Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '08

   
  Kategori
  Hayvanlar Alemi
  Okunma Sayısı
  5277
   

  Karıncalar

  Karıncalar
   

  Karıncalar çok küçük canlılardır. Zar kanatlılardan olan karıncalar herkesin bildiği gibi yuvalarını toprağın altına kurarlar. Yaz günlerinde sokakta çok gördüğümüz karıncalar, kış günlerinde fazla görünmezler.

  Peki ya karıncalar nasıl beslenirler?

  Karıncaların beslenme şekilleri birçoğumuzun bildiği gibi değildir. Çoğu kişi karıncaların beslenme şekillerini bile bilmez. Karıncalar yaprakla beslenirler. Fakat direkt yaprağın kendisini yemezler. Bunun nedeni ise şudur: karıncaların vücutlarında, bitkilerde bulunan selülozu sindirebilecek enzimler yoktur.

  Karıncaların bilinmedik özellikleri nelerdir?


  1)Karıncalar tarımı ilk kullanan canlılardır. Yuvalarının bazı bölümlerinde mantar yetiştirirler.

  2)Bir karınca kendi ağırlığının 50 katı ağırlığı kaldırabilir.

  3)Karıncalar yemek bulmak için öncü karınca yollarlar. Öncü karıncalar yemek ararken koku molekülleri bırakırlar. Diğer karıncalarda koku moleküllerini izleyerek yiyeceklerini bulurlar.

  Karıncalar evcil hayvan mıdır? Eğer bir karıncanız olsaydı adını ne koyardınız?

  Bence karıncalar evcil değillerdir. Fakat bu onların vahşi olduğu anlamına da gelmez. Karıncalar doğada yaşamayı sevdiği için ve doğada onlara göre birçok yiyecek bulunduğu için karıncalar evcilleşemezler. Ayrıca karıncaların evleri toprağın altındadır. Biz evimizde karıncaya öyle bir ortam sağlayamayız.

  Fakat karınca evcil bir hayvan olsaydı ve karıncayı da kedi, köpek gibi besleyebilseydik onlara da bir ad verirdik. Benim bir karıncam olsaydı adını ''KARA''koyardım. Bunun nedeni ise: karıncanın siyah renkte olması olurdu. Hiç kırmızı, lacivert, turuncu veya mor renkte karınca gördünüz mü? Belki görmüş olabilirsiniz. Ama o da ancak rüyanızda!.. : )

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
   
   

  Karıncalar kadar miniksin ama mükemmel bir yazı çıkarmışsın,yazını severek okudum başarılı yazılarının devamı dilerim.(Bir gün karınca beslemek istersen ilk karıncan benden..:))

  serkan merdin 
   03.01.2009 21:22
   

  Ben kırmızı karınca gördüm ama rüyamda değil. Gerçek hayatta kırmızı, kahverengi karıncalar var:)) Bir soru soracağım. Karıncalar, yaprak yer demişsin. Peki evimizden ya da dışarıdan alıp götürdükleri, ekmek vb. şeyleri yemiyorlar mı? Yemiyorlarsa ne yapıyorlar? Bizi bu konuda bilgilendirmen mümkün mü? Çok öpüyorum seni. Sevgiyle kal...

  SINIR 
   16.12.2008 23:35
   

  İlk yazın için çok güzel bir konu seçmişsin. Karıncalar gerçekten de yeryüzündeki en ilginç canlılardan biri. Gelecek yazılarında da gezegenimizin ilginç canlılarına yer vermen dileğiyle, başarılar, sevgiler.

  Astrokedi 
   16.12.2008 21:45
   

  Canım benim çok güzel yazmışsın bravo inan ki bayıldım.Dilbilgin çok güzel kutluyorum seni.Takip edeceğini yazılarını;) sevgiler.Emel abla

  LEMELİNE 
   15.12.2008 12:52
   
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 4
  Toplam mesaj
  : 2
  Ort. okunma sayısı
  : 5277
  Kayıt tarihi
  : 11.12.08
   
   

  1997 doğumluyum. İstanbul'da oturuyorum. İlkokul 6. sınıf öğrencisiyim. Boş zamanlarımda yazı yazmak..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster