Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ağustos '19

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
66
 

Kavram Değil Öz

Ya biz kavrama karşıyız şuna buna karşı demeyin. Kerim Korkut saygıya karşıymış; ahlaka, sevgiye ve bunun gibi bilumum toplumsal ve insani değerlerimize…

Ağzınızda sakız yapa yapa yalama ettiniz, sevgi lafını duyunca kusasım geliyor! Sevgiyse ahlaksa şuysa buysa konuşmayın yaşayın! Ben kavramlara karşıyım ve bütün bunların kavram şekline.

Bu tür şeyler yaşanmalı kavram olmamalı, duygunun insanlığın literatürü mü olurmuş. Ben büyün bu değerleri elinizden kurtarmaya çalışıyorum.

Severim ama ağzımdan sevgi sözü çıkmaz, konuşursam değeri düşer çünkü. Anlamını değerini bilmeyenler, bunları yaşayamayanlar konuşarak değersizleştiriyorlar.

Ama onların suçu yok. Yukarıda bir yerlerde bu değerlerin literatürü yazılıyor, insanların okumaları ve bu değerlere uymaları isteniyor; uymazlarsa iyi insan olamazlarmış. Hatta uyma konusunda zorluyorlar. Yardım edeceksin, fedakâr olacaksın, hoşgörülü olacaksın… Değilse insanlığın sorgulanır.

Bunların hiçbirisine mecbur değilim, istersem yaparım. Kerim Korkut ne diyor, kötülük yapmadığın sürece iyilik yapmasan da iyisin.

Yok sevgiymiş, yok ahlakmış, terbiye, dürüstlük, yardım, fedakarlık… Ortalıkta laga luga konuşacağınıza bütün bunları sessizce yapan insanları izleyin. Ve bu dediklerimizin (saymadım ama 30 kalem var)kitabı yoktur. Âlimi yazarı yoktur. İyi insanların vicdanında yazılır. Bana dürüst müsün diye sormayın alacağınız cevap belli, hayır; çünkü böyle soru olmaz!

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bütünüyle haklısınız, yazılmamalı, yaşanmalı...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 04.08.2019 8:05
Cevap :
Teşekkür ediyorum...   10.08.2019 10:19
 

Hani ne demişler; ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Bazı değerleri sürekli dile getirerek önemsizleştiriyoruz. Oysa yaşamak, pratiğe dökmek lazım. Selam ve dua ile.

Dr Atanur Yıldız 
 03.08.2019 18:52
Cevap :
İşle güçle aram iyi değil dünyaya laf olsun diye gelmişim sanki, zaten mandıra filozofu gibi ben de çalışmaya karşıyım.   10.08.2019 10:21
 

Kerim kardeş bir siyasetçi oluyorsun bir bakıyoruz felsefeci olmuşsun zararsızsın.(şaka yaptım) Not: YAZILARIMA YORUM YAZMIYORSUN NEDEN? Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 03.08.2019 11:10
Cevap :
Bütün yazılarını okuyor yorum yapıyorum ablam, selamlar.   03.08.2019 16:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6184
Toplam yorum
: 15192
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster