Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
290
 

Karga'dan ders çıkarmak

Karga'dan ders çıkarmak
 

İŞTE ÇOCUK


Eşimle beraber, bir yandan televizyondaki haberlere bakıyor, bir yandan da kahvaltı etmeye çalışıyoruz. Çalışıyoruz diyorum, çünkü televizyonda Diyarbakır'daki askeri üsse giren bir teröristin direğe tırmanıp, Bayrağımızı yere attığı görüntüler yayınlanıyor. Yutkunuyoruz ama yutamıyoruz. Sanki, 'Beni yutmak sana haram' diyen lokmalar boğazımıza diziliyor.

Görüntü dayanılır gibi değil.

Eşim yüzüme bakıyor, ben önüme.

Kalkıp bir sigara yakıyorum.

Kanal değiştiriyorum. Şansıma başka bir haber veriyorlar:

"...Ümraniye'de yaşayan çevre sakinleri, her gün karga kabusu yaşıyor. Bir aydınlatma direğine yuva yapan kargalar, yavrularından birinin yola düşerek ölmesiyle çılgına döndü. Kargalar, yavrularını koruma iç güdüsüyle yoldan geçen insanlara ve kedilere saldırıyor. Kargalardan korunmak isteyen vatandaşlar ise korku ve panikle sağa sola kaçışıyor..."

Yavrusu uğruna etrafa saldıran karga. Saldırır tabii, çünkü yuvası ve yavrusu da, onun bayrağı.

TSK'den yapılan açıklamada; bayrağı indirenin çocuk olduğu için askerin hassasiyet gösterdiği ve iki el uyarı ateşiyle yetindiği belirtilmiş. Yüzü tamamen kapalı ve fiziken oldukça gelişmiş olduğu gözüken teröristin çocuk olduğunu nasıl anlamışlar acaba? Ne çocuğu ise artık!

Bu hassasiyet! yeni değil aslında. 02 Eylül 2012 tarihinde, Beytüşşebap ilçe merkezindeki güvenlik noktalarına teröristlerce düzenlenen saldırıda 10 askerimiz şehit olmuştu. Ertesi gün çatışmada öldürülen PKK'lının cenazesi askeri araca konularak ailelerine teslim için askeri lojmanların önünden geçirilirken üç asker balkondaki Türk bayrağını indirmişti. Hatırladınız mı?

O zaman da tepkiler üzerine Genel kurmay, "Bayrak, korumak amacıyla indirildi" açıklaması yapmıştı. Şimdi de çocuk olduğu için müdahale etmedik diyorlar!

Bilal Şimşir’in “Bizim Diplomatlar” (Bilgi Yayınevi) adlı bir kitabı var, içinde dersler dolu olan. O kitaptan küçük bir bölüm:

Lozan günleri... Tarih 10 Mayıs 1923... Konferanstaki Rus delegesi Vorovski kaldığı otelde vurularak öldürülmüş, ortalık karışmıştır.

Vorovski’nin vurulmasından üç gün sonra İsmet İnönü’ye de bir suikast yapılacağı ihbarı alınmıştır. Almanya’daki Taşnak ve Hınçak merkezlerinden iki suikast timiyle birlikte Çerkez Ethem’in de İsviçre’ye geçtiği duyulmuştur.

 “... Lozan Polis Müdürü Jaquiard, İsmet Paşa’ya geliyor ve:

- Paşa hazretleri, diyor, Ermeni çetelerinin size bir suikast yapacaklarını biz de haber aldık, görevimiz sizi korumaktır. Ancak sizden bir ricamız var; ilk önlem olarak konferans salonuna gidip gelirken otomobilinizden Türk bayrağının kaldırılmasını rica ediyoruz.

Paşa bu öneriye şiddetle karşı çıkıyor ve:

- Ben, diyor, burada Türk delegesi olarak bulunuyorum. Bu Türk bayrağı benim arabamdan kalkmaz. Ben burada bir suikaste kurban gidebilirim. Fakat benim ardımdan bir Türk delegesi daha gelir, arabaya biner ve benim vazifemi yapar. Fakat Türk bayrağı otomobilden hiçbir zaman kaldırılamaz. Bin Türk delegesi bile kurban edilse bayrak kaldırılmaz, yerinde durur.

Çünkü, Bayrağınızı savunamazsanız hiçbir ulusal mücadeleyi kazanamazsınız...

Hadi İsmet İnönü'yü sevmiyorsunuz, ondan ders almıyorsunuz, bari Karga'dan ders çıkarın...

İZMİR, 09 Haziran 2014. 

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de sizin gibi hassasım ama konuya değişik açıdan bakıyorum...Mutlaka görevliler gereğini yapmalıydı.Ama şunu diyemeyiz. "Bir kişi bizim bayrağımızı niye indirmeye kalktı? Bu nasıl olur?" Olur. Daha fenası olur. Yani demokrasinin olduğu toplumlarda insanların serbest düşünmelerine izin veriyorsanız ki vermeniz lazım işte bu durumda bu düşüncelerin yansıması da olacaktır. Bir Kürt'ün ağlayarak Türk bayrağını öpmesi nasıl olabilirse bayrak indiren de olacaktır.

Kerim Korkut 
 12.07.2014 23:07
Cevap :
Haklısınız Kerim bey. Herkes sevmek zorunda değil, hatta indirmek bile isteyebilir. Bu tipler geçmişte de vardı, gelecekte de olacak. Bence önemli olan sistemin onları marjinelleştirebilmesidir. Yoksa bizde ki gibi ekseriyete doğru giderse durum vahim demektir. Yani, bence. Benim için çok değerli katkınız için teşekkürler. Saygıyla  14.07.2014 15:22
 

İsmet İnönü'yü kim sever kim sevmez bilemem, ben saygı, hürmet ve rahmetle anıyorum. Nur içinde yatsınlar Atamız ve tüm silah arkadaşlarıyla beraber. Kargadan ders almışlığı olan bir arkadaşım var. Pencerenin önüne karga yavrusu gelmiş arkadaşım pencereyi açtığı anda da kaçmış. Baba karga yavrusuna zarar verildiğini düşünmüş olmalı ki; anında başının üzerinde dönerek saldırıya geçiyor.Resmen kabusu olmuştu. Çatıda bekliyor pencere açılır açılmaz da saldırıyordu. Yani vefa ve aidiyet duygusuna hayran olmamak mümkün değil. Bayrağı indirene gelince ben kendisinden çok kendimizi suçluyorum. Bayrağın kutsal olduğunu, gönderinden bayrağı indirebilme cüretinin ahlaki, vijdani ve manevi anlamını anlatamamış, vatan bayrak bilincini verememişiz gençlerimize diye düşünerek, elinize sağlık, saygılar selamlarımla

Cemile Torun 
 15.06.2014 0:04
Cevap :
Sayın Cemile Hanım, katkınıza teşekkürler. Karga hakkında anlattığınız olay çok ilginç. Bir yerlerde; kargaların ilk çağlardan beri var olduğunu ve Hiroşima'da yaşayabilen tek canlı olduğunu okumuştum. Nesillerini böyle koruyabiliyorlar demek ki. Yeni nesillere gelince, yazdıklarınıza ekleyecek bir şeyim yok. İçim yanıyor. Saygıyla   17.06.2014 16:14
 

Bir karga duyarlılığını bile gösteremeyenlerin bu topraklar üzerinde yaşayanların yüzlerine yıllar sonra nasıl bakacaklarını merak ediyorum. Allahtan toplumumuz artık Gezi BAŞKALDIRISINDAN sonra duyarsız da değil, sahipsiz de değil. Bayrağımız gönderde dalgalanmaz ise, ezanlarımız okunmaz, topraklarımız da formüllerle bölünür ise geriye ne kalır? 90 yıl öncesinden ders alamayanların KARANLIK emellerinden ne korkuyoruz ne de tınlıyoruz! O zaman bir tane Mustafa Kemal vardı, şimdilerde milyonlarca Kemal var, ayaklarını denk alsınlar!

Yalnıztürk 
 11.06.2014 10:11
Cevap :
Yorumunuz beni çok mutlu etti Fahrettin bey. Kucak dolusu selamlar. Saygıyla  11.06.2014 12:53
 

Merhaba, karga bile bunlardan iyi mücadele edip, yavrusunu öldürenlerden hesap sorarken, bizim koskoca ordu, gönderdeki bayrağa sahip çıkamıyor. Sonra da atıp tutuyorlar. Selamlar...

Mesut KARİP 
 10.06.2014 15:49
Cevap :
Doğru söze ne denir? Saygıyla Mesut bey, katkınız için teşekkürler.  10.06.2014 18:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 159
Toplam yorum
: 288
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1268
Kayıt tarihi
: 19.06.12
 
 

1963 yılında Balıkesir'in şirin ilçesi Erdek'te doğdum. Yüksek lisans eğitimimi Dokuz Eylül Ünive..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster