Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '12

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
11926
 

Kaşıkçı Elması, Topkapı Sarayı'na nereden gelmiştir ?

Kaşıkçı Elması, Topkapı Sarayı'na nereden gelmiştir ?
 

Kaşıkçı Elması


86 Karat ağırlığında olan, etrafı 49 adet pırlanta ile bezenmiş olan Kaşıkçı Elması'nın, Topkapı Sarayı'na geliş hikayesi aşağıda okunabilecektir.

"Türkiye’nin sahip olduğu en kıymetli ve paha biçilmez eserlerinden biri olan Topkapı Sarayı’ndaki “Kaşıkçı Elması” nın, seyyar bir kaşıkçı esnafı tarafından 1658 yılı içinde İstanbul Edirnekapı’daki bir çöplükte bulunduğunu çoğu kimse bilmez.

Çöplükte bulduğu parlak bir taşı merak saikiyle yanına alan Konya’dan İstanbul’a gelme bir kaşıkçı esnafı, akşam kaldığı Kaşıkçılar Han'da elindeki parlak taşı evirip çevirip oyalanırken, taşın parlaklığı dikkatini çeken bir arkadaşının, “bana onu ver de tanıdığım bezirgana bir göstereyim” demesi karşısında, “öyle bedava vermem” diye takılması üzerine, üç tahta kaşığa onu değişmiş ve arkadaşı da derhal taşı ertesi günü bir bezirgana götürmüştü.

Eline düşen taşın elmas olduğunu anlayan bezirgan, on akçe karşılığında taşı alınca, olayı öğrenen kişiler birbirine düşmüşlerdi.

Uyanıklık yapmak isteyen kuyumcubaşı, olaya taraf her kişiye birer kese altın dağıtarak taşa sahip olmak istemişse de, “yerin kulağı vardır” atasözümüzde olduğu gibi, olayın devrin Sadrazamı Mustafa Paşa tarafından duyulması ve onun da Padişah IV. Mehmed’i durumdan haberdar etmesi üzerine, Padişah bütün fertlerin hakkını ödedikten sonra taşı elmas ustalarına teslim etmiş ve ustaların uzun süren çalışmalarının ardından, ortaya 86 kırat ağırlığında dünyanın en pahalı elması çıkmıştı. Sultan IV. Mehmed bu elması hazineye teslim etmiştir."

Kaynak : Türkiye’nin İmaj Sorunu, Dr.Osman Özsoy, Sf.333

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bizzat görmüştüm Topkapı sarayı'nda ancak hikayesini bilmiyordum, teşekkürler..

SEMİH TÜRSEN 
 29.01.2012 5:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1286
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Kendi halinde bir mühendis. Okumayı ve bisiklete binmeyi seven bir insan.Gözünden görünenleri pay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster