Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Eylül '11

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
382
 

Kayaköy

Kayaköy
 

Mehmet ERBİL: Kayaköy


Yıllardır merak ederdim. Nihayet gördüm. Müthiş bir yer. Yoğun bir yaşam dalgası estiğini duyar gibisiniz. İçiniz titriyor, dalıp gidiyorsunuz tarihin derinliklerine.

Tepeler, yamaçlar evlerle donanmış gibi. Ama harap, yıkık, terk edilmiş. Yalnızlık, ıssızlık, derinlik var görüntülerde.

Asil, görkemli(heybetli), vakur, kendinden emin bir görünüş. Salt bakmak bile sizi doyuruyor. Kimbilir ne denli kültür, ne denli bir birikim, ne denli cıvıl cıvıl bir yaşam vardı bu yamaçlarda? Tepelerden yankılanan, tepelerden aşağıya akan mutlu sesler, oynayan çocukların bağrışmaları, dudaklardan dökülen bin bir türlü ezgiler dolar durur içinize.

Pencerelerden, kapılardan yansıyan insan portreleri. Yaşlı, genç, çocuk grupları, toplanışları sokaklarda, kapı önlerinde. El ele tutuşlar vardı bir zamanlar burada. Sevdalanan gönüller, yanıp tutuşan kalpler vardı.

İster istemez baktıkça o kapılardan, pencerelerden, sokaklardan bunlar yansır yüzünüze. Bir tuhaf olursunuz, kulaklarınızda yansır sesler, gözlerinizde parıltıya dönüşür o görüntülerden yansıyanlar. Dedim ya; bir tuhaf olursunuz.

Bir tuhaf olursunuz, dahasını öğrenmek istersiniz.

Ne var ki, düşlerinizde kalır, dahası düşlerinizde kilitlenir kalır.

Düşünceniz mıhlanıp(çivilenip) durur orada. Bakışlarınız duvarlardaki bir nakışa saplanır, yer eder orada.

Taşlardaki el izleri, o günlerin bakışlarını toplayan oyuklar, takalar, yılların ağırlığını taşıyamayan yarılmış, çatlamış taş duvarlar anlatır durur o günleri. Taş gibi donup kalırsınız bazen. Bazen de, birden yanı başınızda birileri varmış gibi sesler duyar, gölgeler gördüğünüzü sanırsınız.

Kentin ruhudur bu. Kentin kıpırdayan canıdır. Tarihin derinliklerinden gelen ayak sesleridir bu duyumsadıklarınız.

Birden rahatlarsınız. Bunlar da bizlerden birileri idi. Bunlar da Anadolu idi. Bunlar da Anadolu havasından payına düşeni almış insanlardı. Yeniden dostça kaynaşırsınız onlarla, yeniden söyleşiye dalarsınız onlarla tarihin derinliklerinde olduğu gibi.

Çünkü o günlerde biz de vardık, onlar da.

Pazartesi 08.08.2011

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kayaköy "hayalet kenti" evler birbirine saygılı, her evin önünü kapatmayacak şekilde. Rumlarla Türklerin dostluğu. Arkalarında bıraktıkları anıları. kayaköy öteden bu yana mimarların, sanatçıların, öte halkların barış ve kardeşlik anıtı olan kent. Kayaköy koyu gölgeli incir ağaçlarının dibinden ışığa çıkan o günkü yaşam ve zamanın tanığı kent. Ne dostluklar, ne aşklar, ne acılar, ne sevinçler yaşandı, bu tarihin döngüsünde. Çok güzel bir yazı olmuş, çok heyecanlandığım yer, Kayaköy. Yüreğinize, gönlünüze, kaleminize. Hoşçakalın. Sevgi ve selamlar.

Nabide Kılınç 
 14.10.2011 11:09
Cevap :
Sayın Nabide Kılınç, sabırla yazılarımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Aynı düşünceleri paylaştığımızı ilk yorumlarınızda da fark etmiştim. Ülkesini sevenler, gezenler çoğalsın diyorum. Selam ve sevgiler.  14.10.2011 19:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 50
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 702
Kayıt tarihi
: 29.09.11
 
 

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi-Yüksek Lisans Resim-19 kişisel Resim Sergisi Yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster