Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '15

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
169
 

Karşıyaka artık Avrupalı oldu.

Karşıyaka artık Avrupalı oldu.
 

Karşıyakanın gözbebeği.


İzmir B. Şehir Belediyesinin  “Avrupa Şeref Plaketine sahipliğinden sonra, Karşıyaka’ya  da, “Avrupa diploması” dün, törenle veridi. Böylelikle Karşıyaka, artık Avrupalı oldu.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından ‘Avrupa Diploması’ ile onurlandırılan Karşıyaka Belediyesi, büyük ödüle Fransa Strazburg’da sahip oldu. Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden birini alan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Avrupa’yı Karşıyakalı yaptık ve çalışmalarımızın dikkat çekmesi bizleri mutlu ediyor. Hedefimiz Avrupa Ödülü” dedi.   

KARŞIYAKA’DAN TARİHİ BAŞARI: Katıldığı uluslararası projeler, kardeş kentlerle kurduğu iyi ilişkiler ile sosyal, kültürel ve sportif çalışmaları neticesinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından ‘Avrupa Diploması’ ile onurlandırılan Karşıyaka Belediyesi, büyük ödülü Fransa’nın Strazburg kentinde aldı. Konsey’in Strazburg’daki merkez binasında düzenlenen törende Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ile meclis üyeleri, bürokratlar ve Avrupa’nın diğer ülkelerinden katılımcılar yer aldı. Başkan Akpınar yaptığı sunumla beğeni kazanırken, Karşıyaka ve belediye hizmetlerinin tanıtıldığı kısa film de ilgiyle izlendi. Başkan Akpınar, komite üyelerine üzerinde ‘I Love Karşıyaka’ yazan maketler hediye etti.

EGE’DE BİR İLK:  Avrupa’nın ‘en büyük kent ödülü’ sayılan ‘Avrupa Ödülü’nün ilk aşaması olan Avrupa Diploması; yerelden uluslararası boyuta uzanan, çok geniş yelpazedeki uygulamaları nedeniyle Karşıyaka Belediyesi’ne verildi. Belediyenin geçen yerel seçimlerden bu yana sürdürdüğü Avrupa düzeyindeki çalışmaları, kardeş şehir ilişkileri, uluslararası kuruluşlara üyelikleri, dayanışma faaliyetleri, kentsel, çevresel, sosyal ve kültürel alanlarda örnek teşkil eden uygulamaları, çocuk ve gençlere yönelik hizmetleri, bu ödülün kazanılmasını sağladı. Bu yıl Avrupa Diploması’na layık görülen 12 belediyeden biri olan Karşıyaka, bu ödülle Ege Bölgesi’ndeki ilçe belediyeleri arasında da bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK: Avrupa Diplomasını, Komite Üyelerinin elinden alan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Belediyecilik sadece yüksek binalar dikmek ve daha kalabalık şehirler yaratmak değildir. O kentte yaşayanların yaşam kalitesini yükseltmek temel hedefimizdir. Son bir yılda Avrupa çapında çalışmalarımızı hızlandırdık. Ve yaptığımız çalışmalar neticesinde önce 12 Yıldız Şehri Ünvanı’nı, şimdi de Avrupa Diplomasını aldık. Bu durum gösteriyor ki başarımız tesadüf değildir” dedi.

AVRUPA’NIN DİKKATİNİ ÇEKİYORUZ :  Avrupa Diploması’nı Karşıyaka’ya kazandırmaktan büyük onur duyduklarını belirten Başkan Akpınar “Avrupa Ödülü yolundaki ilk aşamayı geçerek Avrupa Diploması’na layık görülmek ve çalışmalarımızın böyle prestijli bir ödülle taçlandırılması, bizleri onurlandırdı. Şimdi hedefimiz sırasıyla Şeref Bayrağı ve Şeref Plaketi’ni de alarak, sayılı belediyelerin sahip olduğu en büyük ödül olan ‘Avrupa Ödülü’ne uzanmaktır. Karşıyaka’nın bir dünya kenti olduğunu biliyoruz ve yönetim anlayışımızı da buna göre şekillendiriyoruz. İnsana dokunan hizmetlerimizle, sadece Türkiye’nin değil, tüm Avrupa’nın dikkatini çekiyoruz” diye konuştu.

         AVRUPA DİPLOMASI NEDİR?:  Avrupa Konseyi, üyesi olan yerel  ve bölgesel idareleri ödüllendirmek amacıyla 1955 yılından bu yana Avrupa Ödülü programı uyguluyor. Buna göre birinci aşamada ‘Avrupa Diploması’, ikinci aşamada ‘Avrupa Şeref Bayrağı’, üçüncü aşamada ‘Avrupa Şeref Plaketi’ ve son aşamada ‘Avrupa Ödülü’ veriliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi de Avrupa Şeref Plaketi’ne sahip.

DİYORUZ YA. BİZ EZELDEN, TAŞI İLE, TOPRAĞI İLE, ESEN RÜZGARI, KIPIRDAŞAN DENİZİ İLE ZATEN AVRUPALIYIZ. AYAĞININ  ISLAKLIĞI İLE AVRUPALARDAN GÖÇ EDEN ŞU PELİKANLAR, YATIP KALKIP KARŞIYAKA ŞEHRİNE DUA EDİYORLAR. TERTEMİZ DENİZİ İÇİN. SAHİ, PELİKANLARIMIZ BİLE AVRUPALI.  BİR DE ŞU VAR. TAŞI İLE, TOPRAĞI İLE, DENİZİ İLE, İÇİNDEKİ BALIKLARI İLE, BULUT HALİNDE ŞEHRİ KASIP KAVURAN SİNEKLERİYLE ARTIK HER BİRİM, AVRUPALI OLDU GARİK. KİMSE KAŞININ ÜZERİNDE GÖZÜN VAR DEİYEMEZ ARTIKIN. BİR TEK BU KARŞIYAKADA SİNEKLER ANLAMIYOR AVRUPALI OLDUĞUMUZU. SAYIN BAŞKAN, SİHİRLİ BİR FORMÜLÜNÜZ VAR MI ŞU SİNEK MİLLETİNİ DİZE GETİRECEK ?

HER HALİMİZLE ESASINDA BİZ AVRUPALIYDIK AMMA, KOKEREÇ YİYORUZ DİYE, BİZDEN UZAK DURUYORLARDI BU AVRUPALILAR. STRAZBURG' TAN ONLAR BİZE GELENDE, ONLARA KOKOREÇİ  TATTIRMAĞA MUVAFFAK OLURSAK, STARZBURG  K.YAKAYA TAŞINIR. ŞİMDİİDEN SAYIN BAŞKAN ONLARA YER AYIRMALI. BU KADAR STRAZBURG' LUYU NEREYE KOYACAK Dİ Mİ?

AMA ONLAR, KÖRFEZİMİZE BAYILIR.

SALON..BİZE GÖRE DOPDOLU AMA BOŞ.

İŞTE BAŞKANIN ELİNDEKİ O  AVRUPA DİPLOMASI. BURADAN İÇİNİ OKUYAMADIK AMMA, İÇERSİNDE BU YAZININ İÇERİĞİ YAZIYORDUR.

KOSKOCA MECLİS, KARŞIYAKALILAR GELİYOR DİYE AÇILMIŞ. AMA, ONLARIN MEVCUDU, AVUÇ İÇİ KADAR. BİZİM HEYET, ONLARDAN KALABALIK. OLDU OLACAK, KEŞKE, KAFSİNKAF' DA GÖTÜRÜLSEYDİ. KAF KAF KAF DİYE TEMPO TUTARLARDI SALONUN DIŞINDA. GÜCÜMÜZÜ GÖSTERİRDİK SUAL EDENLERE. FENA OLMAZDI HANİ.

HEYETLER KARŞILIKLI DURMUŞLAR

CELSENİN KAPANIŞINA DOĞRU MU BU KALABALIK OLDUŞTU, ANLAYAMADIK. SİGARA İÇİN DIŞARI MI ÇIKMIŞLARDI ACEP ?

İŞTE BİZİM EKİP. ADETTİR. HEDİYE GÖTÜRÜLÜR. HEDİYELERİN ARASINA 32 ÇEŞİT KARŞIYAKALIM ŞARKISININ CD Sİ KONSAYDI, HORA GEÇERDİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM. AMA NERDEEE! O ŞARKILAR ŞİPŞAK BİZİ TANIITIRDI. DÜŞÜNÜN  TAM 32 AYRI BESTE Kİ, HEPSİ KARŞIYAKA İÇİN BESTELENMİŞ. BU 32 ŞARKIYI KARŞIYAKADA BELEDİYENİN YAŞLILAR İÇİN İCAT ETTİĞİ MEŞHUR  "GIDI GIDI" ARACINDA ÇALIYOR HER ALLAHIN GÜNÜ. ONUN ŞÖFÖRÜ, BU  KARŞIYAKA ŞARKISINI DİNLETİYOR YERLİ VE YABANCI AHALİMİZE. AMME GÖREVİ YAPIYOR BİR BAKIMA. ŞÖFÖRÜN AKLINA GELİYOR DA, HEYETTEKİLERİN AKLINA GELMİYOR MU SUALİMİZ SORDUK ŞU ANDA KENDİMİZE.

RESİMNDEKİ SOL BAŞTA DURANI TANIYAMADIK. SALONDAKİ DELEGELERDEN BİRİSİ KARIŞMIŞ MI NE? BİZİM HEYET O KADAR MEŞGUL, O KADAR MEMNUN Kİ,  FARKETMEMEİŞLER. EH, OLSUN VARSIN N'APALIM!. O KADAR KUSUR, KADI KIZINDA DA BULUNUR.

DİYORUZ YA. BİZ EZELDEN, TAŞI İLE, TOPRAĞI İLE, ESEN RÜZGARI, KIPIRDAŞAN DENİZİ İLE ZATEN AVRUPALIYIZ. Buna zaman zaman bulut bulut şehre ulaşan sinekler de dahil.

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Avrupalı olmak, Avrupa'nın değerlerine sahip olmak gerçekten çok güzel. Yalnız Karşıyaka'da temizlik sorunu var. Çok kirli. Karşıyaka çarşısının yolu bozuk. Kaldırımlar köpek pislikleri ile dolu.Kaldırımlar ve yollar çok önemli ve buraların tamizliği. Başkanımız bunlara da özen gösrerirse iyi olur. Esenlik dileklerimle...

yurttabirgül 
 24.06.2015 10:57
Cevap :
Dediklerinizi de yazmak isterdik. Avrupa patenti ile yanyana gelnce, acayip durmasın diye bir arada zikretmedik. Sadece sinek meselesini, resimaltlarında göndermeler yaparak ihsas ettirdik. Başkanlığın yanında o kadar çok lüzumsuz adam var ki, biz yaza yaza yırtınalım. Kulaklarına ulaşılamıyor. Başkana her yer güllük gülistanlık gösterilmek isteniyor. Meseleler çoğaldıkça çözüm işi geç oluyor. Vakit alıyor. Başkan bu işlerden anlamaz. Üstelik de çok toy. Kolay kolay eksik gediklere konsantre olamaz. Zira başka işleri de var. Etrafı onu uyutuyor. Herkes uyuşuk olursa, akılları sıra zırhlanmış oluyorlar. Bir avuç aklı başında insan var orada. Onların da esamisi okunmuyor. İlginize teşekkür ederim. Yazıklarınıza yorum katmadan, dilekleri, benim şikayetçi oldum sinekler arasına katıp öyle sunalım bari ikimiz de. Ört ki, ölem! dedikleri de bu olsa gerek. Teşekkürlerimle.NOT. Bu arada teknik ekibe teşekkür edeyim bari. Cevap kutusu, sızlanınca düzeltilmiş.  25.06.2015 1:28
 

Taraftarıyla bütünleşip harika bir atmosfer oluşturan nadir kluplerden ama önemli oyuncularını kaptırırlar işleri zor seneye.

Hazni Baş 
 23.06.2015 16:04
Cevap :
İnşallah düzelirler ve düzeltirler. Bilhassa futbolda eeksikler var. Selamlar  23.06.2015 21:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 894
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster