Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
567
 

Katalanca gitmek

Katalanca gitmek
 

Bütün dillerde aynı mıdır gitmek? Hepsinde erir mi geride kalanın ağzında söylerken? Ne zaman çıksa dudaktan, fonda ( artık o dilin Sezen' i kimse ondan) bir şarkı çalar mı usul usul? " Tek" gitmişse giden, hangi şehirde olursa olsun " yalnız" dır kalan. Tablada kendi kendine yanan sigaradır bir de. Yer önemli değildir, tamamen fiildedir suç. Yoksa kalanın gözünde birdir Katalonya' yla Antalya' nın uzaklığı İstanbul' a ve bütün uçaklar ayırmak içindir. Hiçbir kule " geri dön" demez zira onlara.

Sen de gittin benim dilimde. Arkanda arabesk bir aşk şarkısı çalıyordu - ki hiç sevmem bilirsin. Önce tam kapatılmamış musluktan, büyüye büyüye sonunda pat diye lavaboya düşen bir damla, sonrası sel felaket oldu.Gitmiş olmanın rahatlığını ilk o an anladım. Kimse karışmıyorken doya doya çektim burnumu, doya doya hıçkırdım. Kimse kanapede kalan mendillerime karışmadı, yatağı da toplamamıştım zaten. Baktım tapas yapamayacağım, başka yemek yapmak da duruma "uygun" olmayacak, onu da yapmadım.

Hemen dağıttım havayı; bütün camlarını açtım evin. Kokun da çıktı - o şarkıyı yayan ağırlık ondandı galiba. Bütün dergilerimi okudum tek tek künyelerine kadar. Televizyona baktım, geçtim bütün dizilerimi, Brezilya liginden bir maç izledim. Kahve içtim şekersiz, sütsüz, tatsız tuzsuz - nasıl dayanıyorsun anlamadım. Bulut' la hiç ilgilenmedim; uçmak istedi, çıkarmadım. Yürüdüğün şehri hayal ettim. Belinin kıvrımlarından geçtiğini, yüzüne doğru ilerlediğini. Kalın dudaklarının veya upuzun simsiyah saçların üstünde köpüklü bira içtiğini. Kafamda flamenkocular tepindi, yoruldum.

Yattım. Yatağın coğrafyası değişmişti. Haritadaki koyu kahve dağlar yerini geniş düzlüklere bıraksa da iklim her yanda sert karasaldı. İstediğim yana döndüm yüzümü. Şarkı da söyledim kendi kendime, nasıl olsa sen çoktan dalmışsındır. Yüz mesaj gönderecektim sana, sesteki bir titremenin yerini tutmaz diye vazgeçtim. Sesimi duyuracaktım; arkadan boğaz kokusu gelir, orda gördüklerini unutursun, anlatamazsın diye... Aramadım.

Sabah aklıma geldi, yüzüm aydınlandı. Oyuncaktan bir seyahat ayarladım kendime. Valiziyle, unutulmaması gerekenler listesiyle tam bir giden oldum işte. Kilometre farketmezdi; vasıta da. Dedim ya fiile yüklenmeli suç. Şimdi ben de gidiyorum. Benim kalanım da Bulut. Senin gibi baktım son kez aynada kendime. Senin gibi çıktım kapıdan. Tek eksiğim bir " destination" şimdi. Sahi, katalanca " gitmek" nasıl denir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 722
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

Sevenin vazgeçemediği, sevmeyenin de sevenleri asla anlayamayacağı Ankara'da büyüdüm. İstanbul'a oku..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster