Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '19

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
858
 

Kari'a ve Me’aric (1)

Kur'an'da ayetler metaforik olarak bizlere aktarılmıştır. Bunların en ilginçlerinden biri ise sahabelerin; cehennem ateşinin azametinden kendini kurtarmak için çocuğunu, annesini, babasını yani sahip olduğu en değerli eşyalarını/varlıklarını rahatlıkla ateşe atacak bir pozisyona gelebilmeleridir. Aslında bu ayette, 'düşünen beyinler' için birden fazla ipucu var. Kuşkusuz AN üzerine değişen durumları yaşıyoruz. Oysa beşerî yaklaşımlarla, uğruna hayatımızı verebileceğimiz değerleri, gözümüzden dahi sakındığımız kimseleri bu kez yakıcı ateşten kendimizi, kurtulabilmek uğruna feda edebiliyoruz. Özellikle benlik duygusu ağır bastığında, üstümüze gelmeye başladığında, bir anda kıyameti koparabiliyoruz. Bu yüzden sahip olduğumuz şeyleri vermemek için her türlü çabayı sarf ediyoruz. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi, öyle bir an yaşanır ki hayatımızda, canımızı dahi verebilecek gücü kendimizde buluruz.

Kur’an’da bahsi geçen paradigma büyük kıyametle alakalı bir şeydir. Ancak büyük kıyamet, 5 milyar yıl sonra, bir yıldız olan Güneş’in, hidrojen gazının büyük bir çoğunluğunu Helyuma dönüştürmesiyle patlayarak, önce kırmızı cüceye daha sonra da sönerek beyaz cüceye dönüşeceği olaydır. Fakat herkes büyük kıyameti gözlemleyemeyeceği için her inanan ferdin, o AN'ı anlaması, değerlendirmesi ve bunu AN içinde yaşaması lazım ki hissettikleri ortaya çıkabilsin.

Bu yaşam süreci ve hali sadece kıyamet ehli için geçerli değil, Me’aric Suresi'nde bahsedilen unsur, farklı alanlarda da kendini gösterir. Fakat işin korkutucu yanı ise o anda bireysel anlamların bizlere getirdiği ağırlıklar her neyse onları ortaya koyacak oluşumuzdur. Buna bir örnek verecek olursak; bir kumarbaz, kumar masasında eşini kaybedebiliyor veya başka biri hastalıktan eşini kaybediyor. Bu örnekler başkadır, iki durumda da zorla alınma var. Diğer yandan bu sûrelerde benzer bir durum yok. Burada bizim o ateşten kendimizi kurtarmamız için en yakınlarımızı dahi feda edebilecek hale gelmemiz anlatılmıştır.

Demek ki bizde bu potansiyel mevcut. Çoğu zaman annemizin, babamızın üzerine titreriz ama burada öyle bir hale geliyorsun ki o titrediğimiz büyüklerimizden dahi kurtulabiliriz sırf kendimizi kurtarmak için. Tabii bu sadece anlık bir düşünce, o an için böyle bir şeyin olması kolay kolay mümkün değil. Ancak gelin görün ki Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’i kurban etmesi ne kadar incelik taşıyan bir durum değil mi? İnsanlar bu durumu cehaletle karşılıyor. Tabii bir şeyi gözden kaçırmamalı: Allah seri-ül hisabtır ve İnsan ne ortaya koyuyorsa zaten onun karşılığını mutlaka yaşayacaktır.

Hep bu şekilde süregelmiştir. İnsanı bu tür yanlış düşüncelere sevk edecek en büyük unsur da beşeriyetidir. Şimdi bütün bunlar, korku ile alakalı ayetlerdir. Ancak sonucu “Lem yelid ve lem yûled”e dayanır. Mesela bir ayette Resulullah Efendimize deniyor ki: “Korkutucu ve müjdeleyici ol”.  Allah, korkutuculuğu bu tür ayetlerle sağlıyor. Ancak yapabilme, üretebilme kapasitesine sahip insanlar için de müjdeleyici birtakım ayetler var. Çünkü her kodlamaya, her kareye göre o pozisyona uygun ayetlerin gelmesi söz konusudur. Sistematik olarak böyle örülüyor ve evrensellik zaten bu şekilde yaşanıyor.

Bu anlattıklarımızdan çıkarabileceğimiz sonuç ise, insanın sahiplik duygusunu atabilmek için o anda yapamayacağı şey olmadığıdır. İ?aret edilenlerin kast ettiği şey işte bu. Daha önce teklif edildiğinde, “Biz Allâh (Esmâ’sının açığa çıkması) içiniz ve O’na dönücüyüz (sonuçta bu gerçeği yaşayacağız)” derler (Bakara-156), ayeti bizlere ulaştığında, aslında sahip olduğun hiçbir şey olmadığını dikkate aldığında, niye hala birtakım şeyleri vermekten kaçınıp zorlanıyorsun? Ya da bizlere bahşettiği bir şeyi zorla aldığında, niçin azap ve yangınlar içinde yanıyorsun? Bu, mal, mülk, cinsellik ve namus için de geçerli olabilir.

 

Ahmed F. Yüksel

Bodrum-Milas  16.07.2019

 facebook.com/ahmedfevzi.yuksel
instagram.com/sufafy
twitter.com/sufafy

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 612
Toplam yorum
: 1989
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 10230
Kayıt tarihi
: 14.12.11
 
 

Araştırmacı Yazar.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster