Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
947
 

Kaşar rendelenmiş vicdan, yanında teselli içeceğiyle

Kaşar rendelenmiş vicdan, yanında teselli içeceğiyle
 

Bu resim bana "İlvanlım" diye bişi anımsattı, halbüse hiç alakam olmayan bişi, tuhaf...


Pişmiş havuç sevmediği gerekçesiyle, yemeğin içindeki havuçları ayıklayan insanla geçinebileceğimi sanmıyorum. O titiz insan kimi hallerimi sevmediği gerekçesiyle, beni de ayıklamak isteyebilir, o vakit çok üzülürüm ben.

Şu hayatta, "silgin kaleminden önce tükeniyorsa zarardasın" diye bi laf var ya; şu hayatta "maaşın gelecek aybaşından önce tükeniyorsa da çok pis zarardasın, hatta dehşet borçtasın". Oy zalım hayat. Çok kederleniyorum, sınırlı da olsa gözyaşı döküyorum.

Kendi kuşağım müzisyenlerinden Teoman’ı çok ayrı severim. Bir de Onun kadar sevdiğim Emre Aydın var. Emre Aydın’ın son videosu “Bu Yağmurları” izleyin, çok şiddetli hislenirseniz, yemek masasının altına girip gizli gizli ağlayın, masanın bacağına kafayı çakmayın, çok pis acıyomuş.

Yeri gelmişken söyleyim: kaşar rendelemenin zevki hiçbir şeyde yok; örnekse havuç rendelemekte, hıyar rendelemekte aynı zevki arama, bulamazsın. Stresli hallerimde bir topan kaşar rendeleyip kendime terapi yapıyorum emin olun çok faydasını görüyorum, bir nevi alternatif tıp. Bir de bişi rendelerken sona doğru az bişi kalıyo ya, onu sürterken; “acep elimi rendeye kaptırır mıyım!” diye tedirgin oluyosun, işte o zaman çok büyük sıkıntı yaşıyosun hayattan tiksindiğin anlardan biri. Sona kalan o parçayı ağzına atıp derin bir oh çekiyosun da anca öyle huzura kavuşuyorsun, cidden çok zor hayat.

Bizim iş yerinde er kişiler arasında yapılan bir araştırmaya göre, yaz kıştan daha çok seviliyor. Görünür sebep olarak, yazın meyve sebzede daha bolluk bereket olması beyan edilirken, altta yatan gizli sebep olarak yazın bacak memede daha bolluk bereket olması beyan ediliyor, tuhaf doğrusu.

Benim çocukluğumda lunaparklarda atari salonlarında jetonla oynanan river-raid diye bi uçak oyunu vardı. Benzin filan alıyosun, gemileri helikopterleri vuruyosun filan. İnternette rastladım da indirdim, 15 gündür oynuyorum. Vaktinde bu oyuna ne para dökmüştüm, o günleri anımsadıkça bugünlerden geriye doğru hızla koşarak uzaklaşmak istiyorum.

Bazen hiçbir şeyin tadının kalmadığını düşünüp yorulduğunuzu fark ediyorsunuz. Hayallerinizle vicdanınız arasında sıkışıp kaldığınızda vicdanınız hayallerinizi örtüveriyor, belki de doğaüstü bir tanrıya inanmak yerine vicdanınızı tanrınız yaptığınız için pişmanlık duyduğunuz anlardan biri, vicdanınız sizi hayatta yeterince dengeli ve iyi bir insan yapabiliyor belki ama doğaüstü bir varlık gibi mucizevi beklenti ve umutları kışkırtamıyor. Yaşadığınız çaresizliği ve ruhsal yalnızlığı kaşar rendeleyerek yırtmaya kalkıyorsunuz.

Peki ya internete tanrı, modeme kutsal kitap muamelesi yapan zındıklara ne demeli ? Dışarı çıkın arkadaşlar, havalansın teniniz ve tininiz, hayat eskisi gibi sokakta aksın, sokaktaki adam olun yeniden, sokağın sesi olun, matriksin bir kodu olmaktan daha fazlası olun, bir banka oturun kendi meşrebinizce bir bira, bir gazoz açın, çekirdek çitleyin.

O değil de chatroulette diye bişi keşfettim, keşfetmez olaydım çok korktum, o ne lan öle düşman ekranına.

Otuz beşimde alnımda çıkan bir sivilcenin, beni bu kadar sevinçlendireceğini bileydim ergenlikte çıkanları k.çıma bile takmazdım. Hafız bak doğru söyle; “tek tük beyazlar hakkaten yakışmış mı?”

Eroir

Kitaplarımı, filmlerimi, ikindi kahvelerimi

ve şarkılarımı yarım bıraktım.

Sözlerimi, özlemlerimi, gözlerini

ve göğüslerini de yarım bıraktım.

Hayata laf sokmayı, akvaryuma yem atmayı

ve kasıklarında yatmayı da yarım bıraktım.

Gördüğümü, sevdiğimi, sövdüğümü

ve haşhaşlı ekmeğimi de yarım bıraktım.

Annem arkandan ağlar dedi

Babam atılmasın günah olur dedi

Ağlasa da, günahsa da yarımları sattım

Oysa ben en çok kendimi yarım bıraktım.

Nietzsche de karar versin bıktım

Umut, mutluluktan daha mı kışkırtıcı

Yoksa sadece işkenceyi mi uzatıcı

Ben Buldum.

Özlü Laf: Gerçekler sizi yorduğunda, tek sığınağınız hayal gücünüzdür. "Pan’ın Labirenti diye enfes bir filmin afişinde görmüştüm."

Hoşça kal (olacaklar sensiz olsun şarkısı da şahane).

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eroir çok başarılı... "en çok kendimi yarım bıraktım..." acıtıyor.

Seyran Aksoy 
 28.05.2010 8:37
Cevap :
Bazenleri insanın kendi kendisiyle hesaplaştığı anlar oluyor ya bizatihi şahsıyla, işte o onlar çok fena oluyor, o anları sevmiyorum ben, kaka o anlar...(O değil de, Oğuz Haksever'in sundu Ve İnsan programına bakıyon mu sen?)  28.05.2010 10:28
 

yok be umutsuzluk işkence be sen beni dinle:)))

ela asa 
 28.04.2010 2:24
 

İnsan hayatında olan şeylerdendir bu; vicdanın ile hayallerinin arasına sıkışmak..İstenmeyen ve yaşadığın zaman seni yıpratan bir süreçtir hem de.Ama unutulmaması gereken şey bence, bu hayatta en büyük önceliğin "ben "olduğu.Tabii sevdiklerimiz,çocuklarımız, ailemiz de öncelikli...ama kendini düşünebilmeli insan ve şu "başka bi tane daha olmayan hayat" ın keyfini de çıkarabilmeli.Yorgun ruhuna dingin ve sessiz bir liman bulabilmeli.Hayallerini ve vicdanını ortak paydada buluşturabilmeli.Yok olmuyorsa....sen de bu kadar büyük hayaller kurma arkadaşım!Napem şimdi,vicdansızın teki mi ol diyem sana yahu:)Geçer arkadaşım bunlar.Olur arada öyle.İnsan kötü hissediverir kendini.Ama bak bulmuşun yolunu işte; bi kaşar rendelemeye bakar iş:)Ve evet!"umut, mutluluktan daha kışkırtıcı!Ve bu film de süper bir film.(müzikten konuşmaya yer kalmadı yahu:))sevgiler...

esmerkız 
 21.04.2010 0:56
Cevap :
Olaylara her daim büyük bir sakinlik, olgunluk ve olumlulukla bakan arkadaşlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde (ee nasıl bağlancak la şimdi bu:) evet şu günlerde anlayışlı ve arayışlı arkadaşların varlığı tek tesellimizdir...Oldu gibi, Tşkkler...  24.04.2010 11:44
 

hayırdır çok efkarlı gördüm seni bahar havası yaramadı herhal yaz iyi gelir inş:)))kaşar rendelemek çözüm değil be yarım bıraktığın herşeyi tamamlamak daha iyi gibi bu arada nietzscheyi bilmem ama umut daha kışkırtıcı be:))

ela asa 
 19.04.2010 0:10
Cevap :
Demekse, beni de bu havalar mahvetti...Umut mevzusunda Nietzsche de tereddüte düşmüş umarım işkenceyi uzatmaz.. Tşkler.  19.04.2010 12:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 291
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 795
Kayıt tarihi
: 27.01.10
 
 

En güzel hikayesini henüz yazmamış olan, Smyrna'da yaşayan, henüz yolun yarısında bulunan, kamu g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster