Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
4159
 

Kayıp Sembol: Altı yıl sonra gelen hayalkırıklığı

Kayıp Sembol: Altı yıl sonra gelen hayalkırıklığı
 

Dan Brown'ın İhanet Noktası hariç tüm kitaplarını okudum. Dijital Kale en zayıfıydı bana göre şu ana kadar okuduklarım arasında, İhanet Noktası'nı ise kısa zamanda okumak istiyorum.

Dan Brown'ın kitapları arasında üç kitabın baş kahramanı Robert Langdon'dır. Bu yazıyı eğer Kayıp Sembol'ü hala okumayan ve okumayı düşünen kişileri uyarmak zorundayım sanırım şu noktada, kitabın sonuna dair de bazı yorumlar yapacağım, eğer bu tarz bilgiler kitabı okumanıza engelse lütfen yazıya devam etmeyin.

Kayıp Sembol'ü de Idefix'in sanal kitap fuarını da fırsat bilerek hazırladığım liste içine kattım ve çıktığı zaman aldım. Fakat başka birkaç kitap daha okumayı planladığımdan Kayıp Sembol'e hemen sıra gelmedi. Nihayetinde Kayıp Sembol'ü iki gün önce bitirdim. Okuma sürem toplamda bir hafta sürdü, sınavlarım ve kitabın temposunun zaman zaman düşmesi bunda etken sanıyorum.

Kayıp Sembol, eğer Da Vinci Şifresi'ni okuduysanız ne olacağını tahmin ettiğiniz vasat birkaç bölümle açılıyor. Masonlarla ilgili bir olaya CIA karışıyor ve Langdon bir "kaçak" konumuna düşüyor. Tempo ardından yükseliyor, merak unsurları var, gizli kelime nedir, piramitin haritası nereyi işaret ediyor diye diye kitabın sonuna kadar geliyorsunuz.

Ve vasatın da ötesinde vasat bir kitap sonu. Son otuz sayfada tempo tamamen düşüyor ve okuyucu bence adeta sıkılıyor. O otuz sayfada zaten bir din propagandası dikkati çekiyor. Bunu hangi din olduğundan bağımsız söylüyorum. Bütün bir kitap boyunca insana merakla okutulan gizli kelime, harita gibi kavramların hepsi gidip İncil'de birleşiyorlar.

Kitap içerisinde bazı yaratıcı fikirler ve ilginç tezler de vardı elbet. Diğer kitaplarda olduğu gibi. Bunları ben sadece bir romana heyecan katan unsurlar olarak değerlendiriyorum, zira doğrudur, yalandır, kurgudur bilmiyorum. Dan Brown hakkında yazılmış uzun kitapları da okumadım.

Kayıp Sembol kötü başlayan, bazı yerlerde tempoyu düşürüp heyecanı azaltmasına rağmen güzel akan, fakat kötü biten bir kitap olmuş kısacası. Tabii bu tamamen benim değerlendirmem. Bir başka kişi kitabı çok sürükleyici, çok güzel bulabilir. Fakat ben Da Vinci Şifresi ve özellikle Melekler ve Şeytanlar'dan aldığım zevki bu kitaptan alamadım. Melekler ve Şeytanlar'ı o kalınlığına rağmen çok kısa sürede bitirmiş ve hiç bitmeyen bir heyecanla okumuştum.

Aradan altı yıl geçmiş Dan Brown son kitabını yayınlayalı. Biz bunu fark etmedik, çünkü Da Vinci Şifresi'nin ardından Dan Brown'ın birçok kitabı yayınlandı Türkiye'de, dolayısıyla bu ara bize daha kısa gibi gelmiş olabilir. Yine de yazar için bu ara altı yıl olduğundan, keşke bu altı yılda daha iyi bir kitap yazabilseydi demekten kendimi alamıyorum. Heyecan dozajı yüksek olsa bile, olayların akışı da zaten diğer kitaplarla benzerlik gösteriyor

Kitaplardan konu açılmışken, Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş'in yazarı Khaled Husseini'den de yeni bir kitap bekliyorum. Her ne kadar Uçurtma Avcısı'nın bazı yerleri Amerika güzellemeleri içerse de, kitap hikayesiyle okuyan herkesi derinden etkiledi sanıyorum. Filmi de nadir başarılı kitap uyarlamalarından biriydi bana göre.

Dan Brown'ın yeni bir kitabı çıktığında yine ilk çıktığı anlarda alıp hemen okuyacağım. Bu kez Langdon'ın diğer iki macerasından aldığım tadı almayı umut ederek, Dan Brown bir kez daha hayalkırıklığı yaratmaz umarım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dan Brown kitaplarında benzer unsurları tekrar tekrar kullanmış. Açık bir şekilde Din ve ABD propagandası yapılıyor. Son kitabının 150 sayfalık bölümünü okudum. Şimdiden sıkıldım. Geçmiş kitaplarındaki gibi bir heyecan ve merak uyandırmadı bende. Kitap çok sade bir dille yazılmış. Sanırım Dan Brown'un son kullanma tarihi geçmiş. Saygılar.

İlker Çokkeçeci 
 29.01.2010 9:53
Cevap :
Arada altı yıl varken daha yaratıcı bir kitap yazılabilirdi sanki, dediğiniz gibi olayların ilerleyiş biçimi diğer kitaplarla benzeşiyor ve sanıyorum henüz okumadığınız son bölümlerde din propagandası doruk noktasına ulaşıyor. Öyle ki dine mesafeli yaklaşan Robert Langdon bile bir anda yumuşuyor. Ben diğer kitabını da yine merakla alırım, ama cidden Kayıp Sembol hayalkırıklığı oldu maalesef. Teşekkürler.  29.01.2010 12:54
 

Kitapla ilgili düşüncelerimiz yakın sayılır. Kimi yerinde soluk solğua okusam da(maceralı oluşpundan ötürü) son kısmında hayal kırıklığına uğradım.. Görüşlerinize katılıyorum Saygılar

Murat HACIOĞLU 
 21.01.2010 8:48
 

Masonlukla ilgili gerçek bilgilere ( www.mehdi-deccal-masonluk.com) sitesinden ulaşabilirsiniz. Mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Saygılarımla

Ahmet Secer 
 20.01.2010 14:15
Cevap :
Dediğim gibi kitaptaki bilgilerin doğruluğu ya da yanlışlığıyla ilgili değilim. Ben tamamen kitabın heyecan dozajı ve önceden tahmin edilebilirliğiyle ilgiliyim. Söylediğiniz siteyi fazlasıyla taraflı bulduğumu da belirtmek isterim.  20.01.2010 18:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1067
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakülteliyim. Seyahat benim için bir tutku, her fırsatta bir yerlere ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster