Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '08

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
4368
 

Kasık ağrısı!

Kasık ağrısı!
 

Kronik pelvik ağrı...


Tüm kadınların yaklaşık %10’unda var olan bu ağrı türü, kadınların çeşitli tıbbi müdahalelere maruz kalmasına ve çoğu durumda kesin tanı konulamadığından kadının sosyal yaşamını etkileyen bir rahatsızlıktır Pelvik ağrı. Altı aydan daha uzun sürer devamlı veya aralıklı olarak gelir. Kronik kasık ağrısında uyku problemi, depresyon, iştahsızlık ve halsizlik normaldir. Uzun süren pelvik ağrılar o bölge dışında mesane, bel ve bağırsaklar gibi kaslarda fonksiyon bozukluğuna sebep olur.

- Kronik kasık ağrısının nedenleri nelerdir?

* Enfeksiyonlar

* Endometriosiz

* Yapışıklıklar

* Rahimde pozisyon bozuklukları

* Zor doğumlar (Allen Masters sendromu)

* Pelvik konjesyon (göllenme)

* Yumurtlama ağrısı

* Psikolojik nedenler

- Tanı koymak için ne yapılır?

Kronik pelvik ağrının tanısında amaç nedeni ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla muayeneden laparoskopiye kadar pek çok tetkik yapılır. Kan tetkikleri enfeksiyonu gösterme açısından faydalıdır.

    Muayene: Enfeksiyon bulgularının saptanması, pelvis boşluğunda bulunan kitlelerin saptanması adına önemlidir.Görüntüleme yöntemleri: Karın röntgen filmi, ultrason, bilgisayarlı tomografi karın boşluğu içindeki anormalliklerin belirlenmesi için yapılır.Kan ve idrar testleri: İdrar yolu enfeksiyonlarının ve bazı kan hastalıklarının tespiti için gereklidir.Kültür: Cinsel yolla bulaşan hastalıkları belirlemek adına vajinal veya servikal kültür alınabilir.Laparoskopi: Bu uygulama endometriosiz veya pelvik konjesyon gibi hastalıkların saptanması için kronik kasık ağrısında son çare olarak yapılır.

Kronik kasık ağrısında tedavi ağrının belirlendiği noktaya yönelik uygulanır. Fiziksel bir durum yoksa tedavi psikoterapi olarak uygulanır.

Araştırmalar aşırı stres altında olan, depresif, cinsel veya fiziksel şiddete maruz kalmış kadınlarda daha sık pelvik ağrı olduğunu göstermektedir. Kronik ağrı keskin veya kramp şeklinde olabilir. Cinsel ilişki sırasında , tuvalette ve hatta merdiven çıkarken bile ağrı başlayabilir. Ayakta uzun süre kalmak ağrıları tetikleyebilir. Hafiften çok şiddetli ağrılara kadar uzanabilir.

Kronik pelvik ağrı şikayeti olan bayanların ağrının sebebini bulması için gereken muayene ve tetkikleri yaptırmaları şart. Ortaya çıkan sonuç psikolojik de olabilir. Neden bu olsa bile mutlaka yardım almak rahatsızlığın giderilmesi için önemlidir.

Kanal 35’te her Salı ve Perşembe günleri yayınlanan “Kadına dair!” programımda geçtiğimiz günlerde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Meral Tüzün ile birlikte konuştuğumuz bir konuyu sizlere aktardım. Yaşamda önceliğiniz hep sağlığınızdan yana olsun...

Handan Sarayhanoğlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 52
Toplam yorum
: 45
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 4112
Kayıt tarihi
: 22.10.07
 
 

1976 yılının güzel bir Kasım ayında başladı hayat yolculuğum.1993 itibari ile radyo ve Tv sektöründe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster