Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '15

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
1252
 

Kayıp Türkler Dukha halkı

Kayıp Türkler Dukha halkı
 

Görsel alıntı


Ren geyiği İnsanları Dukha halkı 10 bin yıldan beri Moğolistan' ın Kuzey sınırındaki Sayan  Dağları yamaçlarında yaşıyorlar.

Dukha halkı ren geyiği yetiştiriyor ve Türkçe konuşuyorlar.

Dukha'lılar da suç yok, cinsiyet farkı yok, eşitlik var. Günümüzden 10 bin yıl önceki yaşam tarzıyla hayatlarını sürdürüyorlar. 

Dukha'lıların inandıkları din ise Şamanizm.

( Esrime yeteneğindeki kimselerin ( samanların ) cinlerle ve tinlerle ilişkiler kurarak onların üstün yetenek, beceri ve güçlerini elde etmeleri. Bunları toplum ve birey adına kullanmaları. Bu iş için yapılan dinsel, büyüsel işlemlerin ve törenlerin tümü )

Moğolistan'a Tuva'dan gelen, avlarını paylaşan, ormanlardan yemiş toplayan ve doğayla çok uyumlu bir toplum.

Dukha halkı Sayan  dağlarında yaşayan ve nesli hızla tükenen ren geyikleriyle birlikte doğaya hiç zarar vermeden göçebe olarak yaşıyorlar.

Harvard Üniversitesinde Çin-Tibet dilleri üstüne doktora yapan Serdar Afkhami Dukha halkının yok olmaya yüz tutan yaşam tarzlarını keşfedip ölümsüzleştirmiş.

Özellikle Türk dili konuşmaları suç işlememeleri, kadınların ve erkeklerin aynı haklara sahip olmaları çok dikkat çekiyor.

   Moğolistan'ın Evcil Ren Geyikleriyle Yaşayan Göçebe Türk Halkı: Dukhalar

Bu muazzam fotoğraların yanı sıra bu halkı konu alan bir belgesel de hazırlandı. Belgeselin tanıtımı İstanbul'da yapıldı.

Dukha halkı ren geyiklerinin sütü, peynirleri ve topladıkları yaban yemişlerle beslenirler.

Dukha halkı insanları inançları gereği kirlenmesin diye derelerde, göllerde, çaylarda ve ırmaklarda ellerini yıkamazlar.

Dukha halkı bütün işlerinde ren geyiklerini vasıta olarak kullanırlar. Orta Asya'dan gelen Türkler olduğu bilinir.

Kaynak: www.Kamudan haber com.

Böyle Türkçe konuşan, kayıp Türkler bulundukça seviniyoruz.

Suçun olmadığı, kadın ve erkeğin aynı haklara sahip olduğu bir toplumu dünya bir araya gelse ayıramaz.

Keşke Türkçe konuşan, doğayla başbaşa yaşıyan, 10 bin yıldan beri kültürünü devam ettiren, dünyanın çeşitli yerlerine dağılmış kayıp Türklerle bir araya gelsek. 

Olmaz, kesinlikle bir araya gelmeyelim. Onlarla bir araya gelirsek onlara da suç işlemeyi, kadın erkek eşitsizliğini, doğaya zarar vermeyi, haksızlığı, hukuksuzluğu ve yoksulluğu öğretiriz.

En iyisi onlar 10 bin yıldan beri o umutlu ve mutlu yaşam tarzlarına bulundukları yerde böyle devam etsinler.

Hep sağlıkla ve mutlulukla yaşasınlar. Gelişsinler, çoğalsınlar seslerini dünyaya duyursunlar. Yüreğimizin onlar için çarptığını bilsinler.

 

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar Mehmet Bey. "Kayıp Türkler Dukha Halkı" Başlıklı yazınızı okudum. Çok güzel bir çalışma olmuş. Kaleminize ve emeğinize sağlıklar dilerim. Yalana hiç gerek yok, ben bunu bilmiyordum. Daha önceleri duyduysam da hafızamda kalmamış. Ama onları bırakalım kendi temiz dünyalarında güzel güzel yaşasınlar. Yeryüzünde yeteri kadar kirli topluluklar var zaten. Selam ve dualarımla birlikte Allah'a emanet olun.

Recep Altun 
 19.10.2015 18:30
Cevap :
Kıymetli yazarımız Sayın, KÖSEOĞLU :Dukha halkının yaşam tarzını okuyunca etkilendim.Yüz yıllardır kendi gelenek ve göreneklerini devam ettiriyorlar.Dünyanın diğer yönlerini hiç düşünmüyorlar. Sular kirlenir diye derelerde,göllerde, çaylarda ellerini dahi yıkamıyorlar. Dukha halkında kadın ve erkek eşittir.Gerçekten bulundukları yer ülkeler arasında sıkışmış küçük bir yer ama yaşamları huzurlu ve mutlu.Bırakalım onlar o huzurlu ve mutlu yaşamlarını sürdürsünler.Nerede bir Türk varlığını duysam hemen okur inceler ve sevinirim.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   20.10.2015 15:58
 

İnsan ve doğaya saygılı medeni bir toplumun izleri görülüyor Dukha halkında.Biraz Oborjinleri çağrıştırdı bana.Barış,mutluluk ve adalet kavramları kendiliğinden hükmünü sürdürüyor demek ki.İhtiyaç bile hissedilmiyor yani.Özbenliklerindeki temizilk gereği çevreyi kirletmeme yetileri de oldukça gelişmiş.Eşit hakların sürdüğü,suçun işlenmediği,hırsızlığın olmadığı mutlu ve sağlıklıca yaşamaları özendiriyor insanı...Düşünmüş de ne güzel bulup paylaşmışsınız Burakgazi bey dostum.Bilgilendirdiğiniz için sağolun.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 09.10.2015 19:59
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın Abbas Oğuz : Dukha halkı bizim gibi suç işleyen toplum değil, insanlar arasında eşitlik var.Huzur var, güven var.Ne yazık ki bazı ülkelerin bazı toplumların huzurunu,mutluluğunu kıskanır hale geldik.Saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.  10.10.2015 19:42
 

Böyle yazıları okuyunca bizi arkamızdan vuran din kardeşlerimiz aklıma geliyor sayın Burakgazi. Birinci dünya savaşında İngilizlerle birlik olan Araplar, Türklere neler yapmışlardı? Ama bizim yöneticilerimiz günümüzde Türklerden ziyade din kardeşlerimizi ön planda tutuyor. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 09.10.2015 10:41
Cevap :
Kıymetli Erol Işık: Bizde artık Hunza Türkleri, Dukha Türkleri var mı, yok mu kimse dinlemiyor. Bazılarının derdi devası bizi arkadan vuran Araplar ve Amerika bu ikili bize iyi desinler yeterli gerisi ne yaparlarsa yapsınlar serbesttirler. Hal bu ki Dünyanın neresinde olursa olsun Türkçe konuşuyor ve kendisini Türk sayan insanları arayıp bulmamız lazım.Suriyelilere yaptığımızın sözde iyiliğin yarasını dahi onlara yapmıyoruz. Suriyelilere desinler için yapıyoruz. Dukha halkına Allah için kucak açmıyoruz.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   09.10.2015 15:14
 

Şahin Özşahin beyin yorumuna katılıyorum, önce can sonra canan. Kendi söküğümüzü dikmiyoruz da, el alemin kıyafetini tamir edip yama yapmaya çalışıyoruz, sorgulanacak çok makam var kardeşim Burakgazi, selamlar gönderiyorum, sağlık dileklerim eşliğinde...

Yurdagül Alkan 
 09.10.2015 10:36
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Zahmet, zaman ve yorumunuz için teşekkür ediyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  09.10.2015 15:09
 
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2085
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster