Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
6790
 

Kaval nasıl çalınır

Kaval nasıl çalınır
 

Padişah son günlerde çok keyifsizdir. Kimselerle konuşmaz, kimselere danışmaz olmuştur. Devamlı bir düşünce halinde dalıp gitmektedir. Bir gün Sadrazam'ı çağırarak dört bir yana haber salmasını ister. Bana öyle bir adam bulun ki der “lafının kırk kantarı kırk para etmesin” mükâfatı ağır, cezası ölümdür…


Bir çoban çıkıp gelir. Aradığınız adam benim der ve Padişah huzuruna kabulünü ister. Birkaç ısınma turundan sonra çobanla padişah arasında söyle bir konuşma geçer.


-Padişahım siz kaval çalmasını bilir misiniz?


-Bre densiz nerden bilirim ben kaval çalmayı!


- İyi öyleyse, bende bilmem amcamın oğlu da …


…Gündelik yaşamımızda sık sık kullandığımız bir deyim vardır. Hani ne derler? “Mert adamdır, sözünü esirgemez” diye... İyi de; sözünü esirgememenin mertlikle ne alakası var, anlayan beri gelsin lütfen! Önemli olan, aklına eseni söylemekmidir yoksa sözün içeriğimidir buna bakmak lazım.


…Rize’nin kurtuluş günü törenlerinde 13 yaşındaki bir kız öğrenciye kuru sıkı tabancayla atış yaptırılmış. Gelen tepkiler üzerine Valilik gelecek yılki törenlerde silah kullanılmasını yasaklama kararı almış.


…Bu karara belediye başkanı sinirlenmiş "bizim özümüzde, örfümüzde silaha alışkanlık vardır. Biz bale gösterisi yaparak bu kutlamayı yapamayız” demiş. Sanırsınız ki çocuklar analarından silahla doğmuş! Başkan efendi başkan efendi, bu alışkanlık senin gibi eline silah verip “ haydi ateş et” diyenlerin eseri değimlidir?


…Hiç heveslenme, bu sözünü esirgememen sana “mertlik” unvanı değil aksine; “dilin kemiği yok” deyimini yakıştırır. Keşke Rize’de ve diğer 80 ilimizde de kurtuluş günü törenlerinde bale gösterileri izlenebilse, insan yaşamının değeri daha iyi anlaşılır.


…Manisa belediye başkanı da bu “mertlik- sözünü esirgememe” payesinden nemalanmak için boş durmamış ve 19 Mayıs törenlerinde Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu kız öğrencilerinin step ve aerobik gösterilerinin Ankara’da ( AKP’ yi kastediyor tabi) rahatsızlık (!) yarattığını söylemiş.


…Padişahın, "kırk kantarı kırk para etmeyen sözlere" neden bu kadar önem verdiğini anlıyorum galiba! Böyle boş sözler olmazsa doğru işlerin kıymeti bilinmezmiş…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Neyi neden yaptiklari da anlasilmiyor. O kizin eline silah veren ve savunanlar, bir gun o silahtan cikan kursunla kendi cocugunu kurban verirse ne derdi acaba? Ve Ankara bu goruntulerden rahatsizlik duyuyorsa neden rahatszilik duymayacagi bir yerlere gitmiyorlar ki? mesela arap ulkelerinde herkes carsafli geziyor, kimsenin orasi burasi gorunmuyor, vallahi ben gule gule demeye gelirim... selamlar..

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 28.05.2008 21:43
Cevap :
"Ankara rahatsızlık duyuyor diyende, rahatsızlık duyanda kendileri aslında. Bunları bir kenara koyarsak aslında; Ankara hicap duyuyor, ar duyuyor ve utanç duyuyor... Selamlar, sevgiler  30.05.2008 21:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 301
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 5667
Kayıt tarihi
: 05.11.06
 
 

Söz konusu Atatürk ve Laik Cumhuriyet ise; asla tarafsız olamam! Ben; İş ve özel hayatımda Cumhur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster