Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm Dr Ali Korkmaz

http://blog.milliyet.com.tr/cocukpsikiyatristi

17 Mart '17

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
40
 

Karne heyecanı

Karne heyecanı
 

Ali KORKMAZ, Çocuk ve Genç Psikiyatristi


Karne sadece çocukların değil, annelerin, babaların, okulların ve eğitim sistemimizindir. Karne nasıl gelirse gelsin anne ve babalar çocuklarını her zaman ve her durumda koşulsuz olarak sevdiklerini, kabul ettiklerini ve değer verdiklerini çocuğa hissettirmelidir. Aileler önce karnedeki iyi notları ve olumlu davranışları övmeli, sonra başarısız notları ve olumsuz davranışları çocukla birlikte gözden geçirmelidir. 
 
Karnede Zayıf Getiren Çocuğa Ne Yapmalı?
 
Karnesi kötü olan çocuk, umursamaz görünsede üzgündür. Kötü karne karşısında kızma,  aşağılama, suçlama, şiddet uygulama, başkaları ile karşılaştırma, başkalarının yanında küçük düşürme kesinlikle yapılmamalıdır. Çocukla birlikte karnenin eksikliklerine bakılmalı, birlikte neler yapılabileceği konuşulmalıdır. Kırık notların sebebi aile ve okul kaynaklı olabileceği gibi çocuğun bedensel yada ruhsal sorunları ile de ilgili olabilir. Çocuğa Kırık notların, istekli, kararlı ve programlı bir çalışmayla düzeltilebileceği mesajı verilmelidir. Karnesinde kırık not olan çocuklar, evden kaçma, kendine zarar verme gibi davranışlara kesinlikle kalkışmamalıdır.
 
Karnesi Başarılı Olan Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı?
 
İyi notlardan ziyade çocuğun çabası ve sorumluluklarını yerine getirmesi takdir edilmelidir. "Aferin, elinden geleni yaptığın ve başarılı olduğun için seni tebrik ederim" gibi sözel ödüller tercih edilmelidir. Eğer hediye alınacaksa, hediye aile bütçesine ve çocuğun gelişim düzeyine uygun olmalıdır.
 
Yarıyıl Tatilinde Ne Yapmalı?
 
Çocuklar eğlenmeli, dinlenmeli ve aile ile değerli vakit geçirmelidir.
Tatil zayıf olan derslerdeki eksikleri tamamlamak için fırsat olarak değerlendirilebilir.
Tatil dönemimde rehavete düşmemek için tatil ödevlerine, tekrara ve kitap okumaya günde 2 saat zaman ayrılmalıdır. Çalışma programı, sabah 1 saat ve öğleden sonra 1 saat olacak şekilde planlanabilir.
Çocukları bilgisayar, telefon ve televizyona mahkum etmek yerine, ailecek keyif alınacak etkinlikler planlanmalı ve yapılmalıdır.
 
Tatil dönüşü uyum sorunu yaşamamak için tatil süresince evdeki yemek ve uyku zamanı gibi temel rutinlerde çok değişiklik yapılmamalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 175
Kayıt tarihi
: 02.02.17
 
 

Merhaba, 2007 yılında “ Tıp Doktoru '' 2012 yılında ise “Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı” unva..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster