Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '12

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
8032
 

Kayserili Ermeni Kunduracılar!

Kayserili Ermeni Kunduracılar!
 

Bir kunduracı, ayakkabı yaparken.


Sevgili dostlar, bu yazımızda sizlere Kayserili kundurucuları yazmak istiyorum. Kayserili Ermeni terzileri'de araştırıyorum. Kundurucularımızı da tanıyalım. Bazı kişiler hakkın rahmetine kavuşmuştur, onlara Allah'tan rahmet diliyorum. Yazdıklarımdan bazıları ustalar veya çırakları, veya çıraklar. Yazıp da unuttuğum varsa ekleyebilirlerse memnun olurum.

Kayseri'de veya başka şehirlerde yaşayan halklar gibi, Ermeni halkı da yazın tatilde çocuklarını çırak olarak, mutlaka birinin yanına verirlerdi. Sokaklarda aylak aylak gezmesinler diye. Kimi terzi yanına, kimi demirci, manifaturacı, saatçı, kuyumcu veya diğer mesleklere gönderirlerdi. İlkokulu bitirenler çırak olarak girdikleri yerde, başlarlardı çalışmaya, tatil bittiğinde ise, babaları ustalarına sorarlardı, mesleğe hevesli mi diye, eğer mesleğe hevesli değilse ustaları okula gönder derdi. Babalar da ona göre hareket ederlerdi. Ve çocuklarını çırak olarak verdikleri yere mutlaka eti senin, kemiği benim derlerdi. Beni de bu şekilde manifaturacı yerine çırak girdim, bunu kendi hayatım hakkında yazdığım yazıda belirtmiştim. Evet bir yaz da rahmetli babamın yanında çırak olarak çalışmıştım, o zaman babam İstanbul'a gitmişti. Kalfası vardı Kapriel diye tabiki o zaman genç bir delikanlıydı, ben ise 9-10 yaşlarında, şimdi o kalfası burada, arada sırada görürüm, ama hiç bir zaman Kayseri'yi konuşamadık, ben ne zaman konuşmaya başlasam o mutlaka biriyle kafede pişti oynar ve oynadığı zamanda kendini sadece oyuna verir, ne söylersen duymaz, piştiden başka birşey de bilmez, adeta bir pişti hastası, bizden çok uzakta oturmasına rağmen, önce otobüs, metro ve tren alır gelir, hiç üşenmez.

Yaşayan tanıklıklardan, bilhassa rica ettim, sağolsun beni kırmadı ve hatırladıklarını yazarak bana verdi.

İşte bazıları...

Harütün Çakır
Hamparsum Çakır / 20 Ekim 2017 - Paris'te vefat etti.
Kirkor Toker
Hagop Toker
Hamparsum Sağlamer
Kalos Sağlamer
Artin Berberoğlu
Serkiz Berberoğlu
Simon Tutak
Hayik Tutak
Ohannes Yeleğen
Karaca Yelegen
Gülbek Yelegen
Ohannes Yelegen - ... / 08 Mayıs 2014 - Paris'te vefat etti.
Ezak Uzunlulu
Paravon Uzunlulu
Zadig Uzunlulu
Sefer Farhalılı
Kirkor Demirci
Rupen Demirci
Hayik Çatlı
Minas Cihan
Kazaros Aslan
Mikayil Çakır
Haçer Uzunlulu
Sereğan Çağlıuzun
Kayadede Kaya
Kirkor Kaya
Hacı Kirkor Uzunlulu
Manuk Urumdiğinli
Artin Urumdiğinli
Kirkor Akdamar
Hapet Yeşiltepe
Markar Uzunlulu
İstepan Anayurt (Yapıcıyan)
Parseğ Akkaya - İstanbul'da vefat etti.

21 Nisan 2012

Resim : Google images / ayakkabi.tv /

Not : Bir köyün bazılarının olduğu gibi soyadlarının Yelegen olduğunu öğrendim, onun için bazı isim ve soyadlarının aynı olması gayet normaldır.  Ve yeni isimler de eklenecektir.

Not : Bana Kayseri de çekilmiş bir resmi söz verdikleri halde, aylar geçti bir türlü göndermediler. Bu blogu geri çektiğim zaman göndereceklerdi, bekledim gelmedi dostlar. Özür dilerim. Eğer gönderirlerse o resmi eklemeye çalışırım.

 

Kerim Korkut, Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Ohannes Bey, İlginiz için çok teşekkür ederim. Nette Kayseri'deki eski Ermeni köylerini aradım fakat ilçe kapsamında olmadığı ve Ermenice adları içerdiği için pek yararlanamadım. Eğer elinizde bu tür şimdiki yerleşim yerini de gösteren bir doküman varsa bana yardımcı olabilir. İlginiz ve zahmetiniz için tekrar teşekkürler.. Saygılar..

müge fidan 
 10.09.2014 22:01
Cevap :
Değerli yorumcum/yazarım Müge Fidan, katkınız için çok teşekkür ederim. Yaptığım araştırmalarda bu sitede Kayseri hakkında geniş bilgi bulunmaktadır. Ayrıca Köşker veya Köşger ile yaptığım araştırmalar neticesinde bu kişinin hanımının daha önce atalarının Ermeni olduğu sonradan ise Türk olduğu ve ortalık düzelince tekrar Ermeni olduğunu öğrendim. Size bu konuda bu kişiyle yapacağım görüşme neticesini bildireceğim. Türkiye'ye gidince bu konuyla ilgileneceğim. Saygı ve sevgilerimle, sevgi ile kalınız. / http://team-aow.discuforum.info/t944-Kayseri-Kazasi.htm  16.09.2014 19:00
 

Merhabalar Ohannes Bey, Öncelikle yazınız için teşekkürler. Anne tarafımın kökeni Kayseri. 1800lülerin sonuna doğru annemin büyük dedesi Adana-Kadirli'ye göç etmiş. Büyük dedemin kardeşleri ayakkabıcılıkla uğraştıkları için onlara Köşkerler dendiğini biliyoruz. Anne tarafım bugün ticaretle uğraşan varlıklı bir aile. Şu an kökenimi araştırmaktayım. Ancak bildiklerim çok az. Kayseri'de yaşayıp akrabaları sonradan müslüman olan Ermenilerle ilgili paylaşabilecekleriniz umuyorum ki olsun. Saygılar..

müge fidan 
 07.09.2014 2:44
Cevap :
Değerli yorumcu/yazarım bayan Müge Fidan, katkı ve yorumunuz için, çok teşekkür ederim. 1800 yıllarına ait bir döküman bulmak imkansız. 1915'lerden sonra zorla müslümanlaştırılmış Ermenilerin listesinin var olduğunu söyleyen ama bu konuda hiç bir açıklama veya belgeleri göstermeyen Sn. Prof. Dr Yusuf Halacoğlu daha iyi bilir. Benim yaptığım araştırmalarda Köşker veya Köşger soyadında sadece bir kişi var o da Kayseri ve İstanbul'da terzilik yapıyordu yakından tanıdığım kişidir. Ve bu kişinin Ermeni olduğu. Daha önce müslüman olduğu, sonradan tekrar Ermeniliğe döndüğü hakkında bir bilgi bulamadım. Bu yorumunuzu yaygınlaştıracağım, belki bir bilen çıkar. Saygı ve sevgilerimle.  09.09.2014 22:48
 

MERHABALAR...Sevgili Ohannes kardeşim..! Büyüklerimden (Dedelerimden, nenelerimden) duyduğum ve öğrendiklerim... ERMENİLER..Mobilyacılık - İnşaat (Taş-Mermer) ustalığında) -Kuyumculuk - Terzilik - Yemek ahçılığı - Kunduracılık - Müzisyenlik - daha bir çok (Zanaat= El becerisi ile yapilan belirli iş)zanaat işlerinde SÜPER+SÜPER durumdaymış (OSMANLI ve TÜRKİYE) Benim rahmetli dedeminde ADANA ve İSTANBUL'da bir çok samimi ve sevdiği bir çok zanaatcı ERMENİ ARKADAŞ ve DOSTLARI varmış..! (ERMENİ-TÜRK münasebetleri) O eski dönemlerde MUSEVİLER-YAHUDİLER (Tüccar)- ERMENİLER (Usta ve zanaatcı) - TÜRKLER - KÜRTLER (İdareci ve işçi) olarak hep beraberce çoğunlukla kardeş arkadaş gibi yaşayıp,hayatlarını idame ettirirlermiş.! (Tabii bunlar benim ailemden duyduklarım ve bildiklerim) Size sevgiler ve selamlar... ÇUKUROVA - ADANA'dan :-)) NECİP KÖNİ - ADANA / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 03.05.2012 12:06
Cevap :
Merhabalar değerli yazarım NECİP KÖNİ, katkı ve yorumunuz için, çok teşekkür ederim. İşte o zanaatkarların tüm kökünü Anadolu’dan şer ispatulasıyla kazıdılar İttihatçılar. Gerçekten de tüm saydığınız ırklar bir arada yaşarken, Almanya’nın, Rusya’nın katkılarıyla yok edildiler. Prens Sebahattin’in bu konuda beyanatı da bulunmaktadır. Ailenizden duyduklarınız doğrudur. Tüm halklar bir arada ve kardeş içinde yaşarken olanlar olmuş. Şu ana bakalım, geçmiş geçmiştir, her halk zulum görmüş, yaşamış. Kardeşliğimizi, sevgimizi, o güzel komşuluğumuzu bir arada tutmaya bakalım. Size saygı ve sevgilerimi sunar, ellerinizden öperim, sevgili ağabeyim. Sizi kırıp üzdüysem çok özür dilerim. Geçmişte bazı yazışmalarımız olmuş va bana kızmıştınız galiba. Sevgi ile kalınız.  03.05.2012 15:25
 

2- İlkokul mezunu veya ortaokuldan terk olur ve giderler bir zenaatkar’ın yanında çıraklık yaparlar, bende matbaacılığı seçmişim, ailem kuyumcu olmamı istiyorlardı, ben matbaacılığı tercih ettim. Ne yapalım benim kaderim de buymuş, sevgili ağabeyim. Tüm kalbimle teşekkür eder, saygı ve sevgilerimi sunarım. Sevgi ve dostlukla.

Ohannes 
 03.05.2012 2:17
 
 
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 1378
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 477
Kayıt tarihi
: 06.02.07
 
 

Matbaacıyım, şu anda malülen emekliyim. Askerden önce şiir denemelerim oldu. Bazı dergi ve gençli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster