Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '14

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
586
 

Kasaba belediyeciliği ile büyükşehir olunabilir mi?

Kasaba belediyeciliği ile büyükşehir olunabilir mi?
 

Köy yerleşim düzeni, ekonomik ve sosyal hayatı göçebelikten yerleşik düzene geçen toplumlarda en küçük toplu yaşam birimidir.

Köy meydanı etrafına giderek dışa doğru yayılan bir konut kümelenmesi vardır.

Köy meydanı, köyün idari birimi olan Muhtarlık odası, köyün sosyal hayatı olan köy kahvesi, köy camisi ve köyün ekonomik alışveriş yeri olan köy bakkalı ile çevrelenmiş bir alandır.Köy minibüsü yolcusunu bu meydandan alır ve bu meydanda indirir.

Sokakları bir düzen ifade etmeyen, evlerin bulunduğu arsalar küçük bir tarla biçiminde ve elbette bir uyum ve şekilden yoksun gelişigüzel dağılmış bir görünüm arz eder köyde…Evler ihtiyaca göre öncesinden bir planlama olmadan yılların yaşam tecrübesi içinde oluşan anlayışa göre yani yapanın kafasına göre oda ve diğer eklentileri yerleştirdiği ve eklemeler yaptığı kendine has birer yapıdır.Köyün ne arsası, ne sokağı ne ev yerleşimi modern ifadesiyle imar, şehircilik veya mimari öngörü içermez.

Köylerde sadece yol vardır.Yolda herkes istediği gibi tasarrufta bulunabilir çoğu zaman. Kullanmadığı tarım aletlerini yolun kenarına koymasında hiçbir sakınca yoktur.Araçlar için, yayalar için ve hayvanlar için bir düzenleme olmadan doğal bir yaşam vardır.  

Köy halkının idarecisini seçerken davranış biçimi bu yapıya uyum sağlar.Kurulu düzenin devamından yana ortalama dengeli bir seçim yapar.Pulluğunu gene sokağa koysun, ev ve eklentilerini bir denetleyen olmadan kafasına göre yapsın, eskidenberi devam eden doğal yaşamı öylece devam etsin ister..Kendinden çok bilen, kendine akıl veren bir muhtar adayını seçmek yerine gece gündüz elinin altında olabilecek, hayırı, aması olmayan her işine koşturacağı birini tercih eder.

Köy yapısın egemen gücü köyün zengini/ağası yani en fazla tarlayı en fazla hayvanı elinde bulunduran en kalabalık ailedir.Ekonomi, idare onun elindedir.Bu yapıyı yönetmek kolaydır.Hayırsız bir evlat çıkıp malı mülkü yemediği sürece egemen güç değişmez.

Kasaba köyün biraz büyümüş birimidir.Cami, bakkal ve köy kahvesi sayısı çoğalmıştır.Muhtarlık odası Belediye binasına dönüşmüştür.

Köyde de Kasabada da bütün ekonomik ve sosyal hayat Köy Meydanı etrafında döner.Köy meydanı köyün vitrinidir.

Balıkesir bir şehirdir…Ancak mesele adınızın arkasına “köy”, “kasaba”, “şehir” veya “büyükşehir” yazılması değildir.

Balıkesir son yıllara kadar idari, sosyal ve ekonomik düzeniyle bir köy yapısını muhafaza etmiştir…Hükümet-Belediye Binası, Paşa Camisi ve Çarşı denilen şehir/köy merkezi denilen köye göre biraz büyümüş bir alanda dönen sosyal-idari-ekonomik bir hayat düzenini yaşatmıştır.

Bu yapı köy için yeterli ancak şehir hayatı için dar/kısır/gelişmeye kapalı/kişisel gelişimi engelleyici bir yapıdır.

Köy ağası için egemenliğinin devamını sağlayan yapı ekonomik-idari-sosyal hayatın köy meydanı gibi dar bir alanda toplanmış olmasıdır.

Köy meydanında toplanan yapı dağılır Köy Bakkalı köyün bir tarafına, köy kahvesi bir başka tarafına, cami bir başka tarafına muhtarlık binası bir başka tarafa dağılır, köy minibüsü bir başka yerde yolcu alıp-indirirse Köyün egemen kimin ne alışveriş yaptığını, kimin camiye gidip ditmediğini, kimin şehre gidip geldiğini, kimin kahvede kimle oturup ne konuştuğunu bilip takip edemez ve Köy köy ağasının hakimiyetinden/kontrolünden çıkar.

Balıkesirin gelişmesinin önündeki engel köy yapısının bir türlü kırılamamasıdır.

Ekonomi çarşıdadır, Hükümet-Belediye çarşıdadır, şehrin otobüsleri yolcuları çarşıda indirip bindirir, Paşa Camisi çarşıdadır..Kısaca Balıkesir Çarşı merkezli yaşamakta kimin kimle ne yaptığı rahatlıkla çarşıdan kontrolü mümkündür.Çarşıda verilen bir mesaj bir dedikodu şehrin her yanına yayılma imkanı vardır.

Balıkesirin bu köy/kasaba yapısına vurulan en büyük darbe kitle ulaşım araçlarının çarşı dışına çıkarılmasıdır.

Köy/kasaba/şehir Meydanına yani Çarşıya otobüs ve minibüslerin girememesiyle kasaba egemenlerinin kontrol-iletişim ağı bu darbe ile paramparça olmuş artık kimin ne zaman kiminle gelip gittiğini, mahalleden neden geldiğini, ne konuştuğunu, ne alıp verdiğini kontrol edemez etkileyemez olmuştur.

Bunun sonucu artık Mahallerde yeni dükkanlar vardır ekonomik hareket artık şehre yayılmaya başlamıştır.

Artık eski egemen gurubun şehre hakim olması mümkün değildir.Bunun için bu gurup Sanayi Odası ve Ticaret Odası seçimlerini kaybetmiştir.Bu günlerde yapılacak Esnaf Odaları seçimleri de benzer gelişmelere sahne olacaktır.

Yıllardır Balıkesir’i Paşa Camisinin minaresine bakarak yöneten Çarşı merkezli egemen güç kitle iletişim araçlarının Çarşıdan çıkarılarak egemenliklerine vurulan büyük darbenin sonuçlarını fark etmiş ikinci büyük darbenin eşzamanlı planlanan “Hal Binası Yıkımı” ve “Akıncılar Projesi” ile geleceğini ve ekonominin ağırlık merkezinin çarşıdan tamamen kopacağını fark etmiş ve Belediye seçimlerinde şehrin önünü açmaya başlayan Ak Parti Belediyesi’ne karşı CHP-MHP ittifakı ile kendi egemenlik düzenlerini devam ettirecek Kasaba Belediyeciliğine Balıkesir’i teslim etmişlerdir.

Balıkesir son yılllarda yeniden Kasaba Belediyeciliğine maruz bırakılmıştır.Bu dönem Belediye çalışmalarına bakarsanız yeniden Çarşı Egemenliğini geri getirmeye çalıştığını görürsünüz.

Hal Binasının yıkılarak yerine mevcut eski binanın iki katı büyüklüğünde içi dükkanlarla dolu bir projedeki adıyla Ticaret Merkezi ve altına Otopark yapmak istenmesi, Akıncılar Projesinin iptal edilmesi, son olarak Milli Kuvvetler Caddesi düzenlemesi hep kontrolü kaybeden egemen guruba egemenliği iadesine hizmet eden çabalardır.

Eski hal Binası yerine Ticaret Merkezi yapılmasının tarafımızdan açılan Dava ile engellenmesi bu hayallerine vurulan ağır bir darbe olmuştur.

Köy seçmenini memnun etmek kolaydır…

Köyün vitrini olan köy meydanına döşeyeceğiniz taş, yapacağınız bir büst, birkaç bank, üç beş ağaç köy için büyük bir vitrin düzenlemesi haline gelir. Hatta birkaç sokağa asfalt attırabilirseniz Muhtarlık seçimi garanti olur.

Mevcut Belediye de vizyonunun ve misyonun gereğini yapmakta ve bu yolla oy hesaplamaktadır.

Milli Kuvvetler Caddesi’ne asfalt üstü kesme taş döşeme, adım başı beton saksılar dizerek görüntü karmaşası oluşturma, kaldırımları genişletip yenileme ve ağaçlara plastik borular dolayarak gece lambalarını yakmak tam bir kasaba belediyeciliğidir ve ancak köy seçmenini memnun edecek bir görüntüdür.

Diğer şehirlerle rekabet edebilir, huzurlu ve mutlu insanların kaliteli bir hayat yaşadığı, ülkemizin marka şehirleri arasına girmiş bir Balıkesir için Kasaba Belediyeciliğinden kurtulmak zorundayız. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 175
Toplam yorum
: 174
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1461
Kayıt tarihi
: 01.10.07
 
 

Balıkesir doğumlu.1990 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu. Balıkesirspor Kulüp Yöneticili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster