Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '16

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
176
 

Katarsis-3 / Musa Güney Resim Sergisi

Katarsis-3 / Musa Güney Resim Sergisi
 

Ressam Musa Güney  “Katarsis-3” projesiyle Galeri Soyut’a konuk oluyor. Resmin yanı sıra grafik ve fotoğraf disiplinlerinde de yetkin çalışmalara imza atan sanatçının merakla beklenen solo sergisi “Katarsis-3”ün açılışı 4 Kasım Cuma 18.00 – 20.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Bu güne kadar Musa Güney çok sayıda uluslararası sanat çalıştayında yer aldı. Yurt ve yurtdışı karma ve kişisel sergilere imza attı. Önemli sanat ödüllerinin sahibi oldu. Resimleri özel ve kamu koleksiyonlarında yer alan Güney’in özgün ve soyut resim dili her zaman sanatseverler tarafından heyecanla karşılandı. 

“Katarsis-3” için Nilgün Yalçınkaya yaptığı değerlendirmede “

Gerek kullandığı renkler, gerekse doku yaratmadaki başarısı, bizlere bu üç elementin üzerinde yeniden düşünmemiz gerektiğini göstermekte son derecede başarılı olan Musa Güney’in resimlerinde; toprağın dişi, doğurgan, bereketli ve besleyiciliğini; suyun yansıma gücü ve bilgeliği, aynı zamanda soğukluk, değişkenlik ve gizliliğini; havanın içeriğinde ise ateş ve suyun birleşimini, erkeksiliğini, fikir ve muhakeme unsurlarını temsil eden bir hayat nefesi olduğunu hissetmekteyiz.

Musa Güney’in resimlerinde yeniden hayat buluşuyla birlikte, onlarsız yaşayamayacağımız bu üç elementi yeniden keşfedip; hava, su ve toprağın dokularıyla sarılıp sarmalanıyoruz…

” Yorumuyla sanatçının resimlerine giden yolu aydınlatıyor.

Habib Gerez Güney resmi için “Güzellik zaten doğada gizli, mahirlik onu ortaya çıkarabilmekte. Musa Güney işte bunu ustaca yapıyor. Çünkü o doğaya aşık ve insanın doğanın bir parçası olduğunun farkında. Farkındalık ise kendimizi hangi alanda ifade edersek edelim daha başarılı sonuçlara ulaşmamızda en büyük etken. Çünkü farkındaysak obje, nesne, figür, zaman, mekan,… ile kurduğumuz ilişki, aradaki perdeler, duvarlar kalkarak, daha samimi ve daha içselleştirdiğimiz kapılardan geçiyor.” Yorumunu yapılıyor.

“Katarsis” serisinin ilkini projelendiren Küratör Mehmet Lütfi Şen “Güney’in resimleri sevinci, acıyı, çiçegi, yagmuru, toprağı... koymuyor önümüze. Onlarla göz teması kurduğumuzda yağan yağmurun tadından ıslanıyoruz.  Resmin karşısında durduğumuzda içimizi taze toprak kokusu doluyor yada çocukluğumuzda toladığımız yabani menekşeler yeniden açıyor benliğimizde. Bazen de taploların girift boşluğunda kaybettiğimiz şeyler birikiyor ve onların yoksunluğu dolduruyor yüreğimizi. Güney bize doğayı betimlemiyor, onlara bakınca içimizdeki doğa özlemini ayaklandırıyor. Onun tablolarında hazıra konacağımız hiç bir şey yok bence. Bu tablolarda çıkacağımız yolculuk kendi bilinmezlerimize götürüyor bizi. Bu sanatsal temas başka hiç bir yapıdan edinemiyeceğimiz, içimizdeki bilinmezlerden yapılmış bir deniyim ekliyor benliğimize.”

Güney’in merakla beklenen “Katarsis” sola sergisinin üçüncüsünü sanatseverler 23 Kasım 2016 tarihine kadar Pazar günleri hariç her gün 10.00-19.00 arası Gareri Soyut A Salonu’nda izleyebilecek.

Açılış:4 KASIM 2016 CUMA Saat:18.00 – 20.00?Yer:  Galeri Soyut A Salonu - Yıldızevler Mah. Tagore Cad. Şehit Mustafa Doğan Sok. 82/A-B Yıldız, Çankaya, Ankara

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 577
Kayıt tarihi
: 05.03.09
 
 

Konya Akşehir doğumluyum. Selçuk Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster