Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1273
 

Kariyer sahibi bilim kadınları -2-

Kariyer sahibi bilim kadınları -2-
 

Adı : Rosalind Franklin
Meslek : Moleküler Biyolog
Doğum Tarihi : 1920

Çalışmaları DNA üzerine olmuş. X-ışınımı kıeınımı tekniğiyle DNA görüntülemeyi başarmış, böylelikle DNA'nı yapısını çözmek için her veriye ulaşmıştı. Fakat rakipleri bu verileri çalınca 1963 deki nobel ödülünü başkaları aldı.

Adı : Jane Goodall
Meslek : Primatolog
Doğum Tarihi : 1934

Sekreter Jane'in hayatının dönüm noktası, ünlü antropolog Louis Leakey'in asistanı olarak, 1960 Tanzanya'sında şempanzeler üzerinde çalışması oldu. Bilim çevreleri bu kadının eğitimsizliğinden dolayı araştırmaya katılmasından rahatsız olmuş. Ancak Goodall akademik olarak kendini geliştirmiş ve doktorasınıda almayı başarmış.

Şempanzelere numara yerine isim veren Goodall, bu canlılarla sandığımızdan daha cok yönümüz olduğunu ortaya çıkarmış. Onların da karakterleri, zekaları ve duyguları vardı.

Adı : Semahat Geldiay
Meslek : Zoolog
Doğum Tarihi : 1923

Böcek hormonları ve endokronolojisi konulu araştırmalarıyla tanınıyor. 1957'de bu alandaki ilk makalesiyle yurt dışındaki araştırmacılarını dikkatini çekmeyi başarmış.

Böcekler üstende yaptığı deneyler, hayvan davranışlarını kontrol eden mekanizmanın temelinde, beyindeki nörosekresyon hücrelerinin bulunduğunu göstermiş. Alanında ilk olan bu çalışma , çok sayıda atıf almış.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Rosalind Franklin'in yaşadığı talihsizlik olmuş gerçekten. 2 yıl önce onun hayatıyla ilgili araştırma yapmıştım da oradan biliyorum. Bu arada kızmazsanız hatalarınızı söyleyeceğim. :) "de-da" ayrı yazılmalı. "daha çok ortak yönümüz olduğu" şeklinde olacak. İyi günler...

ol 
 02.10.2008 10:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3046
Kayıt tarihi
: 12.04.07
 
 

1982 İstanbul doğumluyum. Yazılım mühendisi olarak çalıştığım bilişim sektöründe fırsat buldukça pek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster