Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
674
 

Kaskı nereye takmak lazım?

Kaskı nereye takmak lazım?
 

Kalabalık şehir trafiğinde, orta halli insanların işlerine gidip gelirken ayaklarını yerden kesen bir ulaşım aracıdır motosiklet. Özelikle bu amaçla üretilmiş motosikletler, Roma gibi şehirlerde yoğun olarak kullanılır. Motosiklet sürücüleri arasında kadınlar da önemli bir yer tutar.

Günümüzde scoter türü motosikletlerin çeşitli firmalar tarafından çok lüks modelleri imal edilmekle beraber, ihtiyaç giderecek kalite ve fiyattaki en tanınmış marka Vespa'dır biliyorsunuz.

Gerçek bir "halk arabası" özelliği taşıyan Volkswagen kaplumbağaların, orta halli bir bir ailenin araba ihtiyacını karşıladığı gibi, Vespa da tek kişilik ve iki kişilik ulaşımın kolay ve ucuz çözüm yoludur.

Bizim ülkemizde ise fiyatı oldukça pahalı olan motosiklet, ihtiyaçtan çok, biraz heves, biraz özenti karışımı satın alınan bir araç olma özelliğini yakın zamana kadar sürdürmüştür.

Son zamanlarda Çin malı motosikletlerin pek sağlam olmamasına karşılık biraz ucuz olmasıyla piyasada bu iki tekerli araçların sayısı çoğalmış, tek tük de olsa bayan kullanıcılar da görünmeye başlamıştır.

Bayan otomobil sürücüleriyle yeni yeni tanışan Türkiye trafiğinde, kadınların motosiklet kullanmasına henüz alışık değiliz. Aslında çok hoş bir görüntü teşkil ediyorlar. Ayrıca kadınlar başkaları için tehlike yaratsalar da, kendileri adına çok dikkatli davranıyorlar.

Benim gördüğüm kadın motosiklet kullanıcıları arasında kasksız olan hiç yoktu meselâ... Oysa erkek arkadaşlar, sanki erkekliklerine zarar gelecekmiş gibi kasktan uzak duruyorlar. Hele bir de kaskları başlarına değil de oraya buraya, özellikle de kollarına takmaları yok mu, insan çıldırıyor.

"Geçen gün bir trafik polisi beni durdurup, kaskını tak diye uyardı" diyordu motosikletli bir arkadaş...

Ne garip iş değil mi? Kendi hayatınızı korumak için kask takmak zorundasınız. Ama siz bunu yapmıyorsunuz ve bir polis gelip sizi uyarıyor. Bir insanın bu kadar düşüncesiz olmasını siz kabullenebiliyor musunuz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 958
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster