Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
213
 

Kastelli böyle ölmemeliydi

Emperyalizm'ın acımasız yüzünü gördük tv haberlerinde hepimiz..Öyle bir yüz ki, insanları para hırsından dolayı intihara kadar sürükleyebilen acımasız bir yüz..
Hep kazanıyım..
Hep benim olsun..
En güçlü ben olayım..
Herkes beni tanısın, zenginliğim konuşulsun..
Hep zirvede olayım..
Hep para, hep para, hep para..!

Ben çok üzüldüm Cevher Özden'in itihar olayına.. Bir insanın hangi şartlarda olursa olsun kendi canına kıyamamalı..Yaşamak, hayat çok güzel çünkü..

Emperyalizm güdümün ülkemize 1980 ihtilali sonrası uyguladığı piyasa ekonomisinin nekadar zamansız olduğunun bir göstergesidir..Piyasa ekonomisinin ülkemizde uygulanmasınız yanlış olduğunu savunmuyorum..İnsanların daha refah, daha geleceğinden endişesiz yaşaması için piyasa ekonomisinin getireceği güveni ile yaşamaları ve tüm Demokratik ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yaşanabilmesi hepimizin hakkı olsa gerek..Ama ülkemizde öyle olmadı..
Hiç bir alt yapıya sahip olmadan adeta balıkların ağlara takılmaları misali, ülkemiz hazırlıksız yakalandı piyasa ekonomisine..

Oysa donanımlı olmalıydı piyasa şartlarına..Başta piyasa ekonomisini algılayabilecek eğitim seviyelerine ulaşmamız gerekiryordu..Halkın neredeyse yüzde onbeş'i okuma yazma bilmeyen bir ülkeye sen gel, serbest piyasa ekonomisi modelini uygula.! Emperyalist güçler zaten ülkemiz gibi az gelişmiş ülkeleri güdümüne almak istemektedir..Nitekim o yıllarda güdümüne almış oldu ve günümüze kadar gelindi..

Bu yıllara gelene kadar neler yaşandı.?
Neler yaşanmadıki.!
En önemli değerlerimizden biri olan insan ilişkilerimizi bozmadı mı?
Ekonomik zorlukları yaşayan sayısız aileler dağılmadımı.?
İntiharlar yaşanmadımı.?
Devlet otorite boşluklarından yararlanıp, bankalar boşaltılmadı mı?
Banka ve benzeri finans kuruluşlarının mağdurlarının yaşanmışlıklarına tanık olmadık mı?
Hepsi ve benzerlerini bu bahsettiğim yıllarda yaşadık hep beraber..
Tüm bu olumsuzluklar, sağlıklı eğitim almış bir toplum olabilseydik ne insan ilişkilerimiz bozulmuş olurdu, ne intiharlar gerçekleşirdi, nede bankalar boşalırdı diye düşünüyorum..çümkü eğitim donanımlı birey ve bireyler hem ne şekilde yönetileceğini bilir, hemde yöneticiler ne şekilde yöneteceklerini bilirler..
Demek oluyor ki, her düşüncede ve her düşünce uygulayışında eğitimin rolü büyük oluyor..

Cevher Özden bildiğim kadarıyla ilkokul mezunu bir işadamımızdı..Piyasa ekonomisinin cazibelerine yenik düşerek ve ülke otorite boşluğundan yararlanarak veya yararlandırarak yaşamını son derece üzüntü verici bir şekilde hayatını noktalamış oldu..Yönetici kadrolarımız Cevher Özdeni iyi yönde kullanmasını bilselerdi hem ülke yatırımı açisindan kayda değer gelişmeler görülebilir, hemde hayatını bu şekilde noktalamayabilirdi..
İnsan hayatı çok değerlidir.!
Cevher Özden'in intiharı, düzenin yanlışlarından dolayı gerçekleşmiştir..
Çok yazık olmuş..
İnsanlar yaşamalı..
İnsanlar sevmeli, sevilmeli..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Banker kastelliye para kaptirip sonunda INTIHAR eden 2 kisi ve yikilip sonen yuvalar bilirim, vakti zamaninda birikmis 15 bin liram vardi kastellinin kapisina kadar gittim ve kapidan geri dondum parami HALK bankasina yatirdim, az kazandim ilk baslarda daha sonra yapi-kredi hisseleri aldim ve uzun zaman beklemeden sonra COK kazandim, tasarruflarda cok DIKKATLI adim atmak esastir gerisi birazda sans, fakat cevher ozden bence yasaminin EN buyuk hatasini bizatihi resmi olarak kendi bankasini kurmamasiydi, sayet KASTELBANK olup icini bosaltsaydi bugun yasayip ITIBAR gorurdu hatta devleti milyarlarca dolar dolandirdigi icin belkide DEVLET LIYAKAT madalyasina aday gosterilebilirdi, neyse ne demis atalarimiz DUS'DE GOR... sevgiyle kalin, selamlar. ismail ozuturk (abd NOT- ha gecenlerde ENGIN CIVANI gordum keyfi yerindeydi ))..

PuPaYelken 
 07.06.2008 17:12
Cevap :
kastelli eğitim seviyesinin düşüklüğü nedeniyle ileriyi fazla göremedi ve bankayıdüşünememiş..o yıllarda ki düzenin çarpıklığından dolayı devlet kastelliyi kullanmış oldu..üzüldüm o şekil ölmesine , çok üzüldüm..sonuçta insan ölüyor ve onu kullanan devlet büyükleri cenazelerine bile gitmemişler..yazık..yorumunuza teşekkürederim ismail bey  08.06.2008 12:21
 

Siyasal ve ekonomik çarpıkların yaratığı bir balondu Cevher Özden. Suçlusu o muydu? Hayır. Ama başka suçların oluşumuna örnek teşkil etti. Eğitimsiz ama uyanık, ama işbilir para babası oldu. Zamanın da hükümetlerin şeref konuğuydu. Protokoller de yer alıyordu. Sistem o'nu sürekli besledi. Nereye kadar ? Yeni oluşumların yarattığı rant düşkünlerinin kendisine yer açmaya kalkışmasına kadar. Parası bitirildi. İtibarı kalmadı. İpi çekildi. Çekilmesini hazmedemedi ve onlara o zevki tattırmamak için hayatına kendi elleriyle son verdi. Yaptıklarını onayladım mı bu güne kadar ? Hayır. Böyle bir ölümü hak ettimi ? Ona da hayır. Herşeye rağmen bir insan öldü Allah rahmet eylesin. Elinize sağlık. Nur Zeynep

Nurcan Çelik Yalun 
 04.06.2008 17:40
Cevap :
yazımda "yararlandırılarak" ibaresiyle iktidarlar tarafıdan yönlendirildiğini kastetmiştim zaten...Çok güzel yorumlayıp, özetlediniz zeynep hanım teşekkür ederim..saygılar sevgiler..oğlunuza da öpücükler..  05.06.2008 9:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2221
Toplam yorum
: 1102
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 451
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster