Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '19

 
Kategori
Günübirlik Turlar
Okunma Sayısı
80
 

Kartepe

Geçen hafta sonu Kartepe kayak merkezine ilk kez gittim. Yarıyıl tatili nedeni ile çocuklar karla oynasın, doyasıya kaysınlar istedik, öyle de oldu. Bol bol eğlendiler. Gelelim izlenimlerime.

Kartepe’nin doğasına lafım yok, Sapanca gölünün güney yönünde, kenarında birden yükselen bir doğa harikası, dağa çıkarken gölü izlemek çok güzel. Kayak tutkunları için de oldukça kullanışlı, İstanbul ve Kocaeli’ne yakınlığı da önemli. Kayma malzemelerini dağa çıkmadan Maşukiye’den kiralama şansınız var. Tepede fiyatlar yüksek.

Ama ülkemizin bu tür güzelliklere karşı cahilce, temelsiz, kültür yoksunu, vurdum duymaz yaklaşımını burada da görüyorsunuz. Bölgeye hakim tesis içler acısı, bölgeye giriş trafik olarak berbatın ötesinde. Biz şanslı idik, bir saat bekledik. Tesisin içi tam bir kargaşa, tertip düzen sıfır. Dağda sucuk ekmek yemek, ne zaman moda oldu? Sucuk yemeğe diyeceğim yok, ama bu iş çığrından çıkmış. Garip müzikler, sucuk kokularıyla dans ediyor. Tesis çalışanları, onlar da bir facia. Yakınınızdaki bir kafe veya lokantada bu çalışanlardan olsun, asla gitmezsiniz. Eğitimsizlik hakim, ucuza çalışanlar kaplamış her yeri.

Bölgede uzun yıllardır, Gürcü ve Çerkezler yaşamış. Rize’den sonra en çok yağış alan yer olduğu söyleniyor. Doğu Karadeniz halkının burayı sevmesi bundan olabilir. Maşukiye, Sapanca ve Kartepe’ye çıkış yolunda Arapların arsa ve villa alımları devam ediyor. Emlakçılar, Araplara çalışıyor. Paranın gözü kör olsun. Para için topraklarını, halkını getirdiğin noktaya bak. Eğitimsizlik, insana her türlü kötü şeyi yaptırıyor. Bu ülkenin eğitimsiz insanı, geleceğini düşünmüyor.

Son söz, dağ havası almayı, kayanlar için yakın bir ortam olmasını bir kenara koyun, ikinci kez gidenlere şüphe ile bakarım. Doğa harikamız Uzungöl’ü nasıl batırdıysak Kartepe’yi de batırmışız.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 481
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1602
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster