Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '07

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
969
 

Kaz Dağları ve termik santral

Kaz Dağları ve termik santral
 

Bundan yaklaşık yedi yıl önce bir rivayet duyulmuş. Kaz Dağlarının dibinde termik santral kurulacakmış. İlk duyulduğunda inanılmamış, gülünüp geçilmiş. Böyle bir şey mümkün değil denilmiş. Ama aradan zaman geçince, bu konunun şaka olmadığı gün yüzüne çıkmış.

Böyle bir şey nasıl olur diye söylenen, ayaklanan bir kesim olmuş. Kurulması düşünülen santralin çok masum olduğu anlatılmış onlara. Hatta Türkiye'de ilk defa kullanılacak olan akışkan yatak teknolojisi ile kurulacağı, bu sistemde % 95 oranında baca gazlarının filtrelendiği anlatılıyormuş her yerde.

Yöre halkı bu konuda ne düşünüyor diye merak edilmiş. Başlanmış köyler dolaşılmaya. Görülmüş ki, yöre insani dünden razi edilmiş, yeni iş kapısı açılacak diye.

Oysa, bir kış gününde Yatağana gidildiğinde, oradaki çocukların yüzüne bakmaktan utanıp, bu hava kirliliğinde yaşıyor olmalarını içine sindiremeyen vatandaşların yerinde olsalardı!…Yatağan’da zarar gören maydanozları için dava açan çiftçinin haklı bulunup, kendisine tazminat ödenmesine karar verildiğini bilselerdi…Hal böyle iken, insan sağlığı söz konusu olduğunda hiçbir şey yapılmadığını görselerdi…Aynı umudu, aynı coşkuyu taşırlar mıydı yeni kurulacak olan bu termik santral için bilinmez.

Kaz dağları olağan üstü bir ekolojiye sahipmiş. Dünyada biyolojik çeşitliliğin bu kadar zengin olduğu ender doğa parçalarından birisi olması yanı sıra, ev sahipliği yaptığı endemik türlerin varlığı da onu özel kılıyormuş. Bu alanlar yıllar önce gen koruma alanı ilan edilmiş ve hiçbir üretim faaliyetinde bulunulmayıp, sadece bakımları yapılmaktaymış.

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyesi geliyor insanın bu masalı okuduğunda.

Keşke hakikaten bir masal olsaydı yukarıda anlatılan. Keşke gerçeklerle uzaktan yakından ilgisi olmasaydı. “Konu edilen olay ve yer tamamen hayal ürünüdür” diye dip not düşebilseydik…Keşke!….

Ama ne yazık ki tamamen gerçek anlatılanlar. Yüzümüze inen bir tokat gibi canımızı yakan, yüreğimizi sızlatan bir gerçek. Kazdağlarının dibinde yaklaşık son beş yıldır bir termik santral var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ve iş kapısı uğruna nice doğan güzelliklerimizi kaybettik. Bu kafayla daha da kaybedeceğiz gibi görünüyor. Bir düşünür,"Her ülke hak ettiği şekilde yönetilir." demiş. Elinize sağlık. Selamlar, saygılar...

Kuşkayası (Turgut Erbek) 
 12.04.2007 14:24
Cevap :
Teşekkür ederim yorumunuzla sağladığınız katkı için.Selamlar.  12.04.2007 17:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 351
Toplam mesaj
: 95
Ort. okunma sayısı
: 1329
Kayıt tarihi
: 27.12.06
 
 

Her daim doğa ile yaşayan biriyim.. Çünkü işim doğa ile iç içe olduğu gibi evimizde de doğa ile bera..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster