Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Nurettin Erdoğan Yönetici

http://blog.milliyet.com.tr/nurettinerdogan

17 Haziran '16

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
51
 

Karne heyecanı, sınıfını geçenlerin sevinci, kalanların üzüntüsü... Çocuklar bizim canlarımız...

Karne heyecanı, sınıfını geçenlerin sevinci, kalanların üzüntüsü... Çocuklar bizim canlarımız...
 

Karneler güzel de olsa, başarısız da olsa çocuklar bizim canlarımız


Eğitim ve Öğretim yılının sonuna gelindiği bugün de karne heyecanı yaşayan güzel öğrencilerimizi tebrik ediyor, kıymetli öğretmenlerimize yürekten şükranlarımı sunuyorum. Hem öğrencilerimize, hem değerli öğretmenlerimize güzel bir tatil yapmalarını diliyorum.

Başarısız öğrencilerimiz sakın üzülmesinler. Hayatın içinde her türlü başarı da başarısızlık da vardır.

Dünyada telafisi olmayan hiçbir şey yoktur. Unutulmamalıdır ki dünyada ölümden başka her şeyin çaresi vardır. Ayrıca her işte de bir hayr vardır. Sınıf tekrarı yapacak olan öğrenciler, belki de bir yıl geç mezun olacaklardır ama, bu belki de onların üniversiteye girmelerinde ya da hayata atılmalarında, hayatlarını tamamen değiştirecek kararlar alması onun için gereken zamanın o zaman olmayacağını kim bilebilir.

Değerli Velîler, lütfen çocuklarınız başarısız olduğu zaman onlara kızmayınız, darılmayınız. Onlara bunun dünyanın sonu olmadığını anlatınız.

Düşünün o kadar evlatları şehit olan aileler var, ya da Allah korusun bir hastalık ya da trafik kazasına kurban giden evlatlar var. Onların ailelerine sorsanız, evladınız yaşasaydı da sınıfta kalsaydı ne yaparsınız diye; onların vereceği cevap: Keşke yaşasaydı da sınıfta bir değil 3 kere kalsaydı diye cevap alırsınız. Lütfen olaya bir de bu yönden bakınız.

Çocuklarımız maalesef sadece okul derslerine adeta mahkum ediliyorlar. Her anlarında ders var, boş zamanlarında dershaneler, özel kurslar. Herkes, evlatlarının daha iyi, daha da iyi, en iyiye doğru yönlendirmek için koşturuyorlar.

Çocukluklarını yaşayamadan Mühendis olan, mimar olan, doktor olan, profesör olanlar, çocukların dertlerinden onların sosyalliklerinden, ihtiyaçları olan ilgiden haberleri olabilir mi? olsa da, onlara haydi gelin uçurtmalar uçuralım diye sorsanız, koşa koşa gelirler, çocukluklarında yaşayamadıklarını orada çocuklardan daha da çocuk olur, orada yaşamaya çalışırlar.

Beton yığınlarının arasında, daha yuvada, kreşte günün ışımasıyla başlayan bir koşuşturma düşünün. O trafik keşmekeşinde uykulu gözlerle servislerine binen çocukları düşünün. Servis parası veremeyip de iki, üç araç değiştirerek okullarına gitmeye çalışan çocukları düşünün. Onların psikolojisini hiç düşünmeden mecburi hizmet yaptırılan bu yavruları anlamaya çalışın. Biraz da onları anlayalım, onların yerine kendimizi koyalım.

Diyeceksiniz ki, okula bu kadar para döküyoruz, zorla veriyoruz o okul paralarını. E ... siz Ebeveynsiniz. Onları okutup büyütmekle, onlara bir gelecek vermekle mükellefsiniz. Onları hayata atılan kadar değil, ömürlerinin sonuna kadar kollayacak, yardım istediği zaman yine koşacaksınız; hayat bu. Bir yıl fazla para veriyoruz diye düşünebilirsiniz, zorlanabilirsiniz de . Ancak Allah korusun hasta olduklarını ve yıllarca hastanelerde doktor peşine düşen çaresiz anne babaları düşünün. Onların yerinde olsanız ne yapardınız?

Lütfen çocuklarımızı geleceğe hazırlarken sakin olun, onların başarılı da olsa, başarısız da olsa tatilde iyice dinlenmelerini ve yeni öğretim yılına rahat bir şekilde hazırlanmalarına olanak sağlayın.

Bir kez daha tekrar ediyorum; ölümden başka her şeyin çaresi vardır.

Onlara Seni Seviyorum deyin. Dünyanın sonu olmadığını, onlara güvendiğinizi söyleyin. Geçse de kalsa da bizim canımız olduklarını söyleyin ki, bir sonraki sezona yine korku ile, stres içinde başlamasınlar.
Görmedik mi yıllarca sınıfını geçemedi diye intihar eden, intihara kalkışan yavrularımızı... Acaba onların intiharlarında anne babaların hiç mi payları yok, ya da tüm pay onların mı?.
Yeni dönemde öğretmenlerle daha sık görüşün, onlar hayatlarını bizim çocuklarımıza adamışlar. Çocuklar sizin çocuklarınız; fedakâr öğretmenler sizin çocuklarınızın eğitimi için çalışıyorlar. Sizin evlatlarınızın yeri geldiğinde psikoloğu oluyorlar, onlara da yardımcı olmayı hiç düşündünüz mü? 

Hayat güzel, sevelim, sevilelim. Güven verelim, güvenelim. Sevgiyle kalın. Mutlu kalın.
Allah herkesin yardımcısı olsun. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 543
Kayıt tarihi
: 31.05.16
 
 

Kabataş Liseli olan Nurettin Erdoğan, ömür boyu eğitime inanan bir yönetici. Küçük yaşlarda girdi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster