Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

fisun gökduman kökcü

http://blog.milliyet.com.tr/kokcuffgk

06 Mayıs '18

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
423
 

Kaynananın Böylesi...

Kaynananın Böylesi...
 

Kaynananın Böylesi...


.    Polikliniğin kapısı tıklatıldı, ardından açıldı. Yetmiş yaşlarında bir teyze girdi içeri. Benim köydeki hastalarımdan biriydi. Kınalı saçları beyaz baş örtüsünün yanlarından çıkmış, yüzü zayıflıktan çökmüştü. Ama gözlerinin içi gülüyordu gene de. Elindeki ağaç dalından yapılmış bastonu kapının yanına bırakıp, mavi lâstikten ayakkabılarını gıcırdata gıcırdata yürüdü, masamın önündeki sandalyeye yerleşti mutlulukla..."Abuu gızım, pek çok yoruluvemişim ya ben, sen nahasın,eyimin bakem?" diye konuşmaya başladı. Çok tatlı görünüyordu her zamanki gibi ama, ben içimden "eyvah!" demiştim bile. Neden "eyvah!" dediğimi az sonra anlayacaksınız zaten. :)
 
.    Teyzeye "hoş geldin" dedikten sonra, şikâyetini sordum. Sormamla beraber, başladı teyze konuşmaya : "Gızııım, ben sabahnan galkdım, eccik çooba içdim. Soona danılara-düvülere bakmeye gitdim ahıra. Bizim cavır gelin, yemlimemiş gine hayvanlara. Sabaan köründe yataa, aaşamın hayrında galkaa. Neylimeli böölü geline? Gendini  hayrı yok kim, bene mi olcek? Almı dedim oolana, dinnedimedim a gızım, başgı gız mı yoğdu? Bunun bööle olduunu bilip durudum ben. Undan almek istimedim de ah benim oolan, ah benim deli düve!..Dakıldı bunun peşine, ayrılmadı garii. "
 
.    Araya girip, "teyzeciğim, şikâyetini sorduydum ben senin ama" dedim ve hemen anında fırçayı yedim :) : "Dusene gııı, aazıma dıkıp durma lâfı bakem, annadıyom işti garii ya, lâfımı da unutdurdun sen hindi bene. Şikaatım cavır gelinden işti ya! Ne deepdurudum ben? Haaa, benim cavır gelin deepdurudum. Benim oolan pek hayleyoru bu garıya. Heç iş-güç ettirmeyoru. İşlee hep bene galıyoru. Nahal etcem bilmem bu oolana?  Soğotma mısgası yazıpduruumuş  hocanın biri. Kövden undan ötürü geedim, sen bilipdurumun bu hoceye?" demesin mi?
 
.    Vallahi şoka girdim. Ne hocası, ne muskası? "Teyze ben bilmem öyle şeyleri" diye azıcık da kızgınlıkla cevap verdim. "Hem sen de inanma öyle şeylere" diye devam ettim. Ama teyze kararlıydı, illaki öğrenecekti bu hocanın yerini. "Hemşirilee bilipduru muduu ki?" diye sordu. Ben gene "hayır, bilmeyiz biz öyle şeyleri" diye cevap verdim.
 
.    Teyze hasta filan değilmiş. Muskacı hocayı sormak için gelmiş meğerse. Ben her derde devayım ya! :) Her zaman çok konuşur, uzatır hep böyle konuyu lâstik gibi, bu teyze. Ben bu yüzden "eyvah!" dediydim. Ama şimdi saçımı-başımı yolup, "imdaaat!" diye çığlık atasım, hönküre hönküre ağlayasım vardı. Çıldıracağım gariii, öyle hâle geldim :) Dışarısı hasta kaynıyor, teyze hâlâ ısrarla "hoca" diyor. Artık yüzüm nasıl bir hâl aldıysa, teyze geri adım attı :) Baktı benden fayda yok, ıkına-sıkına, ıhlaya-pıhlaya kalktı. Cılız bir sesle "ben başgasına soren barii" diye diye  çıktı...
 
.    "Çok şükür Allah'ııım, çok şükür" dedim... Vallahi Allah gelinine sabır versin bu teyzenin. Düşmanıma bile vermesin böyle kaynana :)
 
.    Yaaa, işte böyle dostlar. :) Yurdum insanı çeşit çeşit. :) Ama yine de çok severdim ben hastalarımı yaaa...:) :) :)
.
Dr.F.Fisun Gökduman Kökcü---Muğla-Menteşe---06.05.2018
Grafik-resim tasarım: Dr.F.Fisun Gökduman Kökcü
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çocukluğumda uyurgezerlik vardı bende. Kapıyı açıp dağlara doğru gidiyormuşum. Muska yazdırıp boynuma taktılar. 5 yıl taşıdım. Gerçi şimdi de uyurgezerim ya, Leyla gibi, pardon Mecnun oluyor değil mi?

Kerim Korkut 
 05.05.2021 8:55
Cevap :
Hoca ve muska pek işe yaramamış desenize:)Teşekkürler.Saygılar değerli yazarım.  09.05.2021 7:38
 

İlahi Fisun hanımcım, o kaynananın yeni kanunlardan hiç haberi yok:( belli ki. Allah böyle insanlardan korusun bizleri, anlamazlar anlatırlar. Elinize sağlık ne iyi ettinizde paylaştınız. Sevgi ve selamlarımla.

Sündüs Akkaya 
 09.05.2018 18:36
Cevap :
Ah ne bilsin,cahildi kaynanacık :) Bana da hep böyle şeyler denk gelirdi işte :) Teşekkür ederim Sevgili Sündüs hanımcığım.Sevgi ve selamlarımı yolladım size,kucak dolusu.Sağlıcakla kalın.  09.05.2018 23:48
 

Fisun Hanım, hayat akışı içinde neler nelerle karşılaşıyor insanlar.Sağlık, esenlikler diliyorum.

Şahin ÖZŞAHİN 
 07.05.2018 9:22
Cevap :
Hayat insana şaka yapıyor bazen:) Ama pek komik olmayabiliyor bu şakalar:)Ne edelim?Hayat gene de güzel,yaşamaya değer.Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Saygı,sevgi ve selam ile değerli şairim.  09.05.2018 11:36
 

Teyze haklı;))) kendi gibi çalışkan gelini olsun istiyor;) sabah yatıp akşam kalkan gelini kim ne yapsin;))) kapının önüne koyuversin;)))çok güldürdünüz beni Fisun hanım;) ben olsam " eeee daha daha ne yapiyo, senin gelinin derdim teyze anlatır ben gülerdim, boşverin hastalar da azıcık beklesin canım ölmediler ya;) eğleniyoruz şunun şurasında;)))

Selda Çakmak 
 06.05.2018 15:35
Cevap :
De mi ama, tembel gelini naapsın teyze? :) Sen de beni çok güldürdün Selda'cığım,demek ki seni oraya bıraksak,akşama kadar sohbet edecektin teyzeyle :) Dışardaki hastalar da sizi döverdi garii :) Beş dakika bekleyice, ortalığı yıkarlar "bir saattir bekliyoz" diye :) Tuvalete gittim diye çemkiren hastalar tanıdım ya ben :) Çok tatlı yorumun için teşekkür ederim canım.Sevgiler gönderdim sana bolca...Neşemiz bol olsun :)  06.05.2018 18:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 336
Toplam yorum
: 1307
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 289
Kayıt tarihi
: 24.08.11
 
 

Efekan'ın annesi, Mehmet'in eşi, doktor emeklisi...   YouTube-----https://www.youtube.com/channel/U..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster