Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
787
 

Kartal Belediyesi sokak hayvanları için akıllı geri dönüşüm kutuları projesi başlatmış....

Kartal Belediyesi sokak hayvanları için akıllı geri dönüşüm kutuları projesi başlatmış....
 

Dün Aydınlık gazetesinde çok güzel bir haber okudum.
 
İstanbul Kartal’da Kartal Belediyesi sokakta yaşayan hayvanlar için mama ve su veren akıllı geri önüşüm kutuları uygulaması başlamış. Vatandaşlar, sokaklara yerleştirilen kutuların ön kısmına pet şişelerindeki suyu boşaltabiliyorlarmış. Kutular, biten pet şişelerin içine atılmasıyla çalışıyormuş. Pet şişe, kutunun üst kısmından atıldığında ön taraftaki kaba, kedi ve köpek maması dökülüyormüş. Bu konan ilk kutuymuş. Bu şekilde hem sokak hayvanlarının ihtiyaçları karşılanıyormuş, hem pet şişelerin doğayı kirletmesi önleniyormuş, yani bir taşla iki kuş. Aslında pet şişelerin ayrı toplanması, atıklardan da belediyeye az da olsa gelir getirebilir. Sonuçta bu atıkların ekonomik bir değeri de var. Makine tamamen doğa dostuymuş. Güneş enerjisi ile çalışıyormuş. 1700 pet şişe kapasiteli ve her defasında 10 kg mama alıyormuş.
 
Bir ara kitap ve oyuncak kutuları gibi benzer girişimlerde de bulunulmuştu. Bence bunlar toplum için harika düşünceler. Diğerkamlık güzel, takdir edilesi bir fazilet. Sokak hayvanlarını düşünmek, çevreyi korumak, suyun değerini bilmek, atıkların bilincinde olmak ve güneş enerjisini teşvik etmek gibi çok boyutlu amaçları da var. Her belediyemiz böyle güzelliklerle birbiri ile yarışmalı. Sadece güzellikler insanlarımıza örnek olmalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABA HÜSEYİN BEY; İstanbul/Kartal Belediyesine teşekkürler.Umalım yurt çapında diğer belediyeler de bu çalışmaları örnek alarak; fikir yürüterek farklı faydalı yeniliklere doğru yol alırlar. Toplum: Bu tür çalışmalara destek vermelidr. Yazınızı sevinçle okudum, teşekkürler selamlar

Alev Meisel 
 03.06.2014 12:58
Cevap :
Alev Hanım, Katkılarınız ve fikirleriniz için teşekkürler. Selamlar, saygılar  03.06.2014 13:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2306
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster