Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '07

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
6017
 

Kasetteki görüntüleri CD/DVD' ye aktarma vakti gelmedi mi? 1.Bölüm

Kasetteki görüntüleri CD/DVD' ye aktarma vakti gelmedi mi? 1.Bölüm
 

Efendim siz:

-Ben uğraşamam öyle aktarma işleriyle gidip bastırıp parayı aldım direkt DVD' ye yazan kamerayı. Hemen yazıp oracıkta bilgisayarımda veya DVD oynatıcımda izliyorum..!

derseniz, zaten siz işi bitirmişsiniz. Ancak bu tür kameraların kayıt süresinin DVD boyutunun oldukça küçük olması nedeniyle yarım saat seviyesinde olduğunu ve habire DVD değitirmek zorunda olabileceğinizi hatırlatırım. Ayrıca hemen çekip izlemek güzel ama çekilen görüntüler üzerinde işlem yaparak onlara efektler katmak, yazılar eklemek de ayrı bir güzellik derim.

Ya da:

-Bu işi yapan bilgisayar firmaları var. Onları ücreti karşılığı bu işi yaptırırım. Bu kadar basit.

Haklısınız, buna da itirazımız yok.

Gelelim benim gibi bu işi kendisi yapmayı isteyenlerin yapacağı işlere. Öncelikle amacınızın ne olduğu üzerinde duralım. Çocuklarınızın bebeklik dönemine ait VHS, Beta kaset görüntülerini veya elinizdeki kameraya ait Hi8, Di8 veya MiniDV ortamındaki görüntüleri DVD aktarmak istiyorsunuz. Amacınız ne olursa olsun elinizdeki bu medyayı oynatcak sağlam bir oynatıcınız olmak zorunda. Yani sağlam bir video oynatıcı veya kamera.

Diyelim elinizde video kasete (VHS, Beta) kayıtlı görüntüler var ve video oynatıcınız sağlam durumda. O halde hemen şöyle bir soru sorulabilir:

-Peki AV giriş özelliği olan bir kameranız var mı?

Pek çok kamerada dijital giriş/çıkış özelliği standarttır. Ancak analog giriş/çıkış özelliği extra özellik olup bunu sağlayan kameralar özellikle tercih edilmelidir. Bu konuda biraz daha kapsamlı bilgi için:

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=1964

Gelelim olası sonuçlara:

-Analog ve dijital giriş/çıkışlı bir kameranız var. O halde şanslısınız. Video oynatıcısının çıkışını uygun bağlantıyla kameraya bağlamak ve kameranın da IEEE1394 veya diğer ismiyle Firewire portu üzerinden bilgisayara bağlanmak yeterli olacaktır. Gerisi bilgisayar tarafında kullanacağınız Windows Movie Maker, Pinnacle Studio, Sony Vegas vb.. video edit programlarına kalacaktır. Yani kısaca kameranız bir çeşit görüntü yakalama kartı (frame grabber) gibi çalışarak video oynatıcıdan gelen analog verileri dijitale çevirecek ve Firewire portu üzerinden bu verileri bilgisayara aktaracaktır. Yapmanız gereken video oynatıcının başlat tuşuna basmak ve bilgisayarınızdaki video edit programını başlama emrini vermenizdir. Burada yapılması gerekenleri de 3.Bölüm de anlatmaya çalışacağım.

-Peki elinizde kamera yoksa ne yapacaksınız? 2.Bölümde de bunu anlatmaya çalışacağım.

Hoşcakalın..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3266
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster