Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

17 Haziran '19

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
5358
 

Karizmayı Geliştirme Tüyoları

Yaygın görüş, karizma denilen şeyin % 50 doğuştan geldiği, % 50 öğrenildiği yönündedir.

Uzmanlar, eğitimler neticesinde karizmatik olmanın mümkün olduğunu ifade ediyorlar...

Ve karizmayı geliştirmek için şu ipuçlarını sıralıyorlar:

* Gülümsemek çok ama çok önemlidir. İnsanlara sık sık gülümseyin, selamlaşırken de hafif tebessüm edin. Etrafınıza her daim pozitif olun.

* Empati kurun, kendinizi karşınızdakinin yerine koyun. Şayet bir derdi varsa, acısını anladığınızı hissettirin. Zira insanlar, sizin onları anlamanızı isterler ve beklerler.

* Güvenilir olmalısınız. İnsanlarda güven hissi uyandırmalı, onların güvenini sarsacak hareketlerden ve sözlerden kaçınmalısınız.

* Saygı gösterin. Konuştuğunuz kişi her kim olursa olsun, herkese eşit ve saygılı davranın.

* Neye inandığınız konusunda da kesin bir fikriniz olmalı.

* Sakin olun ve kendinize güvenin. Karizma kendine güvenle aynı anlama gelmez, lâkin kendine güvenmek sizi daha karizmatik yapacaktır.

* Araştırmalara göre karizmatik kişiler duygulara hitap etme konusunda çok iyiler, karşılarındaki kişilerin duygularını hissedebiliyorlar.

* Konuşmanızla beden diliniz örtüşsün. Diğer insanların konuşmalarını dinleyin, iyi ve kötü beden dili örneklerini gözlemleyin. Kendi beden diliniz hakkında biraz düşünün. Konuşmalarınız beden dilinizle örtüşüyor mu bir bakın. Yoksa tedirgin, sıkılmış mı duruyorsunuz? Bir boy aynası karşısında da pratik yapabilirsiniz. Ellerinizi, gözlerinizi nasıl kullandığınızı inceleyin.

* Konuşmadan evvel düşünmeniz akıllıca olur. Şayet söyleyecek önemli bir şeyiniz yoksa sessiz kalın. Önemli bir şey söyleyin ve bunu kendinizden emin bir şekilde yapın. Konuşmanızı sakin, açık ve net, doğru ses tonu ve vurgulamalarla sürdürün.

* İnsanlara, kendine nasıl davranılmasını istiyorsan öyle davran. Tanıştığın her bireye önemli olduğunu hissettir. Diğer kişiler konuşurken dikkatlice dinle, göz kontağı kur, kişiyi dinlediğini belli et. İnsanlara özel olduklarını hissettir, mesela isimleri unutma ve gülümse.

* İnsanlara iltifat etmelisiniz. Zira iltifatları hatırlar insanlar, dolayısıyla sizi de hatırlarlar. Tabii iltifat ederken de ölçüyü kaçırıp abartmamakta yarar var.

 

Steel bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ölesine sormuştum zaten çok da şey etmeyin:)

savas barka 
 20.06.2019 9:03
Cevap :
Ölesiye sevmiştim ben de bir ara... Etmedim zaten, siz de merak etmeyin, sevgiler...  21.06.2019 1:03
 

restini görüyorum ve arttırıyorum..sonra bu saate ne kadar verirsin:)ukalalıkda üstüme yok..müzikle uğraşmanız güzel..amatör profesyonel ?

savas barka 
 19.06.2019 12:42
Cevap :
Ha şöylee, bak bu sefer eğlendim yeminle :-) Yok hayır, özellik tespiti ve sıralama işi bende ve sizin bilgilerinizde henüz ukalâlık yer almıyor. Bir de soru almışız, sorularımıza cevap almışız gibi; şimdi ben de aynen öyle havalara bakıyorum :-) Eski bazı yazılarımda foto var ama (vicdan işte, yine duramadım dedim bi şey ;-) Sizde var mı bir alet?.. Hani bir keman olur, ya da bir çello??? Sevgiyle...  20.06.2019 1:11
 

siz erkekler güzel kadın gördüğünüzde bakmıyo musunuz..muhtemelen fırsatını bulunca bakmaklada kalmıyorsunuz..ben fırsatını bulmusum bi bakmış cıkmışım ne var ki bunda:)blog yazmanızada gerek kalmadı yorumlarla götürüyosunuz nasılsa :)

savas barka 
 18.06.2019 11:57
Cevap :
Ben kendi adıma, bakarım; ama trene bakar gibi değil, güzele bakarım ve çaktırmam. "Allah'ım ne de güzel yaratmış" derim. Allah kadına ilgi çeken o kıvrımları verirken erkeğe de o kıvrımları beğenecek özelliği vermiş, siz de bunu unutmayın. Ayrıca kadınların çoğu rahatsız oluyormuş gibi davransa da aslında ilgi çekmek ister, hoşuna gider. Ben sahnede davulun başındayken, koca pistte yer yokmuş gibi kızlar davulun önüne öbek olurdu; neden acaba? :-) Ben sadece bakarım, asla rahatsız etmem bu arada... Ben sizi yargılamadım ki, tırnaklarınızı karizma abiye çıkartın bana değil, lütfen yani. İleri bir tarihte olabilir, yazmayabilirim. Siz de eski yazıları mı yorumlarsınız artık ya da başka yazarları mı eğlendirirsiniz bilemem tabii :-) Teşekkürler, sevgilerr...  19.06.2019 1:02
 

hayatımda yalnızca bi kere karizma diyebileceğim bi erkekle tanıştım o da iş görüşmesinde:))kadere bak..adamın oturması kalkması konuşması verdiği cevaplar sorduğu sorular zekasının kıvraklığı korkutucu derecede tümdengelim ve tümevarım yapabilmesi tavırları giyimi kuşamı olgunluğu ağırbaşlı olması özgüveni fit görünümü beni benden aldı:)20 dakika konuştuk sonra ikinci görüşme için randevu alın dedi..abinin biraz kontrol manyağı biraz sinirli birazda karizması sebebiyle dedim ben seninle çalışamam:)2.görüşme haliyle olmadı..anladım ki bi karizma dünyaya kolay gelmiyor:)

savas barka 
 17.06.2019 10:29
Cevap :
Şimdi "eşiniz karizmatik değil mi?" deseeem, yine havalara bakacaksınız. Sizi bayağı bi almış ama, hayran kalmışsınız. Biz de bildiğin 5-10 :-) Bak kelime kotam dolmuş ya. Sevgileer...  18.06.2019 1:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3614
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster