Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
4895
 

Karma Eğitim'i uygulamayan ülkeler ve yemekhanedeki paravan...

Karma Eğitim'i uygulamayan ülkeler ve yemekhanedeki paravan...
 

Önce şunu belirtelim; karma eğitim sistemini kullanmayan ülke sayısı sadece 2!

Bu ülkelerin hangisi olduğunu merak ediyor musunuz?

Suudi Arabistan ve İran!

Siz Bakmayın AB’den sorumlu, Lüzumsuz İşler Bakanı Egemen Bağış’ın bu sistem Avrupa’da da var demesine.

Şu soruyu hep birlikte soralım: Dini siyasete alet edenler, kadınları niçin ikinci sınıf vatandaş olarak görüp, kadın erkek bir araya gelince, akıllarına neden bel altından başka bir şey gelmez?

Okul Müdürlerinin tetikçi olarak kullanıldığı günümüzde, karma eğitim’e karşı çıkanların kariyer yükselmesi yaşadığını görüyoruz.

Önce kızların etekle okula gelmeleri yasaklandı. (Antalya Gazi Lisesinde) Devamında Kızlarla erkeklerin ayrı saatlerde yemek yemeleri sağlandı, bu yetmedi, yemekhanelerin arasına karavan koyarak, kız erkek bir arada yemek yemeleri yasaklandı. (Isparta Melih Doğan Anadolu Lisesi!)

Bu arada Trabzon’daki bir okulda kız ve erkek öğrencilerin aynı merdiveni kullanmasının yasaklanmasına kadar işi götürdüler.

Eğitim kurumlarında bunlar olurken, Başbakan Denizli’den haykırdı “kızlı erkekli öğrencilerin aynı evi paylaşmaları bize ters! Kız ve erkek öğrencilerin aynı yurdu paylaşmasını ortadan kaldırdık!” oysa kızlı erkekli öğrenciler hiçbir zaman aynı yurdu paylaşmamıştı.

Kızlı erkekli öğrenci evleri tartışması epey ses getirdi ve ülkenin gündemi hep bu yöne çevrildi. Ekonomideki gelişmeler ve olumsuzlukların üzerine örtüldü.

Gelelim karma eğitim sistemine: Bu sistemi ortadan kaldırıp, kız ve erkek öğrencilerin ayrı okullarda okuması için eğitim kurumları yeterli mi?

Bu kadar okulu bulsalar, bu kadar okula yetecek öğretmen bulabilirler mi?

Sadık Yakut’a sen ne diyorsun diyen bir AKP’li gördünüz mü?

Bir yerlerden düğmeye basıldığı belli oluyor! Tıpkı 4+4+4 kanun teklifinde olduğu gibi…

Görünen o ki, böylesine küçümsediğimiz uygulamalarla, ülkemiz adım adıma şeriata doğru götürülüyor.

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mesut Bey, tekrar merhaba. Dünyada İran ve Suudi Arabistan'ın dışında karma eğitimi uygulamayan çok sayıda ülke var: İsrail, Fas, Tunus, Umman, Katar vb... bunun dışında Avrupa ülkelerinde de karma okullar yanında, karma olmayan çok sayıda okul var. Selamlar, saygılar...

Dr Lokman Doğruöz 
 26.11.2013 6:51
Cevap :
Merhaba, sizin saydığınız ülkelerde karma eğitim sistemi uygulanmaktadır. Bazı özel okullarda kızlı ve erkekli öğrenciler ayrı okullarda mesleki eğitim almaktadırlar. Bizdeki Kız Meslek Lisesi gibi... Selamlar...  26.11.2013 12:00
 

Mesut Bey, merhaba. Siz ne güzel fikirlerinizi bizimle paylaşmışsınız, değil mi? Şimdi izninizle ben de fikrimi söylemek istiyrum: Şeriat kötü bir şey değildir! Korkulacak bir şey değildir! Ben şeriat istiyorum! Bu yorumumu lütfen yayınlayın. Selam ve saygılarımla.

Dr Lokman Doğruöz 
 26.11.2013 5:46
Cevap :
Merhaba, Şeriatın güzelliklerinden bahsederken, Arabistan'daki ve Afganistan'daki uygulamaları da özetlemeniz gerekmez miydi? İsteğinize uyarak yorumunuzu yayınlıyorum. Selamlar...  26.11.2013 11:59
 

Siz istediğiniz kadar demokrasi uzlaşma kültürüdür, hoşgörü kültürüdür veya seçimden ibaret değildir deyin ama demokrasi öyle bir sistemdir ki halk isterse ülke şeriata da gider faşizme de. Bilinçsiz blog kalemşörleri başta olmak üzere halk bunu anlayıncaya kadar iş işten çoktan geçmiş olacak. Senelerdir zaten adım adım geriye gidiyoruz ama gözlerine perde inmiş hayal perestler bir mucize olacak diye bekleşip duruyorlar. Neymiş efendim CHP iktidar olacakmış da her şey yoluna girecekmiş. O kadar komik ki içimden gülmek bile gelmiyor. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 24.11.2013 18:24
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Halkı bilinçlendirmeye devam. Selamlar, saygılar...  28.11.2013 8:32
 

İnsanları kadın-erkek diye ikiye ayırmak ve iki ayrı yerde tasniflemek de bir tür bölücülük ve ayrımcılıktır. Irk, dil, din, mevki gibi çeşitli nedenlerle ayrımcılık yapmak gibi cinsiyet ayrımcılığında da gelişmiş-iyi-temiz bir ruh, doğru ve iyi bir niyet ve bilen-aydın bir beyinden, doğru bir düşünceden ve zihniyetten söz edilemez. 2 Ülke hariç dünyanın hiçbir ülkesinde de görülemez çünkü gelişmemişliğin, örümcek beyinliliğin, cehaletin en açık ve tipik göstergelerinden biridir cinsiyet ayrımcılğı.Bunu yapanlar hep de erkekler olduğuna göre, kadına mı güvenmiyorlardır kendilerine mi? Tabii ki erkekler erkeklere, dolayısıyla kendilerine güvenmedikleri nedeniyledir bu. Kendine güvensiz, karanlık, cahil kişilerin-zihniyetlerin en doğal sonucudur yani. Benim asıl şaşırdığım 90 senelik Cumhuriyet döneminde dahi bu zihniyetler hiç mi bir şey düşünememişler,öğrenememişler, bir bilgi kırıntısı bile edinememişlerdir ki hala cehaletleri bir milim dahi iyileşmeden aynen devam edebilmektedir?!

Filiz Alev 
 23.11.2013 12:11
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Burada en büyük görev kadınlarımıza düşüyor. Onların yapacakları eylemler ve verecekleri oy ülkenin geleceğini dizayn edecektir. Selamlar, saygılar...  24.11.2013 9:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster