Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
381
 

Kargalar gülsün buna

Kargalar gülsün buna
 

Başbakan


"Elit semtte oturup analizler yapıyorlar
Erdoğan, "Fakirin sofrasına oturmadan, bir dilim peyniri, üç tane zeytini görmeden ahkâm keserseniz yorumlarınıza kargalar bile güler" dedi

ANKARA Milliyet

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, türban tartışmalarıyla başlayan kendisine yönelik eleştirilere dün yeni bir çıkış yaparak yanıt verdi. Başbakan Erdoğan, "İstanbul'un, Ankara'nın elit semtlerinde oturarak, masa başında sosyolojik analizler yaparak, kimse şehirlerimizdeki hizmetleri anlayamaz. Bir garibin sofrasına oturup bir dilim peyniri, üç tane zeytini, yokluğu, yoksulluğu görmeden ve hissetmeden ahkâm keserseniz, yaptığınız yorumlarla kargaları bile güldürürsünüz" diye konuştu.(Milliyet 21.02.08)”

Kargalar nelere gülüyormuş, veya gülermiş. Mesela bizim kargalar bursla öğrenci okutan bir ailenin çocuğu okuldan mezun olur olmaz gemi alırsa güler. Bizim kargalar, yoksulun hakkı, yetimin hakkı deyip işsizliği önleyemeyen yönetimlere güler. Bizim kargalar çok edepsizdir garibin sofrasına oturup, garibanın sofrasındaki ekmeği büyütemeyenlere güler.

Kargalar yoksul semtlerde oturanlardan sosyolojik analiz yapmayı bekleyenlere de güler, adamın ekmeği yok, sosyolojik analiz yapacak. Onun analizi ancak çevresinde malı götürenlere, emeksiz yemek yiyenlere, hak gasbedenlere isyan şeklinde olur. Yoksul halk ve onlarla olma edebiyatını çok dinledik ömrümüzde. “Tüyü bitmemiş yetim hakkı”, “komşun aç yatarken sen tok yatma” gibi tonlarca söz vardır ülkemizde ve hala tonlarca aç ve işsiz. En güzel söz ise “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz”.

Ey halkım , ey bizler hala soframızdaki üç zeytini görüp bir dilim peyniri bilenlerin, ya da bildiğini iddia edenlerin “açım “ diye bağırdığında “al ananı da git” lafının senin sorunlarını çözeceğini sanıp oy vermeye koşmayı bırakırsan bir gün, gerçekten halk, gerçekten birey olacaksın.

Dolar fiyatının 1.7 YTL den, 1.2 YTL ye inmesi ile gatri safi milli hasılanın 6000 USD dolarına çıktığını söyleyenlerin, ülkenin son beş yılda ortalama yüzde yedi büyüyerek dünyaya örnek olduğunu söyleyenlerin sözlerine kargalar şunu sorarak güler “niye hala işsizlik oranı çok yüksek?”. Norveç yüzbin Türk işçisi alacağım deyince Norveç elçiliğinin önü ve İş kurumu önü tıklım tıklım doluyorsa, kargalar gülmek için ne yöne bakacağını şaşırır.

Bu memleketin yarınlarının yeni seslere, yeni oluşumlara ve samimiyetlere ihtiyaç duyuyor. AKP de işin sonuna geldi, bir seçim daha idare edere. ANAP da sanki hiç iktidardan inmeyecekmiş gibi söylemler yaratmıştı. Halk ve Hak sözcükleri bir arada kullanılarak “halka hizmet , Hakka hizmet” demişlerdi. O yıllarda insanların ANAP’ın peşinde nasıl koştuğunu anımsayanlar vardır. Sonra ne oldu, hepimiz gördük. Aynı belirtiler başbakanın laflarında ve davranışlarında da var.

Asıl mesele AKP den sonrası için hazırlıklı bir siyaset ortamı var mı? Şimdikiler ümit vermiyor ne CHP ne de MHP uygun. Diğer partiler ise leblebi çekirdek. 2010 için yeni bir oluşum gerekiyor, yeni, yepyeni bir oluşum. ABD bile dünya gücü olduğu halde yeni oluşumlar yeni sesler arıyor, biz geçmişin batağına saplanmamış samimi, birleştirici, sorun çözücü, işsizliği önleyen, bölgede güç olan bir Türkiye için çalışan birilerine ihtiyaç duyuyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haydin dostlar birlik olalım, yaşamı kolay kılalım, bu işe kalkışalım! DESEM KİM VAR ORTADA! İnanın böyle siyasi düşüncelere körü körüne bağlanmamış gerçekden hizmet ve duyarlılık getirecek kimse yok yok... KARGALAR SİMDİ GÜLSÜN AĞLANACAK HALİMİZE SAYGILARIMLA Benim ağıtımda Din elbisem kirlenmiş! de.

RMZSM Meliha Karaoğlu 
 23.02.2008 21:14
 

yeni bir parti, yeni insanlar, güvenilir kişilerin bir araya getirdiği yeni bir oluşum lazım. ben bu saatten sonra ne MHP ye ne CHP ye oy veririm, onların çapsızlığı bu memleketi bu hale getirdi. yeni birileri lazım...

Mehtap Erel 
 21.02.2008 20:56
 

Hitabet sanatının incelikleriyle durum ne kadar idare edilir??? Merakla izliyorum ben de. Elinize sağlık.

Zülal Ayçam 
 21.02.2008 17:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 283
Toplam yorum
: 710
Toplam mesaj
: 93
Ort. okunma sayısı
: 1280
Kayıt tarihi
: 04.12.06
 
 

Nükleer fizik doktoru, şiir yazmaya çalışıyor, kalite yönetim sistemleri danışmanı, öykü deneme yaza..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster