Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Haziran '07

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
1620
 

Kaygılarımızı yönetmek

Kaygılarımızı yönetmek
 

Bir zamanlar geçmiş ve gelecek ile ilgili ciddi kaygılarım vardı. Bir şeyler kötü gittiğinde de kaygılanırdım, bir şeylerin kötü gideceğini düşündüğümde de. Ama zaman içerisinde hem yakınlarımı kaybettiğimde hemde sağlığımla ilgili problemler yaşadığımda farkettimki kaygılanmanın hiç bir faydası olmuyor.

Sizeküçük bir test önereceğim: Şimdi kaygı duyduğunuz şeyleri bir kağıda yazın. Bir ay sonra bu kağıdı okuyun. Eminim çok güleceksiniz.

Kaygılanarak yaptığımız tek şey: ortada fol ve yumurta yok iken yani hiç bir sebep yok iken fiziksel ve ruhsal yaşantımızı sıkıntıya sokmaktır.

Şu iki konuda anlaşalım;

1- Geçmiş geçmişte kalmıştır ve değiştirilemez.

2- Geleceği bilemezsiniz.

Şu anı yaşamak dururken olup olmadık şeyleri kafaya taktığınızda bu negatif enerjinin sizi ne kadar yıprattığını biliyor musunuz? Eğer problemlere doğru noktadan doğru şekilde yaklaşırsanız anlamlı adımlaratabileceğinizi biliyor musunuz? Yada farkında mısınız? Aslında geleceği göremesenizde kendiniz inşa edersiniz. Ve eğer siz elinizden geleni yaparsanız hayatta sizi gerektiği gibi ödüllendirecektir. Kaygı hiç bir zaman ödüllendirilmez.

Lisedeyken üniversiteyi kazanacakmıyım diye, üniversitedeyken iş bulacak mıyım diye, bekarken evlenebilecek miyim diye ve daha saymayacağım onlarca şey için kaygılandım durdum. Halada eğer evden vaktinde çıkmaz isek trafiğe kalırız gibisinden kaygıları yaşamıyor değilim. Eski kaygılarım belirsizliğin getirdikleriydi şimdi ise tecrübenin getirdiği kaygılar var. Artık zamanın kıymetini iyi bildiğim için bana zaman kaybettirecek her konuda kaygı duyuyorum ama korktuğumun başıma gelmemesi içinde elimden geleni yapıyorum. (Her ne kadar bazen eşimi kızdırsamda)

Kaygılarım eskisine göre kılıf ve nitelik değiştirdi e hatta arttı ama benimde onlarla başetme kabiliyetim gelişti. Artık mutlaka bardağın dolu tarafı ile başlıyorum. “Her zaman iyi ol” prensibi ile pozitif yapabileceklerimi birinci öncelikli olarak değerlendiriyorum. Eğer bu şekilde problemin üstesinden gelebilirsem kendimi “çok” başarılı hissediyorum.

Kaygıları yok saymak problemleri ortadan kaldırmadığı için “görmezden gelmek” yada “geçiştirmek” işe yaramıyor. Eğer problemin kafanızda patinaj yapan tarafını bir kenara bırakıp başka tarafından yakalarsanız mutlaka bir çözüme ulaşıyorsunuz.

Çözdüğünüz problemleri nasıl çözdüğünüzü ve nasıl bir düşünce ile yaklaştığınızı daha sonrasında analiz edin ve hatta yazın. Nasıl doğru kararları erip, doğru şekilde işi çözümlediğinizi iyice irdeleyin.

Yaşadığımız hayatta izlediğimiz yolları belediyeler yapmıyorki çukur ve engebelere kızalım. Eğer kızmaya devam ederseniz hiç bitmeyecek unutmayın. Önemli olan hangi kasiste ne kadar yavaşlayıp nasıl geçeceğiniz, hangi çukuru erkenden farkedip önlemi alacağınızıdır. Eğer böyle yaparsanız hayatı kendiniz ve çevrenizdekiler için kolaylaştırmış olursunuz.

Kaygılanmayı bırakırsanız daha uzun ve mutlu yaşayacaksınız. Hatta daha verimli olacaksınız çünkü problemleri ayağınıza bağ etmeyecek, çabucak çözebileceksiniz. Etrafınıza yayacağınız pozitif enerji ile çevrenizdede olumlu etkiler yaratabileceksiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhaba savaş bey burayı yeni keşfettim ve yazılarınız okumadan geçemedim aslında çok doğru tespitleriniz var . şu ruh sağlığı hakındakkıi konu biraz benim kafamı kurcalar .yani bir pozitif düşüncedir almış başını gidiyor tamam, iyi düşünelim iyi hissedelim evet kabul. ama nereye doğru bu gidişat. yani hep iyiy şeyler düşünücez olumsuz olaylarda bile gülümsiycez v.s ama nereye kadar.bazen şöyle düşünüyorum amerikan filimlerinde izlerdik bazı gruplar insanlara iyi şeyler düşünün güzellikler görceksizni deyip durulardı da daha sonrasında yani filmin sonunda o gruplara uye insanlar her şeye gülümser hale gelirlerdi ve tabi grup liderleri üyeleri hayatın farkındaydılar. yani sözün özü her şeye gülümsiycekmiyiz hiç kaygılanmıycakmıyız bu da kokmayacakmıyız v.s. bunlkarda insani duygular değilmni o taraflarımız öldürecekmiyiz

Feride Akkuş 
 27.11.2008 23:06
Cevap :
hiçbir zaman ya hep ya da hiç olduğuna inanmadım. herşeyi kararında yaşamak lazım diye düşünüyorum. sadece bizi örnek alanlar ve bizi rol model bilenler(çocuklarımız) olduğunu unutmayalım yeter. Sadece kendimize yaşama bencilliği yapma hakkımız yok. Umarım anlatabilmişimdir.  27.11.2008 23:38
 

çok yerinde bir karar vermişim. Yine anlamlı bir yazı okudum. Teşekkür ederim emeğinize...

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 08.12.2007 15:46
 

Endişeleri hafifletmenin bir yolu da şöyle demektir " böyle düşünmenin bana şu anda ne faydası var?" Çözüm odaklı düşünmek her zaman daha yararlı. Yalnız bunu yapmak o kadar kolay değil tabii. günde 60-70 bin düşünce geçermiş zihnimizden ve bunları %70'i olumsuzmuş. Bu korkunç bir rakam.. Olumlu düşünmeyi öğrenmek gerekiyor. İyi günler..

turkuaz75 
 07.06.2007 23:10
 

Sevgili Savaş Bey dün size göndermiş olduğum Kaygılarım başlıklı yorumuma ait cevabınıza ulaşamadım Yeniden gönderirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürlerimi sunarım

Beyazkuğu 
 06.06.2007 8:59
Cevap :
Size mesaj olarak tekrar gönderdim.  06.06.2007 10:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5355
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster