Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '15

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
740
 

Kartal yavrusu

Kartal yavrusu
 

Bir çiftçi, yerde bulduğu bir kartal yumurtasını, tavuk yumurtası sanarak , çiftliğine götürmüş. Kuluçkaya yatan tavuğun altına koymuş. Tavuk, kartal yumurtasını da kendi yumurtası sanarak kuluçka döneminde koruyucu kanatları altında tutmuş.

Civcivler ve kartal yavrusu yumurtadan çıkmış. Kartal yavrusu, tavukların ve civcivlerin davranışlarını taklit ederek kanat çırpmış, eşinmiş, darı tanelerini ve solucanları yemiş. Kendisinin bir tavuk olmadığını düşünmek aklına bile gelmemiş.

Bir gün küçük kartal gökyüzünde uçan kocaman bir kuş görmüş. Bu olağanüstü yaratığa hayranlıkla bakmış. En yakınındaki tavuğa bu kuşun ne olduğunu sormuş.
Ona ” kartal” derler yanıtını almış.
“Ben de kartal olmak istiyorum.” demiş küçük kartal.
“Saçmalama” demiş tavuk.”Haddini bil. Sen asla kartal olamazsın. Sen bir tavuksun. Bunu kabul et.”
Küçük kartal boynunu eğerek, toprağı eşelemiş.”Galiba haklısın.”demiş.

Küçük kartal yaşamı boyunca tavukların arasında yaşamış. Asla potansiyelini bilemeden. Asla gökyüzünde özgürce dolaşabileceğini bilemeden. Beş on santimetre yükseğe kadar kanat çırpıp daha fazlasını yapabileceğini, gökyüzüne ulaşabileceğini hiç düşünmemiş.

 Düşününce çevremizde de içinde cevher olan ama farkedilmeyen, farkedilse de gerekli desteği bulmayan nice cevherler var değil mi? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

insanoğlu ne zaman mutlu oldu ki halinden?..ne zaman şükredebildik ki doya doya ve yalansız? gercekten kartal olsak bu sefer de tavuğa hayran kalırdık eminim.

Op Dr ERHAN KARAALP 
 04.04.2015 11:47
Cevap :
Belki de dediğiniz gibi olurdu Erhan Bey. şükür ve sabır ince bir çizgi aslında ve başarabilene ne mutlu. saygılarımla..  05.04.2015 21:47
 

Destek insanın kendisinden. Bunu fark etmeyen insan yok sayılacaktır. Saygılar

ERIC VAN BUYTEN 
 29.03.2015 0:50
Cevap :
Evet doğru Anıl Bey, insana en büyük destekçi yine kendisi. Saygılarımla..  30.03.2015 8:35
 

Öğretilmiş öğreti aklıma geldi,farkındalığın farkına varabilmeli ki çoğumuz farkında değiliz aslında yada farkına vardığımızda gecikmiş oluyoruz. Gecikmemek lazım :)ben bu ara çok miskinim düşünmeye bile üşenir oldum ,baharı çok seviyorum , seni de :) sevgimle papatyam.

Tülay EKER 
 25.03.2015 9:53
Cevap :
Gecikmeden farkına varmak gerek Tülay Hanım. Bahar sevilmez mi hiç :)Bende sizi,i seviyorum. Sevgilerimle  25.03.2015 16:16
 

Merhaba...Hayat böyle...Bazan kartal yavruları kendilerini tavuk sandığı için uçmuyor..Bazan da tavuklar kendini kartal sanıp uçmaya çalışıyor...İkisi de hayatın cilveleri değerli Papatya Tarlası...Sonuç olarak, her seyin hayırlısı, diyelim...Selamlarımla

ali açıköz 
 24.03.2015 13:49
Cevap :
Aynen dediğiniz gibi Ali Bey, herkes hayat üzerinde kendisi gibi davransa sınırlarını aşmasa daha mutlu ve huzurlu bir toplum oluruz kesinlikle. Saygılarımla..  24.03.2015 14:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 1191
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 688
Kayıt tarihi
: 02.05.14
 
 

İnsanları ve yaratılmış tüm canlıları severim. Yazmak amatörce de olsa hayatımda bir süredir var...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster