Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ağustos '12

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
665
 

Kasaba'dan edebiyata ve kültüre bir soluk: Kasaba Sanat Dergisi

Kasaba'dan edebiyata ve kültüre bir soluk: Kasaba Sanat Dergisi
 

Sonbahar’ın sarı rengiyle 2010 yılında merhaba dedi KASABA SANAT Dergisi.Manisa'nın Turgutlu ilçesinden. Sunuş yazısında geleceğe güvenle, umutla bakışın izleri vardı: “…bizler de, yıllardır yaşadığımız yere, sonsuza değin sürmesini dilediğimiz bir edebiyat-sanat dergisi armağan etmek istedik. (…)Ve istedik ki bu dergi her sayısında edebiyat ve sanatın yanında, yolu Kasaba’dan geçenleri, Kasaba’ya hizmet vermiş ve belki de az sonra unutulmaya yüz tutacak olan Kasaba’nın Azizlerini ansın ve unutturmasın!”

     Çıktığı günden bu yana  Kasaba Sanat kendi toprağında yaşamış, görev yapmış sanat-kültür insanlarını unutmuyor. Her sayısında onlardan anılar, söyleşiler, anlatılar, şiirler sunuyor.

     Derginin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliğini sanata, yazına tutkun genç bir hanım Emine Kuşoğlu yapıyor. Eşiyle birlikte sınırlı olanakları ve özveriyle dergiyi çıkarmaya çaba gösteriyorlar. Danışma Kurulu’nda Fikri Çalışkan, Turan Enginoğlu, Levent Tuğrul, Salih Özbaran Emine Kuşoğlu’na destek oluyorlar. Son bir kaç sayısında şair dostum Timuçin Özyürekli de yayın danışmanı olarak Kasaba Sanat'ı omuzluyor. Geçmiş yıllardan dergi deneyimi de olan Timuçin'in Kasaba Sanat'ı daha verimli, donanımlı konuma taşıyacğından kuşkum yok.

     Kasaba Sanat’ta farklı dosyalar da oluşturuluyor. Örneğin Fikri Çalışkan özel Sayısı, Köy enstitülü Öğretmen Anıları, Demokrat İzmirli Attila İlhan’lı Yıllar…gibi.  Demokrat İzmir’in bir dönem İzmir siyasetine, sanat ve kültürüne, yazınına büyük katkılar sağladığını hep duymuşumdur. İzmirli sanatçı dostlarımdan o günlere özgü anılar dinlemişimdir. Böyle bir dosyanın gündeme getirlmesini de kıvançla karşılamıştım . Hüseyin Yurttaş, Ahmet  Günbaş, Hüseyin Peker, Hasan Dinçtoygar, Fikri Çalışkan, Hüseyin Alemdar sıcak, dost yazılarla o dönemden anılar aktarmışlardı. Özenle saklıyorum bu sayıyı kitaplığımda. Diğer sayıları da elbette.

     Kasaba Sanat’ın her sayısında okunacak o kadar çok yazı, şiir, öykü, deneme var ki, derginin geleceği açısından umutlanıyorum. Bir zamanlar Kasaba adıyla anılan Turgutlu’dan böyle bir dergiyi özveriyle, sorumluluk bilinciyle çıkaran Kuşoğlu ailesini kutlamamak olası değil. Gönlüm bu derginin uzun ömürlü olmasından, sanata, yazına nice yıllar katkı sağlamasından yana.

     Kolay değil bir yazın dergisini hayata geçirmek, uzun yıllar yayımlamak. Üstelik sanal ortamda da dergicilik yapma kolaylığına karşın… Günümüzde artık e-dergi yayını da yaygınlaşmaya başlamışken… Ben yine de mürekkep kokusu sinmiş, rengi, kâğıdı, kapağıyla bir yazın dergisini alıp okumaktan, kitaplığımda da korumaktan yanayım. Onun için ülkemizin uzak kentlerinden, kasabalarından ses veren, gülümseyen dergilere hep sıcak bakıyorum. Özlüyorum onları.

     Kasaba Sanat’ın 8. Sayısı Yaz 2012’da da okunacak yazılar, şiirler, öyküler, kitap tanıtım yazıları, söyleşiler var ki, insanı doyuruyor. Yıllardır fotoğraf sanatıyla, öyküyle yoğunlaşan Cavit Kürnek’le yapılan söyleşi mutlaka okunmalı diye düşünüyorum. Almanya’dan şair Arif Madanoğlu’nun Seçkin Balkıma şiirini de severek, bir dostu özleyerek okudum.

şimşek bakışımlı derin mavi yârim,

dilimin, yüreğimin öznesi ey, seçkin balkıma;

sığmaz  yeşil fanusuna, vuruşkan eyler aşkı

 

     Asım Öztürk Giyinilmeyen Bulut şiiriyle “yaşanan onca acıya karşın, sevginin salkım gülleriyle” merhaba diyor şiir severlere. Ahmet Zeki Muslu Aydın’dan “geride kalan” şiriyle sesleniyor. Cavit Kürnek “Uçun Kuşlar uçun İzmir’e Doğru” öyküsüyle de  varlığını duyumsatıyor. Recai Atalay, Timuçin Özyürekli,  Atila Er, Talat Avcı, Selami Karabulut, Emine Y. Kuşoğlu, Mehmet Rayman, Bilsen Başaran, Muzaffer Sarıgül’ün…  şiirlerini de beğeniyle okudum, kulaklarını çınlattım şair dostlarımın.

       Kasaba Sanat her sayısının kapağındaki resimler de renkleri, görüntüleri insanı sarıyor, sıcaklık veriyor. Üç ayda bir yayımlanan bu derginin bir sonraki sayısını da merak etmeden duramıyor insan.

       Yoları açık olsun, okunsun, paylaşılsın Kasaba Sanat diyorum.

      Dergiyi edinmek, yazışmak, ürün göndermek isteyenler için e-posta adresini de vermek istiyorum: kasabasanat@hotmail.com

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Oğuz bey,rahatsız olmama rağmen (karşın ). Kasaba dergisine Merhaba demeden edemedim. Güzel ve kalıcı bir yazı. Kasaba dergisine uzun ömürler diliyorum ve de çıkaranları sevgiyle selamlıyorum.Sanatımız ve kültürümüz adına ne desek yeridir.Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 12.08.2012 17:45
Cevap :
Abdülkadir kardeşim, içtenliğine teşekkür ederim. Sayrılık sürüyor demek ki. Kısa sürede iyileşmeni, diri ve dinç biçimde yazılarına, şiirlerine dönmeni diliyorum. Seninle ilgili yazımı unutmadım. En kısa sürede geçeceğim. Tekrar geçmiş olsun. Sağlık ve esenlikle.  12.08.2012 19:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 178
Toplam yorum
: 278
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1432
Kayıt tarihi
: 01.06.08
 
 

1946 yılında Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde doğdum. İlkokulu aynı ilçede, ortaokulu Ceyhan’da, li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster