Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
3773
 

Karne almaya 27 gün kaldı

Karne almaya 27 gün kaldı
 

Bu hatırlatma hem öğrencilere hem de velilere. Bazıları gözleriyle görmedikleri şeye inanmazlar. Hafta sonlarını çıkardım tabii. Aslında yedi gün eksik yazmalıydım, çünkü son hafta notların karne basımına yetişme telaşesi olacak. Son haftalar ders de yapılmaz. Topu topu öğrencilerin okula gidecekleri, tam manasıyla ders dinleyecekleri, varsa zayıf notları sözlüye kalkıp düzeltecekleri, teşekküre, takdire iki puan kaldığı için öğretmenlerin peşlerinden koşacakları, giremedikleri sınavlar varsa sınav olabilmek için öğretmene yalvaracakları, günleri kaldıysa devamsızlık yapıp okulu kıracakları, son sınıfların arkadaşlarıyla vedalaşacakları, son sayılı günler bunlar.

Biz öğretmenler de sayıyoruz günleri. Kim ne derse desin bizler için çok yorucu geçiyor koca bir yıl. Gerçi millet bizim 3 ay tatilimiz olduğunu sanıyor hala ama ben 10 yıllık öğretmenlik hayatımda henüz tam 2 ay bile tatil yapabilmiş değilim. Yazın bizler okul kapandıktan sonra 1 Temmuz'a kadar iş başı yapmaya devam ederiz. Tek bir farkla, derse girmeyiz. Öğrenciler yine olur çünkü sorumluluk sınavları vardır. 1 Temmuz'da çıktığımız tatilden en geç 15 Ağustos'ta tekrar göreve çağrılırız. Yani 1, 5 ay tatil yaparız. Okul açılana kadar sınavlar, kayıtlar derken hayat devam eder. Konum aslında bu değildi ama bahsetmeden geçemedim. Çünkü "Öğretmen olmak vardı. 3 ay tatil yapardık." diyen kişilere gıcığım var. Sırf tatil uğruna memlekette öğretmenlikten nasibini almamış, eğitimin ve eğitmenin ne olduğunu bilmeyen insanlar " öğretmen olsaydım keşke" diyor. Halbuki bilmiyorlar ki öğretmenliğin ne kadar meşekkatli bir meslek olduğunu. O 1, 5 ayın bile öğretmene yetmediğini. Elbette buna da şükür ama tatili diğer mesleklere göre uzun diye özenilecek bir durum da yok ortada.

Her neyse gelelim şu kalan sayılı güne. Öğrencilere benim tavsiyem, varsa problem yaşadıkları dersleri, şu son günlerde, o dersi sıkı takibe alsınlar. Öğretmenlerine geç de olsa sınıfta olduklarını hissettirsinler. Öğretmen ilk değil son haliyle hatırlar öğrenciyi hep. Bütün sene aylak aylak gezse de son zamanlarda gayret gösterdi diye geçer not verecek kadar ılımlıdır öğretmen milleti. Son dakika deparı işe yarar anlayacağınız. "Kaldım ben artık ağzımla kuş tutsam geçemem" demeyin muhakkak şansınızı deneyin. Yeni sitem pek öğrenci bırakma taraftarı değil zaten.

Velilere de nacizane bir tavsiyem olacak. Eğer tüm sene boyunca hiç okula gitmeyip, ya da sadece veli toplantılarında göründüyseniz, aman ha sene sonu geldi deyip, öğretmene bir görüneyim de bizim çocuğu geçirir düşüncesiyle okula gitmeyin. Bu hiç bir eğitmenin hoş karşılamadığı bir tablodur. Tüm sene boyunca çocuğuyla ilgilenmemiş, okula gelip durumu hakkında bilgi almamış bir veli karne döneminde ortaya çıkarsa çok antipatik oluyor. Çocuğun kendi gayretiyle geçesi varsa bile veli bunu zora koşabiliyor. Ha bir de sakın ha çocuğunuzun kalacağı bir ders varsa, o dersin öğretmenine gidip de "Yazın ders verseniz" gibi bir cümle kurmayın. Çocuğunuz için pek hayırlı olmaz. İstisnalar kaideyi bozmaz diyeyim de ne olur ne olmaz. Bu sözü duymayı bekleyen öğrtemenlerin varlığından haberdarım anlıyacağınız.

Sözün özü karneye, yani tatile az kaldı. Güzel, uzun ve rahat bir tatil geçirmek isteyen öğrenciler, ha gayret. Dolu dolu üç hafta daha sıkın dişinizi. Veliler siz de destek olun çocuğunuza. 3 hafta siz de bir şeylerden fedakarlık edin. Geç kalmışlıklar için de üzülmeyin, çocuğunuzu da üzmeyin. Önemli olan kaç aldığı değil ne öğrendiğidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

walla iki seneliyim boyle gıderse kalıyorum af cıksa olmazmı ya lutfen

serkan demirci 
 20.05.2007 17:36
Cevap :
Af çıksa ne olacak? 2 sene de öğrenemediklerini üçüncü senende mi öğreneceksin? Yapma lütfen. Zaten bu aflar siz öğrencileri mahvetti. Çalışmamayı, öğrenmeden sınıf geçmenizi sağladı. Boş nesiller yetişiyor. Üniversite sınavında af yok yalnız. Hatırlatayım dedim. Sevgiler, başarılar..  21.05.2007 22:22
 

Değerli Meslektaşım,bir köy yerinde okuyorum satırlarınızı şimdi ve o kadar güzel özetlemişsiniz ki koca bir yılı,bir zor mesleği,öğretmeni,öğrenciyi en çok ta veliyi...Özümsedim tüm yazdıklarınızı ,kendime de pay çıkarmaya çalıştım,sevgili meslektaşım anladım,biraz üzüldüm,biraz hüzünlendim,biraz da kızdım..Ama en çok dikkatımi çeken şu "yazın ders verme " cümlesi oldu.....olmaz ,olamaz,olmamalı diyorum....Bir de tatilin yaklaşması olayı var...Öğrencilerim şunu diyor..."Öğretmenim yine geri dönceksiniz değil mi,diğerleri gibi bir gün ansızın düştüğü Anadolu'nun tozlu yolarında bir yalan misali kaybolmayacaksınız değil mi? Yoksu yine boynu bükük duvar dibinde ağlarız vallahi" İşte o zaman ben de tayin istemekten vazgeçiyorum...Tatil olunca bizler süslü püslü caddelerde,onlar portakal pamuk tarlalarında...Kayıyor yüreğim parmaklarım titrek ve akası geliyor elde değil ve cümleler dilimde birer tutsak....Bu anlamlı yazınız için yürekten teşekkür ederim...

İbrahim kaya 
 20.05.2007 1:52
Cevap :
Yorumunuz beni çok duygulandırdı. Ne mutlu size ki "Gitmeyeceksiniz değil mi?" diye soran öğrencileriniz var. Sizin oralarda yaptığınız öğretmenlik eminim ki daha tatmin edicidir. Biz burada tatil gelse artık derkwn siz tatil başlıyacak diye hüzünleniyorsunuz. Bu güzel samimi yorumunuz için çok teşekkür ederim. Oradaki tüm öğrencilerimize ve size kucak dolusu sevgiler selamlar..  20.05.2007 17:25
 

Şimdiye kadar yatan öğrenci bu zamandan sonra çalışsa ne olur. İnanın kendimiz söylüyoruz kendimiz dinliyoruz. Yıl boyunca okudukları her kitap için 5 puan veriyorum. 20 kitap okuyanlar hiç yoktan 100 puan alıyorlar. Geçen hafta notlarını verdim. Tabi hemen açıkgözlerden itiraz:" Öğretmenim biz kitap alacaktık!" Benim cevabım ise " Yıl boyunca 5 tane kitap okuyan 3 haftada 15 kitap mı okuyacak?" Yine siz görevinizi yapmış uyarınızı vermişsiniz. Saygılarımla.

Eşit Ağırlık 
 15.05.2007 21:54
Cevap :
Sevgili meslektaşım, sizi benden iyi anlayan olmaz, beni sizden iyi anlayan olmaz. Siz 20 kitap okuyanı geçiriyorsunuz ben bütün sene yatsa da son dakika deparı atanı geçiriyorum. Bizi bu hale getirenler utansın. Biz yine de vazifemizi yapalım elbette. Sevgiler, saygılar...  16.05.2007 0:47
 

My teacher I understand you very well.Thank you very much for everything.

Haşim Arıkan 
 15.05.2007 16:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 713
Toplam mesaj
: 146
Ort. okunma sayısı
: 2879
Kayıt tarihi
: 30.10.06
 
 

İzmir Cumhuriyeti'nde yaşıyorum... Sarmaşık Sanat Atölyesi'nde ebru sanatı ile uğraşıyorum. En es..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster