora tweetin de arkadaş demişti, ben daha samimi olarak karşılık vermek istiyorum...

Kardeş, Şahan Gökbakar haksız mı?

Hasan Basri Özgen 

Seyidhan Kara bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Saygıdeğer dostum, Hasan Basri. Fikirleri sabit insanların, doğruları görmeleri zordur. Kendileri gibi düşünmeyenlere “cahil yığınlar” diyenlere ,bizim genede, öfke ile sıkılacak yumruklarımız olamaz Öyle değil ama diyelimki doğru; Ama bu yığınlar seçim sandıklarında öyle basiretli sonuçlar sergiliyorki, zaman zaman ülkeyi adeta uçurumun kenarından döndürüyor. Seni takdir ediyorum, son derece tarafsız ve güzel yazılar yazıyorsun. Defalarca senin de yazdığın gibi, başörtülülere yapılan zulümleri, perde arkasında inançlı insanların maruz bırakıldığı aşağılanmaları nereye koymak lazım? İnsan farklı görüşlerde olabilir, olacaktır da ama aslololan ,hakça düşünebilmektir. Yoksa bu Türkiye cumhuriyeti ,bu güzel ülkemiz uzaydan gelmedi, yıllarca halkı ,bir çizgiye getirmek için uğraşanlar oldu. Neticede alt yapı bu işte. Sadece ülkemiz değil , Dünya üzerinde de Çok haksızlıklar yapılıyor.Bizde ise ceberrud bir devlet anlayışı hala var, Eyvallah! Ama yakıp yıkmakla ve zülüm ile demokrasi bağdaşmıyor. Çalışacağız , halk bizi getirecek , iktidar olacağız, yanlış yaparsak da gideceğiz .Usül bu. O yüzden bazı kardeşlerimize daha insaflı ve tarafsızca düşünmelerini tavsiye ediyorum. Alaettin Demircioğlu- Mimar

Alaettin Demircioglu 
 13.06.2013 13:46
Cevap :
Merhaba Alaettinciğim, ahvali memleketi hiç beğenmiyorum, yine kötü kokular geliyor burnuma:)) Silahsız Kuvvetler harekete geçmiş gibi. Sandıktan umudunu kesenler yine başımızı ağrıtacaklar gibi. Sandığı neden kaybettiğinin hesabını iyi yapamayanlar, nasıl kazanırızın da hesabını yapamıyorlar. Hâlâ kömürden makarnadan ya da ideolojiden dem vuruyorlar. Mutlaka onların da etkisi vardır ama, esas belirleyici olan ekonomidir. Bu gerçeği kabul eden hiç yok. Ben yazılarımda devamlı vurguluyorum. Geçenlerde ArGe şirketinin yöneticisi Adil Gür de sandığı ekonominin etkilediğini söyledi. Bir sanal alemde çırpınıp duruyorlar. Hiç değilse milleti huzursuz etmeseler. Yorum için çok teşekkür ederim. Selam, sevgi ve muhabbetlerimle...  13.06.2013 18:23
 

Ben olayların içindeyim merak etmeyin; siz /ler yataklarınızda rahatça uyurken bizim eşlerimiz dağlarda eşkiya peşinde dolaşıyorlardı.Arınç'ın yalanıyla başladı olaylar ama ne yazık ki fos çıktı. Bu nasıl bir hınçtır anlayamadık gitti.Danıştay sladırısını bile askere yüklediler.Çocuk kanmaz bunlara herşey ergenekon oldu ama artık halk uyandı. Salak zannediyorlar halkı herhalde! Susma sabrının tükendiği an.Recep beyle aynı fikirde olduğunuz zaten apaçık.Hukukçuyum diyorsunuz; hukuk işliyor mu ki? İki dudaka rasında hukuk denilen olgu ancak Hakkın hukuku da var ve bu dünyanın arafı da bazı şeyler öbür tarafa kalmıyor. Son sözüm budur.

SAHAFÇA 
 07.06.2013 0:29
Cevap :
Önce bir kavram kargaşasını ortadan kaldıralım. Asker demedim ben. En az sizin kadar ben de üzülüyorum asker için. Biz örgütten bahsediyoruz ve bu örgütün asker uzantısından. 27 Mayıs sadece Menderes'e karşı yapılmadı ki. Esas darbe askere yapıldı. Yani sizin şu anda yakındığınız askere. Tabii ki elindeki silahlı güçle belirleyici konumda olan asker hedefe alınıyor birinci planda. Şu an asker geri plana çekildi; çünkü klasik darbeler dönemi kapandı. Ama ben şimdi gerçek suçluları çok daha iyi görüyorum; gerek medyada olsun, gerekse meydanda olsun. Aslında ben yazılarımda bu konulara değinmiştim. Darbelerin sivil uzantılarından bahsediyorum. Ve ne yazık ki esas hesap sorulması gereken onlara henüz hesap sorulmadı. Bugün uyandığını söylediğiniz halk sizin söylediğiniz anlamıyla dün de vardı. Gecenin üçünde havaalanındaki halkı nereye koyacaksınız? Dahası gerçek halkı çok merak ediyorsanız sandıkta görebilirsiniz. Benim bir partiye angaje olmadığımı yazılarımdan görebilirsiniz. Slmlar.  08.06.2013 11:36
 

Tespitleriniz güzel ve yerinde, istifade ettik teşekkürler...

Seyidhan Kara 
 06.06.2013 10:22
Cevap :
Ben teşekkür ederim Seyidhan Bey... Selam ve saygılarımla...  06.06.2013 12:48
 

Bir aydın gibi değil sıradan,kaytarmacı cevap vermiş.Recep İvedik kişiliği baskın anlaşılan. Kendi bilir. "Alternatif yok" diyor.Fakat birisi ona güzel yanıt vermişti. "İçecek bulamadın diye zehir içer misin?" diye.. Selamlar.

Turbest 
 06.06.2013 1:19
Cevap :
Bekir Coşkun bile CHP ile ilgili umutsuzluğunu açıklamışken, hala CHP diye tutturmanın anlamını inanın anlamakta zorluk çekiyorum. Alternatif oluşturmak bu kadar mı zor? Kimseye zehir iç denmiyor ki! Saygılar...  06.06.2013 12:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 337
Toplam yorum
: 1342
Toplam mesaj
: 70
Ort. okunma sayısı
: 3653
Kayıt tarihi
: 03.08.07
 
 

Hukukçuyum... Hukukun üstünlüğünün ve hukukçunun saygınlığının ülkemde gelişmesini ve kalıcı olma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster