Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Adem Güngör/FETHİYE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

http://blog.milliyet.com.tr/ademgungor

04 Aralık '09

 
Kategori
Kış Sporları
Okunma Sayısı
1007
 

Kayak sporları.

Kayak sporları.
 

Erzurum Palandöken.


Erzurum Palandöken Kayak Merkezi araştırmaları. 26.27.28.29. Kasım.2009.

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, 2011 Üniversiteler Arası Kış Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Erzurum'da hazırlıkların büyük bir hızla devam ettiğini söyledi. Herhangi bir gecikmenin söz konusu olmadığını dile getiren Ayık, "2011 zamanında yetişecek. Bu konuda hiç kimsenin endişesi olmasın. Belki de bugüne kadar düzenlenmiş en güzel kış oyunlarına ev sahipliği yapacağız" dedi.

BÜYÜK BİR SORUMLULUK ÜSTLENDİK
Bugün Palandöken Kayak Merkezi'ndeki Kayak Federasyonu tesislerinde bir basın toplantısı düzenleyen Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, 2011 Üniversiteler Arası Kış Oyunları'nın sadece Erzurum ve bölge için değil Türkiye için önemli bir organizasyon olduğunu belirterek, "Bu organizasyon Erzurum ve bölge için ilk ve son şanstır. Organizasyonun alındığı günden itibaren ilgili kurumlar yoğun bir çalışma içine girdi. Herkes elinden geleni yaptı. 31 Aralık 2008 tarihinde Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'nun talimatıyla görev dağılımı yapıldı. Konaklı ve Palandöken'de yapılacak tüm yatırımlarla ilgili düzenlemeler ve ihaleler Türkiye Kayak Federasyonu tarafından yürütülecek. Federasyon olarak her iki bölgede 9 mekanik tesis, suni kar sistemi, yarış pistlerinin düzenlenmesi, erozyon, ışıklandırma ve çimlendirme ile yarışlarla ilgili tüm organizasyon federasyon tarafından yapılacak. Büyük bir sorumluluk üstlendik" diye konuştu.

PALANDÖKEN BİR ŞANTİYEYE DÖNÜŞECEK
Geçtiğimiz hafta 9 mekanik tesisin ihalesinin yapıldığını anlatan Ayık, "Dün Avusturya ve İtalyalı firmalarla sözleşme imzalandı. Kısa süre içinde yer teslimi yapılacak ve 300 gün içinde tüm tesisler tamamlanacak. 2010 Ocak ayı itibariyle tesisler faaliyete geçecek. Bu iş için öngörülen 35 milyon euro idi. Ancak biz bu ihalelerde en düşük rakamı veren firmalarla ciddi ve uzun süren pazarlıklar sonunda 23 milyon 723 bin euro karşılığında anlaşma sağladık. Nisan ayından itibaren Erzurum Palandöken ve Konaklı bölgesi adeta bir şantiyeye dönüşecek. Türkiye'nin en modern kayak tesislerini Erzurum'da inşa edeceğiz. Önümüzdeki hafta suni kar sistemini her iki bölge için de ihale edeceğiz. Bunların da iş bitirme süresi 6 ay olacak. 2009 sonu itibariyle Palandöken Konaklı'daki tüm pistlerde suni kar sistemi devreye girmiş olacak" şeklinde konuştu.

ARTIK PALANDÖKEN'DE ÇIĞ DİYE BİR ŞEY KONUŞULMAYACAK
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttükleri bir çalışmayla dünyanın farklı ülkelerinden çığ uzmanlarını buraya davet ettiklerini dile getiren Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, şunları kaydetti:

"Konaklı ve Palandöken'de gerekli incelemeleri yaptılar. Çığ önleme projelerini ihale edeceğiz. Bu da 2009 yılı sonunda tamamlanmış olacak. Artık Palandöken'de çığ diye bir şey konuşulmayacak ve dünyanın en güvenli kayak merkezi olacak. Tüm bu yatırımların kontrolörlüğünü yapması için Avusturya'dan bir şirket ile anlaştık. Tüm bu yatırımları tek tek kontrol edecekler."

2011 ZAMANINDA YETİŞECEK
2011 Üniversitelerarası Kış Oyunları'nın zamanında yetiştirileceğini anlatan Ayık, "Bu konuda hiç kimsenin endişesi olmasın. Belki de bugüne kadar düzenlenmiş en güzel kış oyunlarına ev sahipliği yapacağız. 2011 öncesi yapılacak yatırımlarla Palandöken Kayak Merkezi Avrupa'nın en modern kayak merkezi olacak. Tüm Avrupa ve dünya bizi bu organizasyonla tanıyacak" ifadelerini kullandı.

DÜNYA ŞAMPİYONU BRUNO KERNEN ONUR KONUĞU
Basın toplantısına Palandöken Kayak Merkezi'nde devam eden Türkiye Alp Disiplini Kayak Şampiyonası'nın onur konuğu İsveç asıllı Dünya Şampiyonu Bruno Kernen de katıldı.

Palandöken'de bir dünya şampiyonunu görmekten dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını dile getiren Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, Alp disiplininde dünya şampiyonluğu, çok sayıda olimpiyat şampiyonluğu bulunan Bruno Kernen ile 2011 öncesi birliktelik arzu ettiklerini dile getirdi. Bruno Kernen Türk olan eşi Yıldız Kernen ile birlikte Palandöken'de basın mensuplarına poz verdi.

Toplantı sonunda Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık tarafından İsveç asıllı dünya Şampiyonu Bruno Kernen'e teşekkür belgesi, Erzurum Kayak Kulübü Başkanı Mustafa Efendioğlu tarafından da Kayak Federasyonu Başkanı Ayık'a hizmetlerinden dolayı plaket verildi.

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, 2011 Üniversiteler Arası Kış Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Erzurum'da hazırlıkların büyük bir hızla devam ettiğini söyledi. Herhangi bir gecikmenin söz konusu olmadığını dile getiren Ayık, "2011 zamanında yetişecek. Bu konuda hiç kimsenin endişesi olmasın. Belki de bugüne kadar düzenlenmiş en güzel kış oyunlarına ev sahipliği yapacağız" dedi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 320
Toplam yorum
: 156
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1687
Kayıt tarihi
: 16.04.09
 
 

Muğla Fethiye doğumluyum. Sanat okulu elektrik bölümü mezunuyum. Tarih ve Kültüre çok önem veriyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster