Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '19

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
113
 

Kargalar Makarnaları da Yerse

Öteden beri sevmem kargaları... Çok antipatik bulurum hallerini...

Saldırganlıkları, diğer canlılara zarar vermeleri, çok hızlı üreyip uzun süre yaşamaları tabiatın, kuşların, öteki hayvan türlerinin dengesini, çeşitliliğini çok kötü, geri döndürülemez şekilde etkiliyor.

Mesela, yiyeceklerini çaldıkları yavru köpekleri aç bırakıyorlar. Biri veya birkaçı, yeni doğmuş, daha gözleri bile açılmamış kedileri didikleye didikleye yiyorlar. Hasta kumruları, güvercinleri, küçük kuşları mideye indiriyorlar, yuvalarından kovuyorlar. Ve daha neler neler!..

Anlat anlat bitmez bir konu bu. Ben yine de özetlemeye çalışayım durumu:

Bunların daldan düşmüş yavrularını alıp korumaya çalışsan... Sana kin tutup, garez besleyip alayı üzerine atılır. Hem de tekrar tekrar... Sana her denk geldiklerinde ve her şartta... Taaa ki sen, istediklerini onlara verene dek. Gördükleri anda saldırırlar hasım bildiklerine. Hem de öyle böyle değil... Sürüler halinde... Durup dinlenmeden... Bana mısın demeden...

Katlana katlana çoğalıp çok kalabalıklaştıklarından ne bulsalar silip süpürürler. Sokak hayvanlarına lokma bırakmazlar geride. Poşetler dahil, neye rastlasalar, indiragandi! Kırıntısını bulana aşk olsun!

Kaldırıp başını, göğe baksan... Neredeyse onlardan gayrı uçanı göremezsin. Simsiyah bir karabasan gibi kaplayıverirler üzerimizi. Görenin içi bunalır. Bakanın yüreğini daraltır manzara.

Hoyrat ötüşlerine mi gıcık olursun, tipsiz görünüşlerine mi? Zavallı serçelerle kimsesiz kumruları yok etmelerine mi, küçük kuş türlerini yurtlarından, yuvalarından sürüşlerine mi takarsın kafayı? Çöplükleri döküp saçmaları mı, artıklarını bıraktıkları leşler mi bulandırır mideni? Seç beğen al kardeşim! Ben mani olmayayım tercihine!

Yiyecek seçmemeleri, hatta makarnaları bile götürmeleri; hayatta kalmalarını kolaylaştırır. Ömürlerini uzatır. Bu yüzden, ölmesini bilmez bu mendeburlar. Hem dokuz canlılar hem ortalama 30 yıl yaşarlar. Hem hırsız hem talancılar. Ağaç dalından ceviz, tarla, bağ, bahçe ve korulardan meyve sebze aşırır, her tür böcek, haşarat, hatta fareleri hüpleterek beslenebilirler.

Mükemmel sosyalleşen, sürüler halinde hareket edip organize olan, imece usulü yardımlaşan, yüksek zekalı, zehir hafızalı, ihtiyatlı karakterleri kolay bertaraf edilmelerini önler. O nedenle ancak iyi planlanmış, devlet destekli bir master planla zaptedilebilirler. Başka türlüsü mümkün değil.

Velhasıl Öyle büyük belalar ki başımıza... Kargalara haddini bildirenlere bir değil, milyon kez helal olsun!

 

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Karga gerçekten kinci, penceresinde kovan komşuma aylarca o pencereyi açtırmadı. Lakin sadece karga değil sorun son zamanlarda köpekler sardı sokakları, kaç kişiye saldırdılar şikayetler üzerine belediye yetkilileri gelip alıyorlar üç gün sonra aynı yere bırakıyorlar. Çocuklar ve aileler bin bir sınav veriyor okula giderken, yürüyüşe çıkanlar evden çıkamaz oldu. Selamlar

Cemile Torun 
 16.01.2019 0:52
 

Cem kardeşim, baya ilginçmiş doğrusu bu kargalar. Başka şeyleri de anımsattı nedense bana!?. Sevgilerimle hoşça kalınız.

Şahin ÖZŞAHİN 
 13.01.2019 23:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1726
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster