Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '07

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
1747
 

Kaynanayı ne yapmalı?

Kaynanayı  ne yapmalı?
 

Genç kızlığa adım attıktan sonra hep hayalimde ilerde eşim olacak kişinin nerede ne yaptığını düşünür hülyalara dalardım.

Nasıl biri idi ailesi, işi gücü, görüntüsü hepsini düşünmek hoş bir duygu veriyordu bana.
Hayaller pembedir hep ya kayınvalidemi bile düşünürdüm. Eşim olacak muhteremin, muhterem annesi ile iyi geçineceğimi düşünürdüm. Etrafında kayınvalidesi için olumsuz konuşanları içten içe ayıplardım.

Dediğim gibi de oldu sanırım. Gerçi iki numaralı gelindim eve gelen (yahu ben hep ikinci mi olacağım doğduğumda birinciliği ablama kaptırmıştım, gelin oldum ikinci gelindim, oğlumun iki annesi idim babaannesini benden daha çok gördüğü için kaçırmıştım birinciliği).

Kaynanam birinci gelinin de yapamadığı kaynanalığı bende test etme fırsatı buldu. Bende yuvadan yeni çıkmış gözleri açılmadık sığırcık yavrusu; pembe düşlerimde her dem pembe. Tam dişine göre bir gelindim. Öyle görmüşüz anadan atadan, büyüklere sevgi ve saygı onlar ne derse haksız bile olsa sesini yükseltmeden saygını yitirmeden hakkını arayacaksın.

Öyle köyden de gelmemiştim az buçukta mürekkep yalamışız ama cancağızım hayaller pembe ve halen anormal bulduğum sonsuz hoşgörüm nedeniyle sessizliğe bürünüp olumsuzluklarda “kör şeytanlarından bulsun” derdim en fazla o da çok canım yandığın da.

Yine de şeker kadındı Hatice hanım; Yunanistan’dan Türkiye’ye gelmişlerdi çok uzun zaman önce bembeyaz teni masmavi gözleri ve onun deyimi ile pelte gibi kadındı.

Hep destek oldu bana ayrılık sonrası bile. “Alide “ der (hiç Halide diyemedi) ağzından bir tane daha ben çıkardım.

Ve şimdi benimde bir gelin kızım oluyor. Bakalım ben nasıl bir kaynana olacağım. Kayınvalidelere yakılan o türküler şarkılar artık benim içinde geçerli.

Diş tedavisini bile erteledim. Hani bir türküde şöyle diyor;

Çarşıdan aldım lahana
Kıydım koydum kazana
Hiç ömrümde görmedim
Böyle cadı kaynana

Ala sana hedik kaynana
Dişleri gedik kaynana
Oğlun çerez getirmiş
Sensiz yedik kaynana

E sevgili dişçim dedim kendime dişleri gedik kaynana dedirtmem ben. Ne oluyor bana aman tanrım kaynana oluyorum…şimdi kaynana sonra babaanne…Hepside pek güzel yahu. Şikayet ettiğime bakmayın. Yaşanası duygular hepside desem de bir burukluk var içimde a dostlar. Buruk bir hüzün. Evlatların mürüvvetini görmek daha ayrı bir keyif; birde torun gelirseeee breh brehh değmeyin keyfime. Sevgi ile kalın efendim.

Hep şarkı türkü isteriz ya sevdiklerimiz için benim de geçte olsa Hatice hanım için seçtiklerim:P

"sini sini şekerim
üstüne bal dökerim
kaynanamın kahrını
oğlu için çekerim

kaynananın hırkası
iğne tutmaz yakası
akıllı dur kaynana
yersin gelin sopası

kazandaki iç bakla
mevlam yarimi sakla
azrail gelir isen
önce kaynanamı yokla

Bir sonra ki yazımda da kayınvalideden gelinine maniler yollayacağım efendim.

Resim;http://www.towntopics.com/jun0105/cinema.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel bir " kaynana" olacaksınız... En içten sevgimle...:)

Özlem Akaydın 
 04.10.2007 20:52
Cevap :
şımaracağımmm.))) ama bende eminim iyi olacağım...Çünki sadece onların mutluluğunu istiyorum... kim istemiyor ki diyeceksiniz...bir sevincimde şundan artık onları benim kadar olmasada düşünen sevdikleri olacak.. biraz da olsa rahatım... sevgiler  04.10.2007 23:04
 

Kaynanalığınız hayırlı olsun şeker gibi kaynana olursunuz herhalde... Bir mani de benden biraz acımasız ama ben yazmadım vallahi. Kaynanayı ne etmeli kaynar kazana atmalı yandım gelin diyince altına da odun atmalı...

Meral Yağcıoğlu 
 04.10.2007 16:07
Cevap :
:))) bu manileri yarın yazacaktım.. mızıkçıııı.) sevgiler  04.10.2007 23:04
 

Havalara girdin iyice...iyi ki kaynana oldun...yorumlara cevap bile yazmıyorsun...seni gidi gidi...maniler düzeceğim sana..şirler yazacağım bak...oğlun yapsın dişini de...sevgiyle kal...

Fatma Köse  
 04.10.2007 11:12
Cevap :
anacım yorum yaptım ama ne oluyorsa ...gözemi geliyor yorumlarım acep.. şaka bir yana yiğenimin pc sinden yanıtladım.. eski bir pc.. zor yazdım.. belkide onun kadrine uğradı gülüm...anlık geliyorum..kaçak uğradım sevgi ile öptüm.. nikah yerinide yazdım almadın mı..bayramyerinde varyant girişinde.. saat 5 te beklerim güülüm  04.10.2007 11:27
 

GELİNİN MANİSİ ÇOK GÜZELDİ VALLA...SİZİN GİBİ GELİNLER KALMADI DERDİ ANNEM OLSA:)))NE GÜZEL SİZ EN İYİSİNİ YAPMIŞSINIZ...BRAVO VALLA

iklimbahar 
 04.10.2007 10:43
Cevap :
fırsat bulursam kaynanadan gelinede yollma yapacağım.. sevgiler  04.10.2007 12:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 292
Toplam yorum
: 1601
Toplam mesaj
: 220
Ort. okunma sayısı
: 1032
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

Yazmaktan hoşlanan... Kelimeleri renklendiren bir sihirbazım ben.. Bodrum'da yaşamaktayım.. Sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster