Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
4377
 

Katar: Dünyanın en zengin ülkesini yutmak istiyorlar

Katar: Dünyanın en zengin ülkesini yutmak istiyorlar
 

Millî Gazete'den...


Katar, Türkiye’nin 70’de biri kadar, 11,500 km2 büyüklüğünde… Yani ortalama bir ilimiz kadar. Çalışan yüz binlerce yabancıyla birlikte nüfusu 2 milyon. Bu küçücük ülkede akıl almaz zenginlikte petrol ve doğalgaz kaynakları var.

Kişi Başına Düşen Millî Gelir (KBMG) 130 bin dolar. Amerika, Almanya, Japonya gibi en gelişmiş ülkelerdeki KBMG 40-50 bin dolar arasında… Demek ki Katar’ın kişi başına zenginliği bunların 3 misli.

Katar, bu zenginliğini ne yazık ki Müslümanlığın ve insanlığın hayrına pek kullanmıyor. Aşırı lükse ve hiç üstüne vazife olmayan işlere harcıyor. Meselâ; 2022 Dünya Futbol Kupası organizasyonu üstlendi. Devasa futbol tesisleri yapılıyor. 2022’ye yetişmesi için her hafta 500 milyon dolar bu iş için harcanıyor. Bu tesisler 2022’de bir ay kadar kullanılacak ve ondan sonra tamamen atıl halde kalacak. Ölü bir yatırım. Tam bir israf…

Katar’da, Ortadoğu’nun en büyük ABD askerî üssü var. İncirlik’teki Amerikan askeri sayısı 2,500 iken, Katar’daki üste 5 bin askeri var Amerika’nın.

Elbette Amerika’nın çok büyük etkisi ve baskısı altında… Bununla beraber, kendi çapında “bağımsız” dış politikası var. Meselâ, yeminli İran düşmanı değil. Filistin davasını destekliyor, düne kadar HAMAS liderlerini, ülkesinde barındırıyordu. Arkasında Amerika’nın olduğu Suudî “ültimatomu” gelince HAMAS liderlerini ülkesinden çıkardı.

Katar, “Müslüman Kardeşler” örgütüne de destek veriyor. Bu desteğinden ötürü “teröre destek” verdiği gerekçesiyle “Arap kardeşleri” tarafından sıkıştırılıyor. Bildiğiniz gibi, Suudî Arabistan, Mısır, BAE, Yemen (düşük hükümet), Libya bu küçük ülkeyle diplomatik ilişkilerini kestiler.

Katar’la Suudi Arabistan, Suriye’deki kimi silahlı grupları birlikte destekliyorlar… Suudiler buna rağmen Katar’la ilişkilerini kestiler.

“Müslüman Kardeşler” örgütü önemli, bildiğimiz kadarıyla, silahlı eylem yapmayan ama siyaseten çok güçlü bir örgüt. Mısır’da, Mursi ile Cumhurbaşkanlığını alacak, iktidara gelecek kadar güçlü. Diğer Arap ülkelerinde de benzer bir potansiyeli var. Katar’la ilişkilerini kesen ülkelerin hepsi bu tehlikeyi hissediyorlar.

Bununla beraber, Katar’ı sıkıştırmalarının tek sebebi “Müslüman Kardeşler” meselesi değil. İran’a, nispeten yakın dış politikası asıl sebep gibi gözüküyor. Bir de emperyalist güçlerin Katar’ın eşsiz zenginliğinde gözü var gibi!

Amerika, kendisine kayıtsız şartsız bağlı kukla devletler istiyor. İran’a karşı harekâtında bütün bölge ülkelerini kendi yanında, İran’ın karşısında görmek istiyor.

Katar’ın hemen hemen hiçbir manevra alanı yok. ABD ve Suudi Arabistan’la uyumlu olmak zorunda… Yoksa bu küçük ülkeyi yutuverirler. İşgal için, ABD üssündeki 5 bin asker yeter!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlginç bir yazı gerçekten...

Kerim Korkut 
 17.09.2020 18:32
 

Büyük balıklar küçük balıkları her zaman yerler. Duymadınız mı Aziz dostum. Geçte olsa Babalar Gününüz kutlu ve mutlu olsun.. Nice sağlık dolu yıllara....

Abdülkadir Güler 
 21.06.2017 10:28
 

Gözü bir türlü doymayan güçlerin elinde, tüm dünya oyuncak oldu. İstedikleri gibi dizayn ediyorlar. Gözlerini toprak doyursun! Bu arada olan masum insanlara oluyor... Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 08.06.2017 15:53
 

Oyun içinde oyunlarla bizi yönlendiriyorlar sevgili arkadaşım... Bizim Katar'da ne işimiz var şimdi? "Kendi başını bağlayamayan kadın düğünlerde gelin başı bağlamaya gidermiş" örneği... Sen yıllardır iç barışı kuramamış bir durumdasın buna karşın kalkıyorsun Katar'a 3000 asker gönderiyorsun... "Allah ıslah etsin" diyorum... O kadar:( SAYGILARIMLA...

Halil Güven (Sökeli) 
 08.06.2017 9:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4961
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1196
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster