Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '13

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
4603
 

Kayıp şehirde olması gereken final

Kayıp şehirde olması gereken final
 

Kayıp şehir bitti daha doğrusu bitirildi. Bitirilmesi de gerekirdi çünkü entrika şovlar, birbirinin kuyusunu kazanlar, zafer için her şey mubah diyenler, konaklar, yalılar, aşiret reisleri, İstanbul’un köklü aileleri filan yoktu. Zenciler, o…ular, apaçiler, transseksüeller, aynı kadına aşık olan iki kardeş yetmezmiş gibi bir de zenciye aşık olan Trabzonlu bir genç kız vardı. Bütün bu elemanlar bu toplumda yok sayılan tiplemelerdi. Toplumun ailevi, ahlaki, ulu, yüce ve muhteşem yapısına uygun değildiler. Kısacası hepsi katli vacip listesinin üst sırasındaydılar.

Dizinin dizi seyredengilleri tatmin etme, nefislerini köreltme, fantezilerini zenginleştirme, intikam, rekabet, ihanet duygularını pompalama gibi nitelikleri de zayıftı. Ve olması gereken oldu ”Kayıp şehir” kayboldu. Biz istikrarlı bir toplum olarak ilkelerimizden taviz vermedik, kaliteden ödün vermedik, bu diziye de aman vermedik. Velhasıl kendimize yakışanı yaptık, dizinin başını yedik. Benim gibi birkaç abuk tip de dizi bitti diye üzüldü işte o kadar.

Son ana kadar dizi kendini toparlar, dizi seyredengilleri mutlu eder diye bekledim ama finalde bile beceremedi bu işi. Peki dizi nasıl bitti, gerçekte nasıl bitmeliydi? Finali seyrederken bana dert oldu bu soru, kafayı taktım bir kere.

Ben olsam bu garip, aciz, aykırı dizinin hiç olmasa sonunu bu muhteşem seyredengillere yakışır bir şekilde kurgulardım. Öyle bir son olmalıydı ki toplumu huzursuz eden dizi karakterlerine inat , seyredengillerin içini soğutacak, ohhh be dedirtecek, layığını buldu dedirtecek bir finalle bitmeliydi. Bu seyredengiller ki o senaryoda can bulan ve gerçek hayatta yaşaması toplumsal ahlakın esenliği için katiyetle tasvip olmayan karakterlere tahammül etti şöyle bol kötülüklü, ağlak, ölümlü bir finali hak ediyorlardı.

Bu sebepten ötürü sözü daha fazla uzatmadan olan finalle olması gereken finali yazıyor, senaryo yeteneğimle sizleri bir kez daha büyülüyorum.

Kadir ve Zehra:

Olan: Zehra Kadiri denize saldı, “De git yüreğinin götürdüğü yere” dedi.

Olması Gereken: Zehra ilk geceden erkek çocuğa gebe kalmalı, bebeği Kadir’i Aysel’den caydırmak için kullanmalıydı. Kadir Aysel’in hayalini kurup kurup kendini içkiye vurmalı, Zehra’yı evden kovmalıydı. Zehra adamın elden gittiğini anlayıp Kadir’e Aysel’i kuma getirmesini teklif etmeliydi. Hadi bunları geç; Zehra’nın Kadir’i denize salması ne ola? Senarist o sahneyi yazarken ne içtiyse ben de istiyorum. Görülmüş şey mi, yeni gelin, muhafazakar bir ailesi var, parası yok, ünü yok ama kocasını bir sepete koyup, denize bırakıyor. Valla böyle yapsa daha gerçekçi olurdu.

Aysel’le İrfan:

Olan: İrfan annesi babası tarafından öldürülen Çilem’i evlat edinmek için büyük bir takımdan gelen transfer teklifini reddetti. Sonra Aysel’le evlenmeye karar verdi. Anası bir ufak diklendi ama ak sakallı dedesi devreye girdi ve olay tatlıya bağlandı.

Olması gereken: İrfan parayı bulunca Aysel’e sağlam bir şut çekmeliydi. Önce magazin basınında ünlü simalarla görüntülenip futbolcu şanını perçinlemeli daha sonra anasının ahretliğinin kızı olan ve diziye sürpriz yumurta gibi giren kızla evlenmeliydi. Siz hiç pavyonda çalışan bir hatunla evlenen futbolcu duydunuz mu? Allah’tan korkar futbolcu hatta tribünlerde karısı için yapılacak olan bestelerden daha çok korkar. Aysel’e düşen de nikah sırasında “Nikahına beni çağır sevgilim, siyasetçiler gelmezse ben şahidin olurum senin” formatında eşikten bakmaktı. Ayrıca Çilem’i evlat edineceğine kendi minik İrfanlarını forma giydirip sahaya sürmeli, futbolseverlerin beğenisine sunmalıydı.

Aysel’le Ethem:

Olan: Ethem Erol Taş çizgisinden kayıp Heidi’nin dedesi kıvamına geldi. O ne iyilik merakı o? Güzin abla gibi Aysel’le dertleşmeler, Sadık’a kol kanat germeler, İrfan gol atınca sevinmeler filan…

Olması gereken: Ethem öncelikle İrfan’a öyle bir dayak attıracaktı ki İrfan dayağa doymuş çözelti gibi futbol topunu görse tanımayacaktı. Aysel’i, Sadık’ı ve Seher’i uyuşturucuya alıştıracak, sonrasında kızları satacaktı. Sadık’ı has adamı yapacak adını Memati olarak değiştirecekti.

Sadık:

Olan: Sadık’la Apaçi arkadaşı çek-senet mafyası gibi bir şeyler oldu. Sonra bu işin sandıkları gibi bir şey olmadığını anladılar. Daha sonra karısını öldüren adamı arabayla ezdiler. Daha da sonra aralarında kimin hapse gireceğiyle ilgili tartışma başladı. Sadık hapse ben gireceğim dedi, arkadaşı ben gireceğim dedi. En sonra arkadaşı tartışmadan galip çıktı, hapse girmesin de mutabık oldular ve veda partisi verdiler. Bütün dizi elemanları da verdikleri partiye katıldı.

Olması gereken: Apaçiyle Ethem işbirliği yapmalı Sadık’ı hapse tıkmalıydı. Hazır zenci ölmüşken Apaçi Sadık’ın kızkardeşine yazmalı, partiyi tek başına vermeli, ona kalan parayı çatır çatır yemeliydi.

Seher:

Olan: Evi terk etti, özgür kız modunda kendini hayır işlerine adadı.

Olması Gereken: Çoktan kötü yola düşmeli, tam bir kıl kuyruk olan en büyük ağabeyi tarafından İstiklal caddesinin ortasında katledilmeliydi.

İsmail’le Zeynep:

Olan: İsmail karısını aldatmaya karar verdi. İşyerinde bulduğu bir hatunla fingirdemeye başladı. Karısı Zeynep, kadının İsmail’e çektiği mesajı yakaladı ve evi terk etti. Ama kocası geldi ondan aman diledi ve o da affetti. Birlikte Almanya’ya gitmeye karar verdiler.

Olması gereken: Zeynep’in kocasını affetmesi normaldi yani her Türk kadını aldatılmayı ve tıpış tıpış eve dönmeyi tadacaktır tadında ki bir sahneydi. Ama sonrasında Zeynep işyerindeki o yellozun saçını başı yolmalı, dünyayı o kadına dar etmeliydi. Ne de olsa kadın, kocasını ayartmış, yuvasını yıkmaya teşebbüs etmişti. İsmail’in de kayınpederinin şirketine CEO olarak atanması gerekirdi.

Duygu:

Olan: Duygu’yu ablası sürekli aradı ve sonunda yanına geldi. Onu yalnız bıraktığı için af diledi.

Olması gereken: Duygu ailesi tarafından bulunup ibret-i alem için öldürülmeliydi. Ne o öyle koskoca aileden gele gele bir abla geldi. Şöyle pos bıyıklı bir baba, bir ağabey, bir emmoğlu da mı bulamadılar yani? Hiç ikna edici değildi. En azından plakası alınamayan bir aracın çarpması sonucu yol kenarında ölüme terk edilmiş olarak bulunabilirdi.

Eğer bu dediklerimi yapsalardı dizi seyredengiller şaha kalkar, reytingler tavan yapar, kanallar dizinin transferi için kapışır, dizinin çaycısı bile ihya olurdu. Ama halkın nabzını iyi tutamadılar, şifrelerini çözemediler, beni TV de tek seyrettiğim diziden mahrum ettiler, senaryosu büzüşesiceler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

DEĞİŞİK KONU TÖRE ZIRVASINDAN UZAK MEDENİ TÜRK YAPISINI YANSIYTAN DİZİ MUHAKKAK İŞİNE GELMEYEN YOBAZLARIN BASKISI SONUCU ORTADAN KALDIRILDI.UYANIK TOPLUM İSTEMEYEN SÜRÜNGENLERİN İŞİNE GELMEMİŞTİR.DEĞİŞİK TİPTE OLDUĞUNDAN TÖRE AHLAKSIZLIK DİYE YAYGARA KOPARARK SMAN ALTINDAMN MAL KAÇIRANLARIN İŞİDİR..DİZİYİ KESİNTİSİZ İNTERNETTEN SIKILMADAN İZLEDİM.SÜPER DİZİ DEVAMETMELİYDİÇ GERÇEK HAYATTA BÖYLE DEĞİLMİ SANKİ.......

Recep Orhan Eren 
 01.08.2013 17:11
 

Elinize ,yüreğinize sağlık.Ne güzel yazmışsınız.Benim tüm duygu ve düşüncelerim yazının içinde .BEN DE ÇOK ÜZÜLDÜM BİTTİ DİYE.Ama senaryo dediğiniz gibi olsaydı biz diziyi seyretmezdik ama skoru belirleyenler seyrederdi.Sevgilerimle.

Gelin Evi 
 04.04.2013 16:13
Cevap :
Kesinlikle öyle...Seyrettiğim tek diziydi ve farklı insanlarında iyi olableceğini anlatmaya çalışan gerçek ve güzel bir hikayedi ama neylersin.  04.04.2013 20:04
 

:((( Kaldıramadık sanırım gerçeklerle yüzleşmesi... İzlediniz mi bilmem bir suskunlar dizisi vardı,ilk sezon naif gösterilemye çalışan bir intikam duygusu ile toplumda bunlarda var dedirtmişti kendine ama ikinci sezon entrika entirika üstüne o bunu vurdu,o buna tecavüz etti,o bunla girdi birbirine derken zirveye giden yolda hopp kalktı yayından...Sonra uçurum dizisi oda hiç bilmediğimiz ama neden olmasın yaa biz neden bunları hiç görmemişiz diye yurt dışından gelip ülkede kandırılıp zorla fuhuşa sürüklenen her özgürlükleri elinden alınan kadınların hikayesiydi.onları kurtarma çabasında yine naif bir şekilde kurulan planlar dizisiydi,ikinci sezon bir patlattılar diziyi o onu vurdu,bu buna kaçtı,kötüler merhamete geldi,iyiler kötü yola girdi tam toplum kıvamı yaratıldı hoop dizi yayından kalktı.Biz ne gerçekleri görmeyi sindirebilen bir toplumuz,nede faraza senaryolara reyting yaptırırız.Biz sadece o karakter ne taktı,ne moda oldu diye o boşşş kutuyu izleyen bir kitleyiz.Sevgiler...

sbseda.. 
 30.03.2013 13:08
Cevap :
sevgiler benden...öyle güzel ki tespitleriniz imza diyorum...  30.03.2013 19:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 546
Kayıt tarihi
: 22.01.13
 
 

Eğitimim felsefe alanında, en sevdiğim söz  'Hayata gülümsemiyorsan espiriyi anlamadın demektir.'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster