Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
11098
 

Karizmatik Olmanın Sırları-1 (Sözcükler)

Karizmatik Olmanın Sırları-1 (Sözcükler)
 

http://www.karikaturum.com... Sevgili dostum ARİF ÖĞÜTÇÜ'nün pozuna nasıl da benziyor!


Biz de televizyonlardaki karizmatik bay ve bayanlar gibi sükseli kelimeler kullanabilir, etrafımıza büyü saçabiliriz… Fikirlerimiz çıplak ve çulsuz olsa da kelimelerimiz cafcaflı, tumturaklı ve artistik olunca kimse bize “Çıplaksın!” diyemez. Bizi, giyindiğimiz kelimelerle tanırlar, çulsuz olduğumuzu fark edemezler bile!
Ben en çıplak zamanlarımda bunu denedim ve tuttuğunu defalarca tecrübemle sabit kıldım.

Hatta eşim beni ilk tanıdığı zamanlar; yine ilk, karizmatik sözcüklerimden etkilenmiş, şiir gibi cümlelerimin büyüsüne kapılmış… Hem de benim en çulsuz zamanlarımda… Evlendikten sonra itiraf etti, inanın!

Sözlerimizi, cümlelerimizi moda sözcüklerle süsleyelim bize “entel!” desinler! Sevgili dostlar bu nedenle ben de sizlere kendi entel mutfağımdan birkaç kelime ikram edeceğim. Bu kelimeleri hem yer, hem de yedirirsek, karizmanın babası oluruz.

Karizma yapmanın elbet başka sırları da var. Onlara sonra değiniriz.

Tamam, TÜRK-ÇE KONUŞALIM sayfasında bu ne yaman çelişki demeyelim hemen! Marjinal olup(!) bu sözcükleri kullanmasanız da kullanan elit insanları anlamanız açısından bilmeniz gerekmez mi?

İşte benim karizmatik sözlüğümden birkaç kelime:

Absürt
: (Fransızca) Saçma, anlamsız, zırva…

Argüman: (Fransızca)
[1] Delil, kanıt, tanıt
[2] Tez, iddia, sav.
[3] Astronomi Bir denklem, bir eşitsizlik veya bir gök cisminin hareketine ait herhangi bir elemanın bağlı bulunduğu belli bir değer.
[4] Matematik Bir çıkış kümesinin değişkeni.Bir cetvelde diğer bir sayıyı bulmak için yararlanılan sayı.
[5] Bilimsel tanı ifadesi...

Background(bekgiraand):
İngilizce, arka plan, art alan bilgisi, art yetişim, geçmiş, geçmiş bilgiler veya temel bilgiler, bilgileri ve olayları geçmişleriyle ilintilemek...

Dekadans: (Fransızca) Çöküş; çürüme, geriye gitme, çöküntü (genellikle ahlaki manada) anlamında kelime.. Ahmet Mithat bile kullanıyor. Yozlaşma diye bir kelime var Türkçede, kapı gibi iş görür.

Jakoben: Fransa'da Aziz Dominicus tarikatına bağlı rahip ve rahibelere verilen ad. Tepeden inmeci. Sertlik yanlısı (kişilik). Jokobenizmin, Fransız Devrimi’nin siyasi kültüründen beslenen Jön Türk (İttihatçılar) hareketi içinde de benimsendiği söylenebilir.

Ayrıca , jakobenizm taraftarı, Fransız Devrimi'nde sol kanat (Jakoben) partinin taraftarlarını belirtmek için de kullanılır.

Fransız ihtilali yıllarında Maxmillien Robespierre başkanlığında çıkan sosyalist demokratik grup. 'Jacobin Club' adı altında o dönemde çok popüler olan isyancıların adı. Ancak jacobinlerin demokrasisi mutlakiyetçi demokrasi anlamına geliyor ve merkeziyetçi bir cumhuriyetten bahsediyorlar. O dönemde çok kanlı olaylar yaşanıyor(region of terror). Günümüzde orijinal anlamından tamamen uzaklaşmış jacobinler radikalciler-köktenciler olarak da anlam taşımaktadır.

Jargon: (Fransızca)Belli bir zümreye ya da meslek grubuna özgü günlük konuşmada kullanılan kelimeler bütünü.

Konsensüs: (Fransızca) Uzlaşma, Bilimsel Konsensüs belirli bir alanda, bilim insanlarının kolektif görüşü, fikri ve yargısıdır. Kısaca bilimsel görüş birliğidir. Bilimsel Konsensüs’ün kendisi bir bilimsel iddia ya da bilimsel yönteme dair bir öğe değildir. Fakat görüş birliğinin kapsadığı içerik, bilimsel iddia ve yöntemlere dayanmaktadır.

Liberal Demokrasi: Toplumca kabul gören her türlü siyasi görüşün bir çatı altında uzlaşarak genel anlamda ulusun menfaatleri için gereken her türlü yönde esneyebilen bir yönetim politikası modelidir.
Sağçılar (aşırı milliyetçiler) ve solcular ( sosyalistler) yenilikçiler ve gelenekselçiler (muhafazakarlar) hepsi bir çatı altında demokrasiyle yanyana gelebilir ve orta yolu bulabilir.

Paradigma: Fransızca, dilbilgisi terimi. Değerler dizisi, dizi…

1960lardan beri paradigma kelimesi herhangi bir bilimsel disiplin veya başka epistemolojik içerikte bir düşünce kalıbına gönderme yapar. Başlangıçta kelime gramere özgüydü: 1900 Merriam-Webster sözlüğü, gramerin içeriğinde sadece onun tekniksel kullanımını veya onu retorikte bir mesel veya masal (anlamını) açıklayıcıları için bir terim olarak tanımlar. Dilbilimde, Ferdinand de Saussure paradigmayı benzer özellikteki öğelerin bir sınıfı için kullandı. Ek olarak <ı>Model ya da <ı>kuramsal çerçeve anlamında kullanılabilen bir terimdir.

Kuram, paradigma değildir. Paradigma olması için, yeni ve benzersiz olması, yeniliğinin gelecekteki çalışmalara kaynaklık edecek türde olması gerekir. Bir olağan paradigma, olağan bilim etkinliği kuramıdır. Bu kuram her şeyi çözemez, açıkta kalan sorunları görmezden gelir veya dosyalar. Bunlar ve getirdiği sorunlar büyüyüp de kuramın başına bela olduğu zaman, bilim insanları çözüm bulmak zorunda kalırlar.Bunun sonucunda olağanüstü paradigma dönemi gelir. Olağan dönem iflas etmiştir. Kriz döneminde bilim insanı (örneğin Ziya Gökalp bir kriz geçirmiştir), yeni paradigma oluşturmak zorundadır. Paradigma değişikliği budur. Bir bunalım dönemi gelir ve her şey altüst olur. Kavramların yerli yerine konması için belki bütün teori baştan alınır. Ancak bu olağanüstü dönemde eski paradigmalar direnirler, teoriden kopmalar çatışmalara yol açar (örneğin Marksizm).

Retrospektif: (İngilizce 'retrospective' ve Latince <ı>retrospectare, "geriye bakmak") genel olarak meydana gelmiş olayların gerisine, geçmişine bakmak anlamına gelir. Retrospektif Yaklaşım tarihi olay ya da olguları günümüz şartlarıyla değerlendirmek şeklinde tanımlanan yanlış yöntemdir.

Sekülarizm, sekülerlik, dünyacılık veya sekülerizm (zaman zaman sekülârizm): Latince'de "nesil", "periyod" (zaman dilimi) anlamına gelen zamanla Hristiyan Latincesi'nde "dünya" anlamında kullanılmaya başlanan <ı>sæculum’dan türemiştir. Din merkezli veyahut dinî öğeleri hukukî ve siyasî anlamda tayin edici kılan bir yaklaşımın tersine, bunları hukukî ve siyasî kümeden ayıran bir yaklaşımı tanımlar. Çok geniş bir terim olan sekülerizm, içinde birçok akım, farklı çeşit ve teori barındırır. Seküler kelimesi, dünyevi olanı belirtir ve dünyanın nesnel halinin göz önünde tutulması demektir. Türk Dil Kurumu sözlüğü <ı>sekülarizmi "Dünyacılık" olarak tanımlamakta ve Türkçe'ye Fransızca <ı>sécularisme sözcüğünden türeyerek geçtiğini belirtmektedir. Aynı Türk Dil Kurumu sözlüğü ise <ı>dünyacılığı ise şu şekilde tarif etmektedir: "Bireysel katılımı önemli gören, dinin devletten ayrı ve özerk olmasını savunan öğreti, sekülarizm

Sekülerizm: Siyasi anlamda, sekülerizm kilise ve devletin ayrılmasıdır ki bu kilise ve devletin birleşmesi olan teokrasinin zıttıdır.<ı> Sekülerizmin sadece teoride savunulduğu, pratikte var olmadığı öne sürüldüğü durumlar: Psödo-sekülerizm

<ı>Sekülerizmin hem teori hem pratikte savunulup, öne sürüldüğü durumlar: Panteizm, Agnostisizm, Ateizm, Laiklik, Rasyonalizm, Bilimsel materyalizm, Seküler hümanizm, Kilise ve devletin ayrılması

Çelişen ve çatışan bazı düşünce ve akımlar: Din, Spiritüalizm

Spekülatif: (Fransızca) Kurgusal, saptırıcı

Spesifik: (Fransızca) Özellikli, Yalnız bir türe özgü olan ve o türün kendine özgü yanlarını oluşturan şey.


Kaynak: www.tdk.gov.tr ve tr.wikipedia.org

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu da eskilerden bir hatırlatma olsun o dediğiniz karızmatik miydi neydi. Neyse işte o şeye özenenlere. Bizde konuşmaları arasına yabancı kelime sokanlar için bu deyimi kullanırlardı ama sanırım küreselleşen dünyamızda gerekiyor. Ben mümkün olduğunca Türkçe kelimeler kullanmayı yeğlerim ama bazen teşekkür yerine sağol demek yetmiyor. Bir hayli emek verip bilgilendirdiğiniz için sağolun. Sevgiler...

Hilmi Polat 
 17.05.2008 0:15
Cevap :
Ben de bu deyimi ilk, sizden öğrenmiş odum. SAĞOLUNUZ. Sözcük kullanırken çok tutucu olma taraftarı değilim. Ancak arkasındaki ruhu ve manayı özümsemeden yapmacık kullanımlara şiddetle karşıyım. Selam ve saygılarım Hilmi ailesine...  17.05.2008 11:00
 

Ben kendim gibi olmayı tercih edierim. Karizmatik olmaya çalışırken saçmalayıp rezil olan çok örnek bilirim ben. Saygılar...

kartal0634 
 25.04.2008 11:42
Cevap :
Teşekkür ederim arkadaşım. Ben de senin gibi düşünüyorum. Selamlar...  28.04.2008 21:20
 

Bu paradigmast çıkışı:)) Bir haylide karizmatik kelime varmış dağarcığınızda. Evet Türk-çe konuşalım diyorum. ama... bazen hepimiz düşüyoruz, takılıyoruz bu karizmatik sözcüklerin ağına, cazibesine değil mi?:)) Elinize sağlık. Sevgiler

Ayrıntıda gezinmek 
 25.04.2008 11:25
Cevap :
Aynur Hanım, merhaba...Valla ben bilerek ya da bunları veya benzer kelimeleri bilmeyerek kullandığımda insanları etkilediğimi hissediyorum. Bence bu durum kelimelerin büyüsünden değil, dinleyenin bir şeyleri bilmemesinden... Selam ve sevgilerimle...  28.04.2008 21:22
 

Ben entel olmasam...Kimse kırılmaz bana dimi? Cumartesi görüşmek dileğiyle. Sevgiler, kendine iyi bak.

Esma KAHRAMAN 
 25.04.2008 0:46
Cevap :
Yorumunuzu görüştükten sonra cevaplıyorum:)) Sizi tanımak büyük şans... Entel olmasanız sizin yazılarınızı kopyalama-çalma sırasına girenler olur muydu:)) Selam ve sevgilerimle  28.04.2008 21:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 2363
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2324
Kayıt tarihi
: 22.08.07
 
 

Bu âlem içinde aileme zaman ayırmak, gezmek, okumak, fotoğraf çekmek, resim çizmek ve iş hayatı h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster