Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '16

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
148
 

Karşılaştırılmalı yazınbilim ve kafa gelişmesi

Karşılaştırılmalı yazınbilim ve kafa gelişmesi
 

Karşılaştırılmalı yazınbilim


Yazar, yaratıcı kişi, bilimsel kişi, yazınbilim (yazı türlerinin kurallarıyla ve bunların öğretimiyle uğraşan bilim dalı).aracılığıyla, kişileri ve toplumu inceler, anlar ve yansıtır; olgun ve özgür bir topluma varmaya-ulaşmak için katkı sunma ihtiyacı duyar; araştırıcı kafa, kültür, düşün, yazınbilim ilişkileri ile ilerler. Prof. Dr. Güner Öztuna’nın “Çağdaş Karşılaştırılmalı kültür, toplum ve yazınbilim araştırmaları” adlı eserinde özellikle, yazınbilimde, aklın ileriye-derinliğine boyut kazanması gibi anlamlara gelen, batıda kullanılan “kafa gelişmesi” (mind-expansion) adlı bir deyimden bahseder.

Çok okumak, çok çalışmak, yüzeysel olmamak, göstermelikten kaçınmak, kafa yormak, sentezler yapmak ve ayırmak, bilimde ve sanatta yaratıcı olmak, gözlemci olmak, doğru bildiğini söylemek gibi aşamalardan sonra varılan son noktanın “kafa gelişmesi” olduğunu söyler.

Özgür toplumun, gerçek, yürekten, özgün varlıkları olarak okuyucu, öğrenci, bilimsel kişi, tutum ve davranışlarını da, ancak gerçek kişi ve özgür toplum doğrultusunda düzenler ve verirse gerçek olur. Yoksa, söylediği, okuduğuyla, yaptıkları tutmayan, çelişkiler içeren, göstermelik bir biçimde bilimsel olduğunu sansa da, bilimsellikten uzak kalmaktan kurtulamaz. İçerikte; kültür, davranışlar, değerler, bilgi, estetik, düş gücü, yaratıcılık, kültürel yaşam birlikte gitmeli, paralellik göstermelidir.

Bilim insanları, yazarlar, toplumdan uzak değil, içinde haşır neşir olmalı; ancak; zekâ ile, geniş bilgi, yaratıcılık, derinlik ve incelik içeren çalışma ile gerçeğe varılabileceği bilinmelidir.

Bugün evrensel olarak Batı Üniversitelerinde, sadece kültür araştırmaları adı altında değil, karşılaştırmalı kültür araştırmaları, ulusal ve etnik kültür araştırmaları, bölgesel kültür araştırmaları, kadın araştırmaları, medya araştırmaları, cinsiyet araştırmaları gibi değişik pek çok tanım altında, kültür araştırmaları bölümleri, programları ve enstitüleri ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bu alanda, sayısız araştırmalar ve yayınlar yapılmakta, hükümetleri, siyasetçileri ve karar organlarını etkileyici ve yönlendirici bilimsel sonuçlar ortaya konulmaktadır.

Ülkemizde, halk değerleri, aile, ulusal kültür kimliği içinde; gençlik kültürü, gecekondu veya varoş kültürü, kırsal kültür, kent kültürü, mahalle kültürü, arabesk kültürü gibi alt kültürler araştırılmalıdır.

Edebiyatımız ve sanatımız çağdaş kültür araştırmaları ve edebiyat kuramları çerçevesinde, yeniden yorumlanmalı ve değerlendirilmelidir. Geleneksel yaklaşımlarla, metinlerin salt edebi özellikleri ve yapısı üzerinde durmak yetersizdir. Yeni tarihselci, metin ötesi veya yapısalcılık sonrası çağdaş eleştiri kuramlarına dayanarak, metinlerin içerdiği alt metinleri ve kültürel yansımaları ortaya koymak gerekmektedir.

Aynı şekilde, tarih alanında da, benzer yenileşme şarttır. Tarihçilik, sadece belgeleri okumak veya bunları gün ışığına çıkarmak ve sınırlı olarak da yorumlamak, tozlanmış verileri toplama hantal bilgiçliği değildir. Belgelerin dayandığı ve oluşturduğu kültür ortamının da iyice belirlenmesi ve araştırılması gerekir. Artık, tarihçilerimiz, edebiyatçılarımız, Türk dili araştırmacılarımız, sosyologlarımız ve diğer tüm sosyal ve insani bilimcilerimiz, kültür araştırmalarında, batıda ulaşılan kuram ve araştırma düzeyini, çalışmasını, kendi ülkemizde de ortaya koymalıdır.

Çağdaş karşılaştırmalı toplum-kültür-yazınbilim çalışmaları, kişiler, toplumlar, kültürler, yazınların ulusal ve uluslararası düzeyde iyi iletişim ve ilişkilerinin güçlenmesi ve daha iyi karşılıklı anlayışa varmalarına yaraması açısından son derece önemli ve gereklidir.

Karşılaştırmalı yazınbilimde ise geçerlilik, ancak bilimsel yöntemin geçerlilik ölçütlerine uyularak sağlanabilir. Bu ölçütler ise nesnellik, olgunun somutluğu, ölçülü kuşkuculuk, kavramları açıklıkla tanımlamak, birim ve bütünlük düzeylerindeki çözümlemeleri bütünleştirmek, zaman boyutundaki karşılaştırmalarla eş zamanlı karşılaştırmaları bütünleştirmek olarak sıralanabilir.

Tüm bunları yapmak için ne çok gelişmiş kafalara (mind-expansion) ihtiyacımız var değil mi?

Nizamettin BİBER

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aynen, ne çok gelişmiş kafalara ihtiyacımız var yazarım; selamlar saygılar benden size.

Kerim Korkut 
 27.12.2016 13:37
Cevap :
Kerim bey merhaba, ilginç yorum yapma retoriğinizi değiştirmişsiniz, saygı benden de efendim.  27.12.2016 15:22
 

Asıl yaratıcı yazar ve sanatçıdır işte tozlu kitapların içinde saklı kalmış nice insanın düşünce laboratuvarlarında gecesini güzdüzünü harcayarak yaşamın altın yataklarında bir madenci gibi çalışan...Ama kafa gelişmesiyle akıllı yetenekleri istemiyorlar Nizamettin bey kardeş.Farkettiklerinin de önünü kesip susturuyorlar.Veya aklını kiralıyorlar...Ne güzel özgür ve bağımsız bir ulusun varlığını işaret ediyor içindeki bilgiler,ama önündeki tüm engelleri kaldırmak gerek.Elinize sağlık.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 24.12.2016 0:44
Cevap :
Yaratıcı insana, eğitimli nitelikli, özgür düşünebilen insana bizim gibi gelenek merkezli toplumlarda sürekli direnç vardır, güya statükoya çamur attıkları halde statükonun tillahını yaparlar, diyalektik çelişkinin en yamanını yaşarlar, bu durumdan da utanmazlar ama! Birey ve toplum olarak bağımsız ve özgür olmak zorundayız yoksa emperyalistlerin elinde oyuncak olup, yok olmaya mahkumuz. Çok teşekkür ederim Abbas bey kardeşim, ilgine sağlık, selam ve saygı ile.  24.12.2016 11:19
 

İyi ki böyle bir blogda bulunarak böyle aydınlatıcı yazıları okuma fırsatı buluyoruz.Teşekkürlerimle sevgiler.

Şahin ÖZŞAHİN 
 23.12.2016 23:45
Cevap :
Çok haklısınız Şahin hocam, Beyin egzersize ihtiyaç duyan bir organdır, dinamizm için gerekli olan egzersizleri,okumayı, yazmayı, analiz ederek yorumlamayı burada gerçekleştiriyoruz. Teşekkür ederim, sevgi ile selamlıyorum.  24.12.2016 9:13
 

Benim çok yönlü kardeşim siz ileride iyi bir sosyolog olacaksınız eminim. Gelişmiş kafalar nerede acaba? Selam sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 23.12.2016 14:19
Cevap :
Çok teşekkür ederim Nahide hocam, teveccüh gösteriyorsunuz, gelişmiş kafalar Ülkeyi terk mi etti yoksa! sevgi, saygı ile selamlıyorum, esen kalın.  24.12.2016 9:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 881
Toplam yorum
: 3744
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2632
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster