Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '06

 
Kategori
Kasko / Sigorta
Okunma Sayısı
4944
 

Kasko sigortası

Kasko sigortası
 

Onlarca Kasko şirketlerimiz var, otolarınız kadar hızlılar mı ? Aracınızı, Kasko yaptırırken öncelikle fiyata bakmayın. Küçük bir araştırma ile hasarı en çabuk ve eksiksiz ödeyen firmaları tercih edin.

Hasarlı aracınızı eğer yetkili servisine bıraktıysanız, mutlaka aracınızın tamirden kaç günde teslim edileceğini sorun. Çünkü servislerin işlerinin yoğunluklarından dolayı teslim süresi uzayabiliyor…

Eksper raporuna göre Anadolu sigorta en fazla 7 gün size kullanmanız için yeni araç tahsisi yapıyor… Aracınız için 7 günlük tamirde kalır raporu tutulmuşsa , verilen aracı 7 gün kullanabiliyorsunuz. Tamirde kalma süresi uzadıysa, aracın sizde kaldığı sürece günlük kira ödemek zorunda kalıyorsunuz…

Binlerce YTL verip satın aldığınız otomobilinizi seçerken gösterdiğiniz önemi, kasko yaptıracağınız sigorta şirketini seçerken de gösterin. Çünkü, poliçelerinizi öderken iyi ilişkiler içinde olduğunuz sigorta şirketinizle başınız otomobiliniz çalındığı zaman ağrıyabilir. Bu yüzden kasko yaptırırken öncelikle fiyata değil, hasarı en çabuk ve eksiksiz ödeyen firmaları tercih edin. Poliçede belirtilen araç değerinin, aracınız yeni ise anahtar teslim fiyatı, kullanılmış ise piyasa fiyatı ile aynı olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Ferdi Kaza Sigortası ve İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasından verilen teminatlara ve ödenecek prime dikkat edilmesi lazım. Piyasada primi düşük göstermek amacıyla bu teminatlar düşük tutuluyor. Ayrıca poliçedeki genel ve özel şartların iyi okunması gerekiyor. Grev, lokavt, deprem, sel gibi teminatların bulunup bulunmadığının kontrol edilmeli. Teminatlar dışında dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise primlerin ödeme tarihleri. Çünkü poliçede yazılı tarihlerden itibaren 15 gün içinde prim taksisi ödenmediği takdirde, sigorta teminatı durduruluyor. Bu tarihten sonra meydana gelecek hasarlar ise ödenmiyor. Prim taksitleri acentelere veya şirketlere elden yatırıldığında karşılığında mutlaka makbuz alınması gerekiyor. Poliçenin enflasyona karşı endeksli olup olmadığına dikkat edin.

Kasko, ilk taksitin ödendiği andan itibaren, sigortacının, sigortalıya, poliçesini teslim etmesi ile birlikte başlar. Prim borcu sigortalı tarafından sigorta şirketine belirlenen tarihten sonraki 30 gün içinde ödemezse sigorta şirketi, sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih etme hakkına sahiptir. Kasko sigortası, poliçede başlama ve sona erme tarihleri olarak yazılan günlerde, aksi kararlaştırılmadıkça, öğle saat 12:00'de başlar ve 365 gün sonra öğle saat 12:00'de sona erer.

Kaza sonrası otomobiller hareket ettirilmeden ilgili trafik şubelerine haber vermek ve trafik polislerinin zabıt tutmalarını beklemek gerekiyor.

Alkol muayenesi yapılması gerekiyor.

Sürücünün kazanın meydana geldiği yerden veya tutanaklar tutulduktan ve araç tamirhaneye çekildikten sonra sigorta şirketlerine haber vermesi gerekiyor.

Bu işlemler sonrasında sigorta şirketi hasarın bedel tespiti için eksper gönderir. Eksperin hasar tespit çalışmaları sırasında hasar dosyasının tamamlanması ve para alınabilmesi için tutulan tutanağın tasdikli örneğini,alkol muayenesi örneğini ve aracın ruhsatının fotokopilerini temin etmesi gerekiyor.

Kazasız seyirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Özel bir hastahanede gelen hastalarımızn Sağlık Sigortası ıslemlerını takıp edıyorum ınanın bır cok vatandasımız policesını kapsamını yıllık lımıtını hangi hastalıların odendıgını ve odenmedıgını bılmıyor polıceler sıgorta sırketlerınden alınıyor ve oylece dosyasıyla rafa kaldırılıyor Hatırlatma; Özel SAğlık Sigorta Şirketlerinde Genel İstisnalar; Pedogog muayeneleri, Dş hizmeteleri, Pisikolog muayeneleri, Diyetisyen muayenleri sigortalı olamdan oncekı gecırılmıs hastalıklar sunnet vb. rahatsızlıklar odenmez ve poliçe bitis tarıhı oglen saat 12'ye kadar kullanılar bılır lutfen policenizi okuyun ve kötü bir süprizle karsılasmayın Sağklıkla Kalın

Lestatazalin 
 19.10.2006 22:15
Cevap :
Paylaşımınız için teşekkürler. Sağlık sigortası konusunda yazdıklarınız tamamen doğrudur. Poliçeleri imzalamadan önce, eğer okuyabilirseniz, (karınca büyüklüğündeki yazıları), imzaladıktan sonra iş bitmiştir.Lütfen okumadan hiç bir evrağı imzalamayınız…. Saygı ve sevgilerimle.  20.10.2006 10:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 359
Toplam yorum
: 1565
Toplam mesaj
: 176
Ort. okunma sayısı
: 4535
Kayıt tarihi
: 05.06.06
 
 

İstanbul Kadıköylüyüm.Yardım seven, sevimli bir insan olduğumu söyler dostlarım... Eşimi, kızımı,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster