Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '19

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
110
 

Karmaşık Bir Konuşma

Rastlantısallık karşısında her zaman hayret ve şaşkınlık duyan insanoğlunun heyecanı tahmin edilmezlik, gizem ve geleceğin ne getireceğini bilememek üzerine kurulu özgürlük duyumsamasıdır. Garip tesadüfler ve benzerlikler ile oluşturduğumuz umutluluk hali heyecan ile bağıntılıdır. Yaşama karşı heyecan duymayan aynı zamanda umutsuzdur. Umutsuz olan yaşama karşı heyecan duyamaz.

Yorgun yetişkinlerin çoğu belirsizliğin karanlık tarafından uzak durmayı çoktan öğrenmiş ve hatta nefret söylemleri geliştirmiştir. Şaşırdık mı?  Nasıl tepki göstereceğimizi, ne anlama geldiğini bildiğimiz konularla ilgileniriz. En iyi bildiğimiz yoldan gitmeyi  aklı başında olmanın temel göstergesi sayarız oysa alacağımız derslerden sakınma eylemlerinin başını çeken risksiz yaşama çabası  rahatlık sınırlarını genişleterek uyutur. 

Rastlantısallık söz konusu olduğunda saklanamayız en fazla kaçabiliriz.Rastlantısallık apaçıklığın görünür olmanın, birbirine ve kendine görünmenin sayısız çağrışımları ile yüklüdür. Zamanı gelmiştir ve tamdır. Yeni bir noksanlığa evrildiğimiz yani tamamlanma sürekliliğinde yeni bir döngüye geçtiğimiz için aslında rastlantısallık hayatın denge stratejisinin küçük bir hamlesidir. Etrafımıza tahmin yürütmekten başka bir seçenek bırakmadıysak eğer kaçtık demektir. 

Hepimiz birbirimize arkadaşının arkadaşı, tanıdığının tanıdığı, kuzeninin kiracısı, ilkokul arkadaşının kızının öğretmeninin annesi... gibi iletişimsel bağlarla bağlıyız. İşten erken ayrılıp tesadüfen gittiğimiz bir yerde senelerdir görmediğimiz bir arkadaşımıza rastladığımızda hayret girdabına kapılırız neden? Aslında hiç de gizemli, beklenmedik, ürkütücü bir taraf yoktur. Rastlantısallığa doyamayan bir yanımız uzun vadede kararlar vermek ve stratejiler uygulamak konusunda yeterinve deneyim sahibi değil. Bir şekilde restleşmenin hesabını tutarak açık ara fark yaratmanın peşinde skalasını yüklemekle meşgul. 

Rastlantısallığa bindirdiğimiz anlamın gideceği istikameti belirleyen, ineceği yerdeki rastlantının müptelası olan  aklın icadı,imkansızlıktır. İnsanoğlu ne çok imkansızlıklar icad etti ki koşullu olasılıklar zincirinde tutsak kaldı. Oysa özgürlük bir iddianın geçerliliğini sınamaktan daha fazlasıydı. Yapay rastlantıların dev senaryosu dunya üzerine oynanan bahislerin kanlı sahnelerini içerdiği için +7yaş üzeridir. Bir yanı çocuk kalanlar izlemesin. Onlar düş kursunlar ve yılmaksızın düş tohumları serpsinler dünyamıza çünkü cesaret meyvesi düşlerde yetişir, olgunlaşır. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 99
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Yazmak gönülden çağlayan bir sanattır. Vakti an, mekanı hayattır.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster