Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '16

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
37
 

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu, median sinirin, el bileğinde kemik, ligament ya da kitle tarafından sıkışmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Sinir sıkışmaları arasında en sık görülen rahatsızlıktır.
Özellikle, elini sık kullanlarda rastlanır. Bayanlarda ve 40-60 yaşlarında daha sık görülür. Klavye, daktilo kullananlarda,müzisyenlerde, el becerisi gerektiren işler (marangoz, teknisyen, aşçı, el örgüsü ile uğraşanlar ), el bileğine sürekli kronik travma alanlarda, şeker hastalığı, romatizmal hastalığı, guatr hastalığı olanlarda, şişmanlar ve gebelerde daha sık görülür. 
Karpal Tünel Belirtileri
Özellikle ilk 3 parmakta uyuşma, karıncalanma ve hissizlik olur. İleri dönemlerde hastayı uykusundan uyandıracak kadar uyuşmalar meydana gelir. Hasta uyandığında ellerini sallayarak yakınmalarını azaltmaya çalışır. Sinir hasar görmeye başladığında ise hasta elinden eşyaları düşürmeye başlar ve felce bağlı avuç içerisinde kas erimeleri başlar. 
Tanısı
EMG tetkiki ile sinir iletimine bakılarak konulur.
Tedavisi
Tanısı erken safhada yakalanırsa aslında tedavisi kolaydır. Tedavide bölgesel ağrı kesiciler, B6 vitamini kullanımı, kanala kortizon enjeksiyonları ve fizik tedavi gibi yöntemler de kullanılabilir. Ayrıca; gerektiği durumlarda hastaya bileklik de verilebilir. Böylece el ve el bileği istirahate alınır. Bileğe buz koymak, germe egzersizleri yapmak da fayda sağlayabilir.
İlaç ve diğer tedavilere rağmen ağrı ve uyuşma, kuvvetsizlik yakınmaları devam ediyorsa mutlaka beyin cerrahisi uzmanına başvurulmalıdır. Karpal tünel ameliyatı, lokal anestezi ile yapılan basit bir cerrahi müdahaledir. El bileğinde yapılan 3 cm. lik bir kesi sonrası, karpal ligament kesilir ve sinirin üzerindeki baskı kaldırılarak rahatlatılır. Ameliyat sonrası, 10 günlük bir el istirahatinden sonra hasta normal yaşantısına devam edebilir. Ameliyattan sonra uyuşma ve karıncalanma yakınmaları birkaç haftadan aya kadar uzayabilen periyotta düzelebilir. Ameliyattan önce ciddi yakınmaları olan hastaların yakınmaları sinir hasarının boyutuna göre, bir miktarı kalıcı olarak devam edebilir.  
 
http://www.drtamertekin.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 358
Kayıt tarihi
: 03.09.15
 
 

1975 Yılında Eskişehir' de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini, Eskişehir' de tamamladı. 1992 yılı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster