Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
640
 

Katılımcılığın adresi Akdeniz Belediyesi

Katılımcılığın adresi Akdeniz Belediyesi
 

Başkan M.Fazıl Türk,Herşey daha güzel ve Çağdaş Akdeniz için dedi.


Yönetimde ‘demokratik, katılımcı ve şeffaflığı’ esas alan Mersin Akdeniz İlçe Belediyesi, bu konudaki kararlılığını koruyor. Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, akademisyenler, aydınlar, gazeteciler, demokratik kitle örgütü ve meslek odaları temsilcileri ile bir araya gelerek Akdeniz için yapılabilecekleri değerlendirdi, sorunların çözüm yollarını görüştü.

“Kentimizi ve Kendimizi Birlikte Yöneteceğiz” şiarı ile katılımcı bir yönetim modelini esas alan Akdeniz Belediyesi yönetimi, farklı çevrelerden yazarlar, gazeteci, işadamı, akademisyen ve demokratik kitler örgütleri temsilcileri ile bir araya geldi. Taksim International Otel’de düzenlenen toplantıda Akdeniz Belediyesi’nin 1 yıllık hizmet ve faaliyetleri masaya yatırıldı.

İki ayrı birleşim halinde ve 2 gün süren toplantılara Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, Başkan Yardımcıları ve Meclis üyeleri ve başkan danışmaları hazır bulundu. Toplantılara ayrıca Mersin Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan 10 kişilik heyet ile Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Güler, İşadamı Feridun Gündüz, Gazeteci Abdullah Ayan, şair ve yazarlar Adil Okay ile Mehmet Hameş, MEÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Zeren, Sosyolog Ahmet Gegez, Yazar ve Eğitimci Celal Temel, Kent ve Tarih Araştırmacısı Mustafa Erim ve Yazar Salim Turgut katıldı

Akdeniz Belediyesi’nin nüfusu, sınırları, borçları, çarpık yapılaşma ve kentin planlanması ile kısa-orta-uzun vadede hedeflerin masaya yatırıldığı toplantıda, hayata geçirilebilecek projeler görüşüldü, mevcut sorunların çözüm yolları değerlendirildi. Başkan Türk, aydın, yazar, gazeteci, işadamı, sendika, sivil toplum örgütleri ile meslek odalarının bir kentin en önemli aktörleri olduğunun altını çizdi, görüş ve öneri ve projelerini önemsediklerini vurguladı. Bu toplantıları ayda 1 tekrarlamak istediklerini de kaydeden Başkan Türk, “Kentimizin ve ilçemizin sıkıntılarının çözüm yollarını birlikte tartışacağız. Hizmet ve projelerimizde öncelikleri ortak akılla belirlemek istiyoruz. Yerel yönetim anlayışımızda ‘katılımcılık’ esastır. Artık ‘ben yaptım oldu’ mantığı kabul göremez. Kentimizin ve Akdeniz’in yönetiminde ve öncelikli projelerin belirlenmesinde sizlerin büyük katkısı olacaktır” dedi.

Belediyenin kapısını kapatıp gidecekler!

Konuşmasında, 2009 Mart yerel seçimleri sonrasında devraldıkları yüklü borç tablosuna da dikkati çeken Başkan Fazıl Türk, 40 milyon lirayı aşan borç ve 8 beldenin ilçeye bağlanmasıyla sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını, ancak bu süreci büyük oranda atlattıklarını ifade etti. Başkan Türk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kendimizi yeni yeni topladık. 8 beldenin Akdeniz’e bağlanması, yeni personellerin gelmesi ve yüklü miktarda bir borç... Bize 6 ay ömür biçmişlerdi. ‘Kapıyı kapatıp gidecekler. Bu borçla belediyeyi yönetmeleri mümkün değil’ diyorlardı. Tabi devraldığımız tablo değerlendirildiğinde, bu sözlerde gerçeklik payı vardı. Çünkü sadece çalışanların maaşlarını bile 3-4 ay ödeyemezseniz, insanlar evine ekmek götüremezse o belediye biter. Ama 1 yıl içinde sorunları büyük ölçüde aştık ve bugün yeni projeler üretebilecek durumdayız.”

Başkan Türk, yeni beldelerle birlikte Akdeniz’in yüzölçümünün 10 kat artarak 2 bin 400 hektardan 22 bin hektara yükseldiğini, personel sayısının 323’ten 563’e, mahalle sayısının 25’ten 56’ya çıktığını da hatırlattı.

‘Geçmişteki yanlış uygulamaların cezasını bugün biz çekiyoruz’

Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, yasayla ilçeye bağlanan bazı belde belediyelerde görülen yanlış uygulamalar nedeniyle de zor durumda bırakıldıklarını ve halen yeni borçlarla karşılaştıklarını anlattı. Başkan Türk, örneğin bir beldede, kıyı kenar çizgisi ihlal edilerek yapılan bir yapıya, belediyenin önce izin verdiğini, daha sonra ise yıktığını hatırlatarak, “Yapının sahibi dava açıyor. Mahkeme belediyeyi haksız buluyor ve maalesef o gün 400 bin lira bedelle açılan dava, bugün karşımıza yaklaşık 1 milyon 300 bin lira olarak çıktı. Aynı durum ilçemiz sınırlarındaki bir park için de söz konusu. Kamulaştırma yapılmadan bir yurttaşın arsasına yapılan park nedeniyle belediyemize yine 1, 5 milyon lirayı aşan bir fatura çıktı” diye konuştu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 828
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster