Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '15

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
644
 

KATLİAMLARIN KUCAĞINDA ANNELER GÜNÜ

KATLİAMLARIN KUCAĞINDA ANNELER GÜNÜ
 

--------------------Katledilenler hep geri planda kalır!----------------------


 

Tarih 10 Mayıs 2015... Güzel bir anneler günü sabahı; çocuklar ve anneleri arasında tatlı seremonileri olan…  Ben de bir anneyim. Hatta anneliğin kutsal ceketini üç kere giymiş rütbeli bir anne bile sayılabilirim. Benim meleklerim de yüreğime dokunan mini mini sürprizler yaptı bugün. Peki tüm bunlar beni mutlu etmeye yetti mi? Doğrusunu isterseniz bir annenin mutlu olması için çocuğunun gözlerindeki ışığa şahit olması yeterlidir. Size ‘anne’ diyebiliyor olması, küçük bir gülümsemesi size dünyaları verir. Fakat toplumsal kaygılar taşıyan bir anneyseniz eğer, iş bir anda değişiveriyor. Sadece kendi çocuklarınızın değil, tüm çocukların geleceği için kafanızda soru işareti oluşmaya başlıyor. Anlık naif kutlamalarla hayatı renklendirmek, sevgiyi ifade edebilmek güzel fakat ya sonrası?  Ben kendine bu soruyu sıklıkla soran bir anneyim. Çünkü benim toplumsal kaygılarım var.

Nedir toplumsal kaygılarım?

İnsanların çevrelerinde yaşanılan olaylara karşı gösterdiği duyarsızlığı çok tehlikeli buluyorum mesela. Yakın zamanda çok değil iki hafta kadar önce sadece yirmi kilometre ötemizde bir katliam yapıldı. Üstelik zincirleme bir biçimde devam etmekte. Oysa şehrimizde her yer düğün şenlik cıvıl cıvıl. İnsanlar da belki ilk duyduklarında vah vah diyor ve es geçiyor bu katliamları. Klasik bir cümle aklınıza gelmiştir belki sizin de: “Hayat devam ediyor. Her an sızlanamayız ya.” Elbette hayat devam ediyor ve ben de hayatı anlamlı hale getirmeye çalışmanın olumsuzluklara karşı güzel bir direniş olduğunu düşünüyorum. Fakat sınır denen ince çizginin ötesinde insanlar sadece inançları yüzünden katledilirken olanları yok saymak aslında katledenleri alkışlamaktır. Dünyada suya sabuna dokunmadan yaşamak gibi bir rahatlık yok artık. Her alanda haksızlık enflasyonu yaşanırken, suya da dokunacaksın sabuna da. Haksızlığı gördüğün yerde söyleyeceksin de!

Haksızlık nerede?

Sözüm ona günlerin anlam ve önemini bilen memleketimizde anneler günü kadınlar matinesi havasında kutlanırken, benim aklıma anne deyince sadece çocuk geldi.  Buna istinaden dünyadaki ‘çocuk’ algısının gerçeği ne kadar yansıttığına cevap aradım kendimce. Arama motoruna çocuk yazmak, çıkan sonucun son derece masum, temiz, renkli ve iç açıcı olduğunu görmeye yetti. Ben de çocuğa dair kalbime sızan duyguların fotoğraflarını gördüm aramalarımda. Yine de bir şeyler eksikti. Sanki bu görüntüler tüm coğrafyalar için aynı oranda gerçekçi değildi. Aklımın bir köşesinde yer etmişti ya  ‘Suriye’de Çocuk’ olarak aramayı yeniledim. Tahmin edersiniz ki Suriye’de katledilmiş o çocuk fotoğraflarını gördüğüm anda anneler gününü kadınlar matinesinde kutlayanlara, düğün şenlik günü eğlence ile geçirenlere, yani katliamları yok sayanlara en az zafer naraları atıp da lokum dağıtanlara kızdığım kadar kızdım!  İşte haksızlık dünyanın genel algısının her coğrafyayı yansıtmaması ve insanların bundan hiç rahatsız olmayarak hayatlarına toz kondurmamasındaydı… Kanlı çamurlara atılmış o çocuklardan, Akdeniz kıyılarında katledilmiş o insanlardan ayrı bir dünyada yaşıyorduk da bundan benim mi haberim yoktu? Ya da daha gerçekçi olalım, aslında kimse kendisine dokunmayan yılanın aldığı canlara karışmak istemiyordu. Şimdilik dokunmayan…

Yaşam ahlakının olmadığı kim kime dum duma bir toplumda insanlar gerçek sorunlar karşısında tepkisiz kalır; sarılması gereken dallardan kaçar. Evet, hayat hep devam eder. Fakat dünyayı içi hava dolu bir deniz topu kadar hafif görenler arttıkça yörüngenin ayarının şaşmayacağını kimse garanti edemez.

Gel gelelim, bugün anneler günü. Toprak ana, kana bulanmış. Bugün orada; belki yarın burada… Toprak her yerde toprak, ana her yerde ana sonuçta. Ya dünyanın kayıp çivisi gün gelir senin canını acıtırsa?

Betül KENİŞ ATAR

 

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2340
Kayıt tarihi
: 01.03.07
 
 

Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalında Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster