Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '07

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
542
 

Karşıyaka bu gece kıpır kıpırdı

Karşıyaka bu gece kıpır kıpırdı
 

Bekliyordum ama bu kadar olacağını ben bile tahmin edemedim. Güneş batıp da caanım imbat sineme sokulduğundan bu yana balkonumda oturmaktayım. Sokağımda gözlem yapıyorum.

Okulların kapandığı haziran ayının ortalarından, okul hazırlıklarının başladığı eylül ayı başlarına kadar İzmir sokakları, terk olunmuş bir sevgili gibi mahzunlaşır. Buruk ve küskündür. Hele haftasonları, hele de cumartesi geceleri ise sanırsınız sokağa çıkma yasağı vardır şehirde. Sokaklarda in cin top oynar, hayaletler tek kale maç yaparlar. İzmir’in kalbi böyle günlerde ve dönemlerde; Foça’da, Çeşme, Kuşadası, Mordoğan’da, Gümüldür, Şakran, Dikili, Karaburun’da atar. Urla, Özdere, Seferihisar, Alaçatı; her biri, birer İzmir olur.

Bilinçli ve yurtsever Karşıyaka’lıların, İzmir’lilerin bugün ve yarın, geleceklerine sahip çıkmak adına akın akın evlerine koşacaklarına itimadım sonsuzdu. Ve bu gece...

Normalde yukarıda anlattığım dönemler itibarıyla bir ya da iki aracın park halinde olduğu sokağımız; şu an gece yarısı saatlerinde tam olarak araçlarla dolmuş durumda.

Akşamdan beri, ellerindeki küçük çantalarıyla -ki oylar kullanılıp yarın hemen dönülecek yakınlardaki cennet köşelere vakit yitirmeden-; altta terlik ve şort, üstte atlet ve şapka; onlarca kadın ve erkek gördüm sokaklarımda.

Ve bu gece rahat uyuyacağım. Biliyorum Türkiye, İzmir ve Karşıyaka’dan ibaret değil ama ben inanıyorum, inanmak istiyorum ki bu infial ve hassasiyet tüm yurdumda var. Oy kullanmamanın parasal cezai bir yaptırımı olmadığı halde insanlarım demokratik tepkilerini verecek ve pazartesi sabahı, ülkem yeni bir güne, yeni bir döneme uyanacak.

Kimilerimizin “ne değişecek ki aynı tas aynı hamam” dediklerini gayet iyi biliyorum. Bu konuyu da, araya başka konular girmezse birkaç gün içerisinde “Apolitik Apoletlerin Altında Ezilmek” başlıklı bir yazımla ele alacağım.

Demokrasi, yılgınlık ve çaresizlik rejimi değildir. Demokrasi, umutlar ve çözümlerle birlikte yaşar. Önemli olan gerçek demokrasiyi işletebilmek ve yaşayabilmek. Öncelikle kendi içimizde, özel hayatımızda, yakın çevre ve dünyamızda demokrat olabilmek.

Bu akşam ve gece, şehrimle bir kez daha övündüm. Yarın sabah, saat tam sekizde, Zübeyde Hanım İlköğretim Okulunda olacağım. Oyumu kullandıktan sonra ver elini Özdere-Gümüldür deyip, güneş daha uyku mahmurluğunu üzerinden atamadan, ben kendimi Akdeniz’in mavi serinliğine atacağım.

Yolun açık osun güzel ülkem, yolun açık ve aydın olsun.

Not: Yazı fotoğrafı karsiyaka.fotolari.googlepages.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bazı insanlar hataları tespit edildiğinde birtakım dolaylı yollarla haklı olduklarını ıspata çalışırlar, hatayı kabul etmezler. Siz tamamen aksini yaparak benim hatalı yorum yaptığımı kanıtlamışsınız, tebrik ederim. Ben o kadar düşünememiştim. Ayrıca Atatürk'ün parmağıyla denizi gösteren heykeline her bakışımda neden acaba ''Ordular ilk hedefiniz Ege Denizidir, ileri!'' dememiş diye düşünürdüm. Çok teşekkür ederim. Açıklamanız beni fazlasıyla duygulandırdı, hem de biraz daha düşünmeye sevk etti. Öğretici oldu bir bakıma. Saygı ve sevgilerimle, iyi tatiller diliyorum size Akdeniz'in sakin ve berrak sularında. Her şey gönlünüzce olsun!

Mustafa Mumcu 
 25.07.2007 10:57
Cevap :
Değerli Mustafa Bey, sizin bu son yaklaşımınız da en az benimkisi kadar seviyeli ve takdire şayan. Ben de sizi tebrik ediyor, kıymetli paylaşımınızın devamını diliyorum. Sevgi ve saygılarımla.  26.07.2007 0:49
 

Ülkemiz için , herseyin güzeli ve hayırlısı ve izmirim için de iyi olur dileklerimle saygılarımla

sel-izmirli 
 23.07.2007 16:43
Cevap :
Maalesef öyle oldu efendim. Hayırlısı olsun.  23.07.2007 21:32
 

Yazınızı zevkle okudum ve Karşıyakalı'larla gurur duydum. Eminim ülkemizin birçok kentlerinde insanlarımız tatillerine 1-2 günlük ara verip seçim yörelerine dönmüş ve oylarını kullanmışlardır. Aslında vatandaşa eziyetten başka bir şey değil. Herkesin kimlik numarası niye var? Buna göre oy kullanılsa nerede olunduğu önemli değil. Ama bizim bir yeniliği getirmemiz yıllar sürüyor. Hâlâ parmaklara boya sürülüyor. Bu da ilkellik. Hayırlı olsun! Yazınızda anlayamadığım bir noktayı belirtmeden geçemeyeceğim. Anladığım kadarıyla Gümüldür-Özdere'de bir yazlığınız var veya orada tatil yapıyorsunuz. Akdeniz'in mavi suları oralara kadar geliyor mu? Bodrum deseniz neyse, Akdeniz'in suyu gelmese de havası gelir. Ama bence bir hata var bu cümlenizde. Ege Denizinin mavi sularına bırakacaksınız kendinizi. Saygı ve sevgiler.

Mustafa Mumcu 
 22.07.2007 14:36
Cevap :
İlgi ve katkınız için çok teşekkür ederim Mustafa Bey. Anlayamadığınız konuya gelince...Cümlemde bir hata yok efendim, bilakis özellikle vurgulanmak istenen bir nüans var. Akdeniz'in suları pek tabi ki malum yörelere kadar gelmekte hatta ve hatta kuzey sınırları Çanakkale sırtları önlerine kadar uzanmaktadır. "Ege" tanımlaması Yunan-Helen politikalarının bir dayatmasıdır. Gazi Mustafa Kemal'imiz, neden acaba mübarek asker ve ordularına hedef olarak Ege yerine Akdeniz'i göstermiştir. Yunan mezalimi altında inim inim inleyen Güzel İzmir'im de mi Akdeniz'dedir. Atatürk bunu bilmiyor muydu. "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir" sözü tarihi ve anlam yüklü bir sözdür. İyi okunmalıdır. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum Sayın Mumcu.  24.07.2007 23:33
 

Bu seçimde tüm Türkiye bilinçli oy kulanacaktır. Geleceğini emanet edeceği kişilri iyi seçecektir. Toplum artık boş vaatlere pirim vermiyor. Umarım beklediğimiz sonuçla mutlu yarınlara doğru ilerleriz.Saygılar...

Uzeyir Kadioglu 
 22.07.2007 14:28
Cevap :
Maalesef ki olmadı Üzeyir Bey. Bu konu ile ilgili düşüncelerimi "Gözün Aydın Türkiyem" başlıklı yazımda ele aldım. Okumanızı ve yorumlamanızı rica edeceğim efendim. Sevgi ve saygılarımla.  24.07.2007 23:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 923
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3612
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster